Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

23 maja 2010 r.
13:57
Edytuj ten wpis

Sezon rowerowy w pełni. Jak jeździć po Zamościu i okolicach

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak

Dobrych tras turystycznych na Zamojszczyźnie nie brakuje. Krajobrazy też mamy malownicze. Można też bez problemu skoczyć na Ukrainę. Każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba jednak uważać na dziarskich i agresywnych piechurów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Turystyka rowerowe jest coraz bardziej popularna – zapewnia Edward Słoniewski z Zamościa, przodownik turystyki pieszej i rowerowej, organizator m.in. rajdów PTTK. – To cieszy. Jednak… turystów mamy naprawdę bardzo różnych. Jedni pędzą przed siebie na rowerach i tylko liczą przejechane kilometry, inni jadą powoli i przyglądają się krajobrazom, jeszcze inni zwiedzają… sklepy. Gdy się tacy ludzie zbiorą podczas jednego rajdu, nie zawsze takie przedsięwzięcie się udaje.

Omijaj lessy i lasy

Tras turystycznych mamy w regionie pod dostatkiem. Pan Edward poleca kilka z nich.

To m.in. centralny szlak rowerowy wiodący z Kraśnika przez Zwierzyniec do Hrebennego, 40 kilometrowy szlak w gminie Zamość, trasa w gminie Lubycza Królewska czy w okolicach Horyńca (woj. podkarpackie).

Niezwykły jest też szlak wiodący do ukraińskiej Rawy Ruskiej i m.in. do Potylicza. Przebycie każdej z tych tras gwarantuje mnóstwo niezapomnianych wrażeń i wiele niezapomnianych widoków. Można po drodze natknąć się także na unikatowe kościoły, cerkwie, kapliczki i krzyże.

– Gdy pada deszcz trzeba jednak omijać trasy prowadzące po terenie lessowym np. w okolicach Radecznicy – mówi Słoniewski. – Dlaczego? Po prostu rower oblepia się tam natychmiast błotem. Staje się ciężki. Trudno jest jechać… Warto też omijać na razie szlaki leśne. Po ostatniej, ciężkiej zimie leży na nich mnóstwo zwalonych drzew. Trasę pokonuje się dwa razy dłużej niż zwykle.

Weź blaszki i nie zgub pedału

Na wyprawach rowerowych ważny jest też odpowiedni ekwipunek. Słabo sprawdzają się na szlakach rowery wyczynowe czy tzw. rowery "górale”.

Dlaczego? Bo nie mają bagażników i odpowiednich błotników. Trzeba też oczywiście zabrać ze sobą pompkę, łatki, klucze do roweru i tzw. spinki do łańcucha. Są to specjalne "blaszki”, które można nabyć niemal w każdym sklepie ze sprzętem rowerowym.

Dzięki nim można łatwo szczepić pozrywane łańcuchy.

– Przed wyjazdem w teren trzeba też rowery przetestować, dokręcić śruby, naoliwić i sprawdzić – tłumaczy Edward Słoniewski. – Kiedyś jednemu turyście rozpadła się w nowym rowerze kierownica, inny zgubił pedał. To kłopot. Nie ma rady. Trzeba wtedy ruszać na piechotę.

Ważny jest też odpowiedni zapas napojów i jedzenia. Przydałaby się także latarka. Warto również przed wyjazdem przestudiować mapy, żeby uniknąć niespodzianek.

W mieście na rowerze nie pojeździsz

Pan Edward zapewnia, że nie tylko trasy rowerowe nadają się do pedałowania po nich. Piesze szlaki turystyczne także mogą z powodzeniem spełnić taką rolę.

– Na większość szlaków pieszych można się wybrać rowerami – zapewnia pan Edward. – Trzeba tylko być czujnym. Chodzi głównie o zakręty, które bywają ostre i źle oznaczone. Wywrotki nigdy nie są przyjemne.

Gorzej bywa z tym podobno w miastach. W Zamościu istnieje w sumie prawie 18 kilometrów ścieżek rowerowych. Najdłuższa przebiega wzdłuż ul. Dzieci Zamojszczyzny (ok. 3,3 km), Legionów (2,6 km), Granicznej (1,8 km), Lipskiej (1,8 km) i Partyzantów (2 km).

Szkopuł w tym, że te trasy się ze sobą nie łączą i nie tworzą logicznej sieci komunikacyjnej. Poruszanie się nimi po Perle Renesansu jest utrudnione.

– Są to trasy przeznaczone dla osób, które chcą wyjechać z miasta – tłumaczy pan Edward. – Nie mają one m.in. odpowiednich opisów. Kłopot jest też na niektórych odcinkach tzw. bulwarów. Zdarzają się tam wyrwy i wyboje. Na miejskich trasach rowerowych nie powinno być takich przeszkód.

Ryją tory w miejskich laskach

Zamojski magistrat zapewnia, że odpowiednie trasy rowerowe są dla niego priorytetem. I będzie ich przybywać. Trwają prace remontowe na ul. Ogrodowej, Wałowej, Narcyzowej, Rydla i Niskiej.

Niebawem ruszą też roboty przy ul. Królowej Jadwigi (od Akademickiej do Dzieci Zamojszczyzny), św. Piątka. Przemysłowej i Podgroble. Potem przyjdzie kolej m.in. na ulice Majdan, Hrubieszowską, Legionów, Jana Pawła II, Powiatową, Waryńskiego i m.in. na ul. Spadek.

– Przy każdej z remontowanych ulic powstają ścieżki rowerowe – zapewnia Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Będzie ich coraz więcej. Tworzymy je sukcesywnie. Przecież jeszcze pięć lat temu w Zamościu niemal nie było takich tras. Taka forma turystyki jest potrzebna i ją popieramy.

Kilka lat temu na os. Orzeszkowej w Zamosciu (nad Łabuńką) powstał także skate-park. Spotykają się tam młodzi amatorzy rowerowych ewolucji. Już im on jednak nie wystarcza.

– Przydałby się jeszcze jeden taki obiekt, trochę porządniejszy niż dotychczasowy skate-park – tłumaczy 15-letni Damian, właściciel wyczynowego roweru o mikroskopijnych rozmiarach. – Dlatego w lasku za Łabuńką chłopaki usypali specjalne skocznie i pagórki. Tam można szaleć do woli. Ale tylko jak nie leje.

Parasolką w rowerzystę

Trasy rowerowe powstają, ale… tolerancji dla rowerzystów w naszym społeczeństwie nie przybywa. Przekonał się o tym 31-letni Sylwester Sadowski z Zamościa. Jakiś czas temu jechał na swoim "góralu” specjalnie wyznaczoną dla rowerzystów trasą, w okolicy zamojskiego Domu Towarowego "Hetman”.

Gdy minął dziarskiego emeryta, ten raptem go dopadł i zaczął okładać parasolką po plecach.


– Byłem zaskoczony – dziwi się Sylwester. – Krzyczał do mnie, że jestem łobuzem i, że… jeżdżę po chodniku. Widać zajechałem go jakoś… od tyłu i się przestraszył. Ale to on szedł po ścieżce rowerowej.
Sylwester Sadowski zapewnia, że z emerytem nie dało się dyskutować. – Strasznie się denerwował, wyzywał mnie i wywijał parasolką – tłumaczy. – Więc dałem spokój.

Obity parasolką mężczyzna odjechał. Tak awantura się zakończyła.

– Trasy rowerowe w Zamościu są za słabo oznaczone i dlatego przechodnie niechętnie z nich schodzą – tłumaczy. – Rowerzyści są narażeni na takie szykany. To się musi zmienić.

Na rowerze po gminach Nielisz, Sułów i Izbica

Przeklęte jezioro "Sodoma”, duchy przy ujazdowskim dworku i prorok Michałek obok pałacu w Klemensowie. Szlaki rowerowe Nielisza to także gratka dla miłośników lasów, wody i niezwykłych krajobrazów.

Zaczynamy przy Urzędzie Gminy w Nieliszu, skąd w kierunku zachodnim jedziemy po tzw. koronie zapory wodnej. Mijamy elektrownię wodną i od razu otwiera się przed nami urzekający widok na zalew. Ma on powierzchnię 950 ha i jest jednym z największych zbiorników wodnych w regionie. To raj dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych.

Za tamą skręcamy do wioski Nawóz. Po prawej stronie, na skarpie możemy zwiedzić cmentarz żołnierzy rosyjskich i austriackich z 1915 r. Potem skręcamy w dolinę rzeki Por. Mijamy Deszkowice i pedałujemy do Klemensowa. Tam można m.in. zwiedzić 140-hektarowy park, pełen rzadkich gatunków drzew oraz rezydencję rodziny Zamoyskich.

Jest co podziwiać. Rezydencję wybudował w XVIII wieku ordynat Tomasz Antoni Zamoyski dla chorowitego syna Klemensa. Pałac można oglądać jedynie z zewnątrz. Jest to jednak budowla imponująca. Pałac ma ponad 3,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej i znajduje się ponad 130-hektarowym parku. Rośnie w nim kilka tysięcy drzew. Są to głównie lipy, jawory, kasztanowce i dęby.

Kilkaset metrów od pałacu, na łące wśród potężnych jesionów stoi drewniany krzyż. Został on "wybudowany” w miejscu gdzie nauczał i prorokował w latach 20 ub. wieku niejaki Michałek.

Był to "znajdach” przygarnięty przez miejscowego kowala. Pracował jako pastuch. Do czasu. 22 listopada 1928 r. mieszkańców wsi obudził przerażający głos. To Michałek "wlazł” na czubek świętej "figury” i głosił kazanie. Ludzie stwierdzili, że pastuch śpi, a ten głos jest "jakby nie jego”. Prorok mówił o Bogu, złu, które rządzi światem i "wrednych” komunistach”.

Po zwiedzeniu Michalowa jedziemy do leśniczowki Nowiny, a tam skręcamy do Nielisza. Mijamy m.in. XIX-wieczny kościół parafialny p.w. św. Wojciecha z barokowym ołtarzem i jedziemy pod UG w Nieliszu. Szlak ma 25 km.

Jeśli nie bolą nas nogi możemy pojechać w stronę Stawu Noakowskiego. Początek szlaku znajduje się przy Szkole Podstawowej.

Możemy tam m.in. obejrzeć 100-letni pałac w Ruskich Piaskach, parkowe alejki wysadzane m.in. pigwą oraz starą gorzelnię.

Potem jedziemy do jeziorka "Sodoma”. Ale to wyprawa tylko dla śmiałków. Żyją tam mrożące krew w żyłach potwory (podobno jest tam jedna z bram do piekła). Nic dziwnego, że miejscowi nocami omijają jeziorko szerokim łukiem.

Potem… pedałujemy do Zamszan, Wirkowic i dojeżdżamy do Ujazdowa. Tam w XIX-wiecznym dworku też... straszy. Są to podobno duchy pomordowanych tu podczas wojny partyzantów.

Na koniec warto zboczyć do Kol. Staw Ujazdowski. Wśród łąk jest tam kapliczka położona nad źródłem św. Jana. Woda ma w nim właściwości uzdrawiające. Szlak kończy się na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką Zamość – Żółkiewka. Trasa liczy 17 km.

Szlakiem susła i świętego Romana po gminie Zamość

Uroki gminy Zamość można poznać na ponad 40-kilometrowej trasie rowerowej. Jest ona oznaczona kolorem czerwonym.

Wyprawę warto rozpocząć w sąsiedztwie stacji benzynowej przy drodze Męczenników Rotundy (ok. 200 m od zamojskiej Katedry). Stąd ulicą Szczebrzeską docieramy do stacji benzynowej w Płoskiem. Tu rozpoczyna się szlak.

Następnie ruszamy przez miejscowości: Mokre, Hubale, Wychody, Skaraszów, Wólkę Wieprzecką, Wierzchowiny, Zarzecze, Lipsko Polesie, Lipsko, Lipsko Kosobudy, Białowolę, Pniówek, Zwódne i Skokówkę.

Trasa przebiega otuliną Roztoczańskiego Parku Narodowego. Po drodze możemy zobaczyć liczne zabytki m.in. stare kościoły, kaplice i krzyże przydrożne. W miejscowości Mokre mijamy lotnisko Aeroklubu Ziemi Zamojskiej oraz m.in. neogotycką kapliczkę św. Antoniego.

Trochę dalej (na trasie do miejscowości Hubale) istnieje 35-hektarowy rezerwat susła perełkowanego. Przy odrobinie szczęścia można go zobaczyć. Tego niewielkiego, sympatycznego futrzak wpisano do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Jest objęty całkowitą ochroną.

W Hubalach wspinamy się na punkt widokowy. Możemy tam obejrzeć rozległą panoramę na roztoczańskie lasy, stawy rybackie w Topornicy i m.in. rezerwat torfowiskowy "Wieprzec”. Dalej jedziemy m.in. przez las w okolicach Wychodów i Skaraszowa.

W Lipsku Polesiu warto odwiedzić źródło św. Romana. Słynie ono z licznych uzdrowień i niezwykłej mocy. Nad nim wybudowano kapliczkę z obrazem świętego.

W Lipsku dobrze zatrzymać się choć na moment przy kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, w Białowoli zobaczyć pomnik poświęcony pomordowanym w 1942 r. ponad 50 mieszkańcom tej miejscowości.

Warto też odwiedzić Skokówkę, w której w 1542 r. urodził się Jan Zamoyski, założyciel Zamościa.


Miejscowy Urząd Gminy przygotował także inną atrakcję dla najbardziej wytrwałych rowerzystów.

Uczestnicy rajdów rowerowych mogą dostać m.in. figurki susła perełkowanego oraz specjalne certyfikaty zdobywców tej ścieżki.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium