Zimny Dół, Centralka, Getto... Takich nazw miejscowości nie znajdziemy już w oficjalnych dokumentach gminy Łabunie.
Wszystko za sprawą rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 20 grudnia ub.r. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektu fizjograficznego.
W powiecie zamojskim najwięcej zmian wychwyciliśmy w gminie Łabunie.
- Chodziło nam tylko o uporządkowanie stanu dla statystyki - wyjaśnia Helena Szkałuba, sekretarz gminy Łabunie. - Mieliśmy w gminie i dalej mamy 13 miejscowości.
Ale w oficjalnych dokumentach od Nowego Roku nie ma już nazw części wiosek, m.in. Centralki, Getta, Gościńca, Łubinstoku, Przymiarek, Sachalina, Zadolinek i Zimnego Dołu. - Wszystkie stanowią teraz integralne części Łabuniek Pierwszych, Łabuń, Ruszowa, Barchaczowa, Łabuniek Drugich i Łabuń-Reformy - wskazuje Szkałuba. - Poprzednie nazwy funkcjonowały zwyczajowo i nie miały powiązania historycznego. Nikt nie musi wymieniać dokumentów.
Podobnie jest w gminie Józefów, gdzie nie ma już wsi Nowe Górniki. Są Górniki, w skład których wchodzą także Stare Górniki.
- Nie będzie wymiany dokumentów, bo od wielu lat mieszkańcy wsi Nowe Górniki i Stare Górniki zameldowani są w Górnikach - informuje Ireneusz Wilczyński, wiceburmistrz Józefowa. - Taki wpis posiadają w dowodach osobistych, paszportach, prawach jazdy, zezwoleniach na działalność gospodarczą itp.
Wymiana dokumentów planowana jest w gminie Puławy, gdzie nie ma już miejscowości Góra Puławska-Kolonia tylko Kolonia Góra Puławska. - Z tą pierwszą nazwą mieliśmy wyjątkowe zamieszanie, bo inaczej zapisywana była w dowodach osobistych, inaczej w dowodach rejestracyjnych pojazdów czy aktach notarialnych. Postanowiliśmy zrobić z tym porządek, dlatego po konsultacjach z mieszkańcami wystąpiliśmy z wnioskiem do MSWiA o zmianę nazwy - informuje Teresa Woszczek, sekretarz gminy Puławy. - Jeżeli ktoś z mieszkańców będzie chciał wymienić dowód osobisty, nie będziemy pobierać opłaty - dodaje.
Do urzędu nie muszą iść za to mieszkańcy Wólki Pachnowolskiej, która do końca ub.r. figurowała w urzędowych rejestrach jako Wólka Pahowolska. - To część wsi Kochanów, w którym zameldowani są wszyscy mieszkańcy Wólki Pachnowolskiej - wyjaśnia Woszczek. - Wyprostowaliśmy tylko błędnie zapisaną nazwę.
Jawórce. Tak nazywała się do końca ub.r. wieś w gminie Karczmiska (pow. opolski). Ale to już historia. Od 1 stycznia mamy Jaworce. - Taka była wola mieszkańców - mówi Zenon Olszowy, wójt gminy Karczmiska. - Zwolnimy mieszkańców z opłat za wymianę dowodów osobistych.