Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 września 2007 r.
13:09
Edytuj ten wpis

Kalafiory to jednak nie kokosy

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 1 A A

Na zamojskich polach brakuje rąk do pracy m.in. przy zbiorach warzyw. Nie pomogła zmiana przepisów, która miała ułatwić zatrudnianie obywateli, np. Ukrainy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na Zamojszczyźnie trwają żniwa kalafiorowo-brokułowe. Rolnicy dwoją się i troją, ale ze zbiorami radzą sobie z trudem.
- Mam do zebrania 5 ha kalafiorów i 1,5 ha brokułów - mówi Wacław Mazur, rolnik z tomaszowskich Czerkas. - Przydałaby się pomoc, ale rąk do pracy brakuje. Nasi masowo uciekają na Zachód. Płacę wynajętym ludziom 5 zł za godzinę, ale wiadomo, że to nie są żadne kokosy. Na więcej mnie nie stać. Gdyby znalazła się tańsza siła robocza, przyjąłbym ją z otwartymi rękami.
Mazur myślał o wynajęciu robotników zza wschodniej granicy, ale nie ma pomysłu jak ich szukać. Według niego, powinno się stworzyć "jakiś” rynek pracy dla Ukraińców. - Sam przecież nie pojadę na Wschód - mówi gospodarz. - A do nas jakoś oni nie zaglądają. Gdyby takie poszukiwania były prowadzone na większą skalę, wszyscy byśmy skorzystali. To pole do popisu dla naszych władz.
Od lipca obowiązują przepisy, które miały Polakom ułatwić zatrudnianie obywateli ze Wschodu. Teraz wystarczy w powiatowym urzędzie pracy zgłosił taki wniosek i bez problemu uzyska się zaświadczenie, na podstawie którego cudzoziemiec może ubiegać się o trzymiesięczną wizę pracowniczą. Szkopuł w tym, że potem Ukrainiec musi wrócić do swojego kraju i o wizę może starać się po upływie kolejnych trzech miesięcy. - Jeszcze przed rokiem, aby zatrudnić w gospodarstwie Ukraińca, trzeba było złożyć w PUP zaświadczenie, że żaden Polak nie chce na twoim polu robić - mówi jeden z zamojskich rolników. - Potem trzeba było jeszcze jechać do urzędu wojewódzkiego, opłacić różne składki zdrowotne i m.in. emerytalne. Teraz się polepszyło. Ukraińcy nadal przyjeżdżają, ale robią na czarno. Bo praca w Polsce coraz mniej się opłaca.
To także dlatego wnioski o zatrudnieniu Ukraińców można w pośredniakach policzyć na palcach jednej ręki. - U nas takie oświadczenia złożyło tylko czterech rolników - mówi Jacek Wachowicz z PUP w Tomaszowie Lubelskim. - Chcą łącznie zatrudnić 13 obywateli innych państw. Zainteresowanie może być mizerne, bo nowe przepisy obowiązują od niedawna i nie wszyscy o nich wiedzą. Inna sprawa, że Ukraińcy chętniej jeżdżą teraz na Zachód, np. do Anglii.
Znalezienie taniej siły roboczej jest dla rolników sporym kłopotem. Czy można im pomóc? - Powinniśmy dbać głównie o naszych bezrobotnych - ucina Zofia Swatowska, kierownik PUP w Tomaszowie Lub. - Wielu mieszkańców powiatu poszukuje zatrudnienia. Rolnicy nie zgłaszają do nas takiego zapotrzebowania, a skarżą się na brak rąk do pracy.

Pozostałe informacje

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Zagłębie Lubin - Motor Lublin. Dzieje się w drugiej połowie (relacja na żywo)

Zagłębie Lubin - Motor Lublin. Dzieje się w drugiej połowie (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Zagłębie Lubin - Motor Lublin. Początek spotkania o godz. 18.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

dr Marek Paździor, z-ca dyrektora SP ZOZ w Puławach do spraw lecznictwa i szef oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej

Konkurs na dyrektora szpitala w Puławach. Kto wypadł najlepiej?

Właśnie zakończyły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów, która przystąpiła do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Puławach. Wybór komisji jest jednoznaczny. Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd powiatu.

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet, połączenie betonu i stali zbrojeniowej, zrewolucjonizował budownictwo i zmienił oblicze naszych miast. Innowacyjna technologia umożliwiła tworzenie konstrukcji o niespotykanej dotąd wytrzymałości, trwałości i wszechstronności.

Obróbka metali - frezowanie, toczenie, gięcie. Jakie techniki warto znać?

Obróbka metali - frezowanie, toczenie, gięcie. Jakie techniki warto znać?

Obróbka metali fascynuje od wieków, kształtując naszą cywilizację. Choć może wydawać się tematem zarezerwowanym dla inżynierów i specjalistów, w rzeczywistości otacza nas na każdym kroku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium