Podczas wędrówki przez sosnowe, jodłowe i bukowe lasy można spotkać orlika krzykliwego, bociana czarnego, jelenia, a nawet rysia. Przy strumykach żeremia wybudowały bobry, na zwiedzających czeka też ostoja konika polskiego. Roztoczański Park Narodowy kończy w tym roku 35 lat.
Wykonany przez Bogdana Markowskiego monument na ścieżce edukacyjnej na Bukową Górę powstał w 1974 roku, czyli ma tyle samo lat, co RPN. A że panowały wówczas inne realia polityczne, dyrekcja postanowiła teraz "doposażyć” go w symbole patriotyczno-religijne i treści, których wcześniej nie można było uwzględnić.
Na pomniku pojawił się orzeł w koronie z liśćmi dębowymi, napis "Oddali życie za Polskę”, a przy latach podkreślających wkład leśników w walkę o wyzwolenie i niepodległość kraju (1939–1944) przybyła jeszcze jedna ważna data – rok 1956.
Centrum pomnika wyznaczone zostało punktem przecięcia dwóch ścieżek. W ten sposób powstał widziany z lotu ptaka symbol krzyża, który podkreślają głazy narzutowe.
Na Bukową Górę prowadzi teraz ścieżka z kostki klinkierowej, a przed nową bramą położono kostkę drewnianą. Wkrótce pojawi się tam granitowa rzeźba stylizowanego konika polskiego, który jest symbolem parku. Zaprojektowała ją Dąbrówka Tyślewicz z Gdańska. Dzieło, które artystka wykonała wspólnie z Leszkiem Barowiczem, jest już gotowe.
Uroczystości jubileuszowe potrwają trzy dni. Mszę świętą w kaplicy na wyspie odprawi ks. bp Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Zaplanowano prezentację wydawnictwa "Aleksandra Wachniewska – malarka Roztocza” oraz widowisko słowno-muzyczne poświęcone artystce w 20 rocznicę jej śmierci.
– Na uwagę zasługuje premierowy pokaz "Drzewa” Wiesława Myśliwskiego Fundacji Kresy 2000 z udziałem aktorów scen warszawskich i lubelskich – mówi Tadeusz Grabowski z RPN. – Widowisko zaprezentowane zostanie w plenerze pod starym jaworem we Floriance.
Wśród aktorów zobaczymy m.in. Alicję Jachiewicz, Magdalenę Warzechę, Zbigniewa Dziducha, Tomasza Mędrzaka, Zdzisława Wardejna oraz Stefana Szmidta.
Przewidziano również m.in. prezentację Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody, która działa 25 lat konferencję naukową "Ochrona dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Roztocza”, nie zabraknie odznaczeń państwowych i resortowych.