Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 czerwca 2022 r.
9:43

Lubelskie. Budują wielki pomnik. Ma być widoczny z daleka

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
405 0 A A

Ma być potężny, ponad 20-metrowy i widoczny z daleka. Powstaje na wzgórzu w Wolicy Śniatyckiej, gdzie w 1920 roku rozegrała się jedna z największych potyczek wojny polsko-bolszewickiej, a nasze wojsko rozgromiło armię Budionnego. Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej ma być odsłonięty w sierpniu, w 102. rocznicę Bitwy pod Komarowem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jego budowa to inicjatywa Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, którego partnerem w przedsięwzięciu jest zamojski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Kiedy zaczynaliśmy mówić o tej idei, mało kto wierzył, że nam się uda. A tymczasem prace są już bardzo zaawansowane. Jesteśmy na ostatniej prostej i pomnik zostanie odsłonięty podczas uroczystości planowanych na 27-28 sierpnia – zapowiada Tomasz Dudek, prezes stowarzyszenia.

Głównym elementem pomnika będą wielkie, kilkunastometrowe skrzydła husarskie umiejscowione w stropie betonowego pulpitu, do którego prowadzą schody z czterech stron i na którym ustawiono słupy. Na nich z kolei znajdą się znaki 40 pułków kawalerii, a także cytaty z bitwy. Pomiędzy skrzydłami umocowane zostaną zaś trzy odlane z brązu sylwetki trzech szarżujących kawalerzystów.

Idea sprzed wojny

– To o czym marzyli polscy kawalerzyści staje się faktem – mówi poseł Sławomir Zawiślak (PiS), prezes ŚZŻAK oddziału w Zamościu.

Bo o postawieniu takiego pomnika myślano już dawno. Komitet jego budowy zawiązał się w 1936 roku, ale wybuch II wojny światowej zniweczył te zamierzenia, a projekt, który był już gotowy, zaginął. Ale grupa pasjonatów historii w 2006 roku wróciła do tej idei.

– Dotarłem do syna projektanta i akwareli przedstawiającej salon ich domu, w którym nad drzwiami wisiała wizualizacja. Z obrazu udało nam się odczytać, że najważniejszym elementem pomnika były husarskie skrzydła – opowiada Dudek. Pierwsze szkice wykonał wraz z Weroniką Kobylińską (wnuczką Szymona Kobylińskiego). Później Tomasz Dudek dotarł też do projektu autorstwa Borysa Zinserlinga i na tej podstawie, po konsultacjach m.in. z prof. Wiktorem Zinnem wraz z Konradem Głuchowskim stworzył projekt całości. Konstrukcję monumentu zaprojektował inżynier Jan Dworzycki, a autorami rzeźb kawalerzystów, które wykonała odlewnia artystyczna Garstka Studio, są Tomasz Radziewicz i Artur Wochniak.

Historyczna inflacja

Kiedy na polach Wolicy Śniatyckiej ropoczynano budowę, zakładano, że postawienie pomnika nie powinno kosztować więcej niż 3,2 mln zł. Udało się uzyskać duże wsparcie z budżetu państwa (ponad 1,5 mln zł), a także przeszło 2,2 mln ze zbiórki publicznej. Pieniądze zbierano do puszek, można też było dokonywać wpłat na konto. Stowarzyszenie "Bitwa pod Komarowem"  miało poza tym wsparcie podobnych organizacji w Polsce.

– Wpłat na konto było bardzo wiele i bardzo różnej wysokości. Niektóre np. po 10 złotych, a niektóre zdecydowanie wyższe – opowiada Dudek. Wspomina np. wzruszający mail od pewnego emerytowanego księdza, który zaoferował, że przekaże całe swoje oszczędności i ostatecznie przelał 10 tys. zł. Stowarzyszenie ma też pewnego majętnego mecenasa, który jednak zastrzegł sobie anonimowość. – Być może zdradzę, kim jest ta osoba podczas odsłonięcia pomnika – mówi tajemniczo.

Pieniądze zebrano więc duże, ale okazuje się, że jednak za małe. Z powodu inflacji i drastycznego wzrostu cen, do zrealizowania całego zamierzenia, jeszcze sporo brakuje. Bo choć wszystkie elementy pomnika są już niemal gotowe i wystarczy je ostatecznie złożyć, to jest jeszcze co robić w Wolicy Śniatyckiej.

– Musimy przede wszystkim uporządkować teren, zamontować monitoring, dzięki któremu obraz z pola bitwy byłby 24 godziny na dobę dostępny w internecie, zainstalować oświetlenie – wylicza prezes stowarzyszenia.

Potrzeba wsparcia

Dlatego inicjatorzy budowy pomnika apelują o kolejne wpłaty (numer konta można znaleźć na www.bitwapodkomarowem.pl).

– Ta kwota, którą zebraliśmy świadczy, że Polacy mają wielkie serca. Ale rozpoczęliśmy już rozmowy z naszymi samorządami, które być może zdecydują się nas wesprzeć, bo jak dotąd żaden tego nie jeszcze w formie umowy nie zadeklarował – mówi Zawiślak. I obiecuje, że darczyńcy, którzy przekażą największe kwoty, zostaną odnotowani na specjalnym murku.

– Odsłonięcie pomnika z pewnością podniesie prestiż gminy, przyczyni się do rozwoju turystyki w regionie – uważa Witold Marucha, sekretarz ŚZŻAK w Zamościu. Jest przekonany, że niebawem wzgórze w Wolicy Śniatyckiej będzie tak sławnym i znanym miejsce jak pola pod Grunwaldem, gdzie na pamiątkę bitwy z 1410 również ustawiono pomnik i gdzie co roku przybywa mnóstwo wycieczek z całej Polski.

Podobno ze szczytu pomnika rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Turyści na razie się o tym nie przekonają, bo wejść będą mogli jedynie na wysokość podestu. Ale Tomasz Dudek marzy, by w przyszłości stworzyć również platformę widokową.

Podczas zorganizowanej w zeszłym tygodniu konferencji prasowej inicjatorzy budowy pomnika mówili o postępach przy jego powstawaniu, a także apelowali o wpłaty potrzebne na „ostatniej prostej". (fot. Anna Szewc)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium