![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Green Velo powstaje z myślą o turystach na rowerach](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2016/2016-03/74f727ff6a7345f396ed824bd48b4db4.jpg)
Do końca czerwca ma powstać szlak rowerowy łączący Zamość ze Szlakiem Polski Wschodniej Green Velo. Pieniądze na ten cel przeznaczył Zarząd Województwa Lubelskiego.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to licząca 1980 km trasa przebiegająca przez województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Na liczącym 359 km odcinku lubelskim przebiega przez powiaty: bialski, włodawski, chełmski, krasnostawski, zamojski, biłgorajski i tomaszowski.
Trasa prowadzi przez pięć parków narodowych i 15 parków krajobrazowych. Rowerzyści chcący pokonać całą trasę przejadą przez 26 Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków oraz 36 Specjalnych Obszarów Ochrony Siedlisk. Trasa omija jednak szerokim łukiem ciekawe z punktu widzenia turystów miasta, jak np. Zamość – prowadzi przez Brody Duże, Bodaszów i Michałów.
Już wkrótce ma się to jednak zmienić. Zamojski oddział PTTK poinformował, że do końca pierwszego półrocza tego roku oznakuje 28-kilometrowy odcinek łączący miasto z Green Velo. Szlak wiodący przede wszystkim utwardzonymi drogami o niewielkim natężeniu ruchu prowadzić będzie przez Siedliska, Złojec, Deszkowice II, Leśniczówkę Nowiny, Nielisz i Nawóz.
Dzięki temu Zamość odwiedzić będzie mogło wielu cyklistów. To także z myślą o nich w mieście mają powstać nowe ścieżki rowerowe. Do 10 maja mają powstać projekty ponad 2,5 kilometra ścieżek pieszo-rowerowych z oświetleniem na odcinku od ul. 1 Maja do ul. Okrzei w koronie rzeki Łabuńki od strony osiedla Janowice oraz odcinka od ul. Weteranów do ul. Nadrzecznej w terenie przyległym do rzeki Łabuńki.
Druga ma prowadzić od ul. Królowej Jadwigi przez ul. Dzieci Zamojszczyzny do ul. Śląskiej.