Ponad 3,6 mln złotych kosztował zakup nowego sprzętu i aparatury medycznej dla hrubieszowskiego szpitala. Dyrekcji udało się pozyskać ze środków unijnych prawie 3 mln złotych dofinansowania.
3 mln 620 tys. złotych, z czego dofinansowanie wyniosło 2 mln 921,4 tys. złotych. Zakończyliśmy właśnie procedurę realizacji projektu.
Do szpitala trafiło aż 35 rodzajów sprzętu medycznego. Najcenniejsze są mammograf, ultrasonograf oraz echokardiograf, które kosztowały około 2 mln złotych. - Z zakupów skorzystały wszystkie oddziały szpitalne i laboratorium - mówi Garaj. - Dzięki nowym urządzeniom możemy korzystać z telemedycyny. Zlecający wykonanie badań diagnostycznych lekarz z któregokolwiek oddziału może teraz obserwować u siebie na ekranie proces diagnostyczny i zapoznać się z wynikami badań.
Zadowoleni są pacjenci i lekarze. - Poprawiła się znacznie jakość wykonywanych usług - zauważa radiolog Elżbieta Banaszek.
Pracownia radiologiczna w pełni wyposażona jest w aparaturę cyfrową. Dodatkowo współpracuje z jedną z krakowskich firm, która zainstalowała w pracowni rentgenowskiej nowoczesny tomograf komputerowy. - To dla nas duża ulga, gdyż nie musimy już wozić pacjentów na badania do innych placówek - wskazuje dyrektor.
Szpital z Hrubieszowa po raz drugi skorzystał ze środków unijnych. Trzy lata temu wydano ponad 1,8 mln złotych na zakup nowego sprzętu oraz ambulansu dla ratownictwa medycznego (projekt realizowany był w ramach ZPORR).
To nie koniec. W kwietniu złożono wniosek na termomodernizację wiejskich ośrodków zdrowia na ponad 1 mln złotych, natomiast w tej chwili opracowywany jest kolejny wniosek na zakup sprzętu medycznego oraz informatyzację (wartość całego projektu wynosi blisko 5 mln złotych). Wkrótce rozpocznie się modernizacja izby przyjęć. Warta 300 tys. złotych inwestycja ma być zrealizowana do końca listopada. Szpital korzysta też z pomocy PERON. Dzięki dofinansowaniu funduszu sięgającego 75 proc. w maju oddano do użytku windę w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Mirczu.