Mija 100 lat od momentu, gdy do służby w polskiej policji zaczęto przyjmować kobiety. Zamojska komenda uczciła tę rocznicę wydając specjalny kalendarz. Jego karty zdobią zdjęcia funkcjonariuszek, a także pań pracujących na etatach cywilnych.
Zanim jednak o tym okolicznościowym wydawnictwie, przypomnijmy trochę z historii.
Pierwsze kobiety wstąpiły w szeregi policji w 1925 roku. Wówczas pełniły służbę w brygadzie sanitarno-obyczajowej. Dowodziła nimi aspirant Stanisława Filipina Paleolog.
Dostać się do formacji na początku XX wieku nie było dla kobiet łatwe. Wymagania były wyśrudbowane.
- Policjantką mogła zostać wyłącznie panna lub wdowa. Obowiązkiem było posiadanie nienagannej opinii oraz odpowiedniego wzrostu rzędu minimum 164 cm. Wymagania wiekowe również były istotne, do służby przyjmowano, bowiem kandydatki w przedziale wiekowym od 25 do 45 lat. Przyszła policjantka musiała być absolwentką, co najmniej szkoły średniej i wstępując w szeregi policji zobowiązywała się do zrezygnowania z zamążpójścia w ciągu najbliższych 10 lat - relacjonuje podkom. Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.
Wspomina, że na początku widok kobiety w mundurze budził zdziwienie, ale na przestrzeni wieku to się zmieniło. Dzisiaj kobiety policjantki pełnią służbę tak, jak ich koledzy w mundurach. Patrolują ulice, podejmują interwencje, ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców. Realizują się w każdej ze służb: kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej.
- Dzisiejsza policja to również kobiety zatrudnione na stanowiskach cywilnych, które każdego dnia z zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania. Służą radą i pomocą, bez nich oraz ich pracy funkcjonowanie jednostek policji byłoby bardzo utrudnione. Najliczniejsza grupa kobiet pracuje w służbie wspomagającej. Zajmują się głównie logistyką i wspomaganiem pracy wszystkich policjantów - podkreśla Krukowska-Bubiło.
W zamojskiej KMP zatrudnione są 73 policjantki. Niektóre z nich również na stanowiskach kierowniczych. Ponadto w komendzie pracuje też 48 kobiet na stanowiskach cywilnych.
Duża część z tych pań zdecydowała się wystąpić w kalendarzu wydanym z okazji 100-lecia kobiet w policji. - Prezentowane fotografie pokazują różnorodność wykonywanych przez kobiety zadań w naszej komendzie. Ukazują ich siłę i odwagę, a jednocześnie kobiecą subtelność i piękno. Kalendarz to symbol uznania dla tych, które na co dzień z odwagą stawiają czoła wyzwaniom - uważa rzeczniczka.