Świat germańskiego ludu Gotów sprzed prawie dwóch tysięcy lat, ich kuchnię, stroje, broń i narzędzia będzie można poznać w Masłomęczu nieopodal Hrubieszowa. W niedzielę, 27 lipca, w miejscowym skansenie odbędzie się Biesiada Archeologiczna.
Gotowanie i podrabianie
W skansenie Wioska Gotów w Masłomęczu urządzona zostanie w niedzielę, o godzinie 14.00, "barbarzyńska faktoria handlowa”, a w niej rzemieślnicy pokażą m.in. jak przed wiekami wykonywano wyroby codziennego użytku z poroża zwierząt, jak uzyskiwano z kory brzozy dziegieć (rodzaj smoły używanej jako impregnat, klej i lekarstwo) i jak wypalano garnki w prostych piecach ziemnych.
- Będzie też bursztynnik, który oprócz wykonywania ozdób zaprezentuje pokaz ogniowy z użyciem pyłu bursztynnego - zapowiada Zbigniew Kowalczyk z Urzędu Miasta w Hrubieszowie.
- Goci nie mieli własnych monet, ale spotykali się z rzymskimi i potrafili je podrabiać - dodaje Grzymała.
Obok gockiej wioski swój obóz rozbiją rzymscy legioniści udawani przez grupę rekonstruktorów z Lublina. Zaprezentują oni pokazy musztry i strzelania z łuków, a wieczorem stoczą bitwę z barbarzyńcami.
- Wszyscy, którzy odwiedzą wioskę znajdą nie tylko coś dla ciała, ale i dla ducha, bo w niedzielę posłuchamy opowieści o zwyczajach gotów - dodaje Kowalczyk.
W skansenie w Masłomęczu są obecnie trzy chaty z pełnym wyposażeniem: kupca-wojownika, tkaczki i garncarza, wzorowane na zagrodach gockich. Na początku lipca od uderzenia pioruna spłonął tzw. długi dom, który był rekonstrukcją budynku mieszkalnego dla kilku rodzin Gotów.
- W przyszłym miesiącu rozpoczniemy jego odbudowę, powstaną też dwie nowe chaty - zapowiada Grzymała. Po wielkiej chacie zostały tylko trzy słupy i podłoga. Będzie je można zobaczyć w niedzielę.
Skansen można odwiedzać cały rok. Członkowie stowarzyszenia organizują dla wycieczek pokazy, przebrani w stroje wzorowane na historycznych.
Historia
Goci to jedno z największych plemion wschodniogermańskich, mówiące językiem gockim. W III wieku pojawili się w północnym Mazowszu, Podlasiu, Polesiu i Lubelszczyźnie. Według archeologów wędrując wzdłuż Wisły i Bugu zasiedlali tylko pustki.
W Masłomęczu zlokalizowano największą z okolicznych osad Gotów. Archeolodzy z UMCS odkryli tu cmentarzysko gockie z ponad 500 grobami.