Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 czerwca 2022 r.
9:43

Lubelskie. Budują wielki pomnik. Ma być widoczny z daleka

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc

Ma być potężny, ponad 20-metrowy i widoczny z daleka. Powstaje na wzgórzu w Wolicy Śniatyckiej, gdzie w 1920 roku rozegrała się jedna z największych potyczek wojny polsko-bolszewickiej, a nasze wojsko rozgromiło armię Budionnego. Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej ma być odsłonięty w sierpniu, w 102. rocznicę Bitwy pod Komarowem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jego budowa to inicjatywa Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, którego partnerem w przedsięwzięciu jest zamojski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Kiedy zaczynaliśmy mówić o tej idei, mało kto wierzył, że nam się uda. A tymczasem prace są już bardzo zaawansowane. Jesteśmy na ostatniej prostej i pomnik zostanie odsłonięty podczas uroczystości planowanych na 27-28 sierpnia – zapowiada Tomasz Dudek, prezes stowarzyszenia.

Głównym elementem pomnika będą wielkie, kilkunastometrowe skrzydła husarskie umiejscowione w stropie betonowego pulpitu, do którego prowadzą schody z czterech stron i na którym ustawiono słupy. Na nich z kolei znajdą się znaki 40 pułków kawalerii, a także cytaty z bitwy. Pomiędzy skrzydłami umocowane zostaną zaś trzy odlane z brązu sylwetki trzech szarżujących kawalerzystów.

Idea sprzed wojny

– To o czym marzyli polscy kawalerzyści staje się faktem – mówi poseł Sławomir Zawiślak (PiS), prezes ŚZŻAK oddziału w Zamościu.

Bo o postawieniu takiego pomnika myślano już dawno. Komitet jego budowy zawiązał się w 1936 roku, ale wybuch II wojny światowej zniweczył te zamierzenia, a projekt, który był już gotowy, zaginął. Ale grupa pasjonatów historii w 2006 roku wróciła do tej idei.

– Dotarłem do syna projektanta i akwareli przedstawiającej salon ich domu, w którym nad drzwiami wisiała wizualizacja. Z obrazu udało nam się odczytać, że najważniejszym elementem pomnika były husarskie skrzydła – opowiada Dudek. Pierwsze szkice wykonał wraz z Weroniką Kobylińską (wnuczką Szymona Kobylińskiego). Później Tomasz Dudek dotarł też do projektu autorstwa Borysa Zinserlinga i na tej podstawie, po konsultacjach m.in. z prof. Wiktorem Zinnem wraz z Konradem Głuchowskim stworzył projekt całości. Konstrukcję monumentu zaprojektował inżynier Jan Dworzycki, a autorami rzeźb kawalerzystów, które wykonała odlewnia artystyczna Garstka Studio, są Tomasz Radziewicz i Artur Wochniak.

Historyczna inflacja

Kiedy na polach Wolicy Śniatyckiej ropoczynano budowę, zakładano, że postawienie pomnika nie powinno kosztować więcej niż 3,2 mln zł. Udało się uzyskać duże wsparcie z budżetu państwa (ponad 1,5 mln zł), a także przeszło 2,2 mln ze zbiórki publicznej. Pieniądze zbierano do puszek, można też było dokonywać wpłat na konto. Stowarzyszenie "Bitwa pod Komarowem"  miało poza tym wsparcie podobnych organizacji w Polsce.

– Wpłat na konto było bardzo wiele i bardzo różnej wysokości. Niektóre np. po 10 złotych, a niektóre zdecydowanie wyższe – opowiada Dudek. Wspomina np. wzruszający mail od pewnego emerytowanego księdza, który zaoferował, że przekaże całe swoje oszczędności i ostatecznie przelał 10 tys. zł. Stowarzyszenie ma też pewnego majętnego mecenasa, który jednak zastrzegł sobie anonimowość. – Być może zdradzę, kim jest ta osoba podczas odsłonięcia pomnika – mówi tajemniczo.

Pieniądze zebrano więc duże, ale okazuje się, że jednak za małe. Z powodu inflacji i drastycznego wzrostu cen, do zrealizowania całego zamierzenia, jeszcze sporo brakuje. Bo choć wszystkie elementy pomnika są już niemal gotowe i wystarczy je ostatecznie złożyć, to jest jeszcze co robić w Wolicy Śniatyckiej.

– Musimy przede wszystkim uporządkować teren, zamontować monitoring, dzięki któremu obraz z pola bitwy byłby 24 godziny na dobę dostępny w internecie, zainstalować oświetlenie – wylicza prezes stowarzyszenia.

Potrzeba wsparcia

Dlatego inicjatorzy budowy pomnika apelują o kolejne wpłaty (numer konta można znaleźć na www.bitwapodkomarowem.pl).

– Ta kwota, którą zebraliśmy świadczy, że Polacy mają wielkie serca. Ale rozpoczęliśmy już rozmowy z naszymi samorządami, które być może zdecydują się nas wesprzeć, bo jak dotąd żaden tego nie jeszcze w formie umowy nie zadeklarował – mówi Zawiślak. I obiecuje, że darczyńcy, którzy przekażą największe kwoty, zostaną odnotowani na specjalnym murku.

– Odsłonięcie pomnika z pewnością podniesie prestiż gminy, przyczyni się do rozwoju turystyki w regionie – uważa Witold Marucha, sekretarz ŚZŻAK w Zamościu. Jest przekonany, że niebawem wzgórze w Wolicy Śniatyckiej będzie tak sławnym i znanym miejsce jak pola pod Grunwaldem, gdzie na pamiątkę bitwy z 1410 również ustawiono pomnik i gdzie co roku przybywa mnóstwo wycieczek z całej Polski.

Podobno ze szczytu pomnika rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Turyści na razie się o tym nie przekonają, bo wejść będą mogli jedynie na wysokość podestu. Ale Tomasz Dudek marzy, by w przyszłości stworzyć również platformę widokową.

Podczas zorganizowanej w zeszłym tygodniu konferencji prasowej inicjatorzy budowy pomnika mówili o postępach przy jego powstawaniu, a także apelowali o wpłaty potrzebne na „ostatniej prostej". (fot. Anna Szewc)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium