To edukacyjne, a jednocześnie resocjalizacyjne spotkanie zainicjowali kpr. Jakuba Główki, młodszy wychowawca w zamojskim więzieniu oraz dr Justyna Mazurek zInstytutu Pedagogiki AZ.
- Celem planowanego działania było ukazanie idei readaptacji społecznej osobom będącym w izolacji, doskonalenie umiejętności konstruktywnego spędzania czasu wolnego, a także ukazanie znaczącej roli spisywania autobiografii w życiu człowieka - podają organizatorzy warsztatów.
Spotkanie zaczęło się od integracji obu grup. Gdy uczestnicy lepiej się poznali i nabrali do siebie zaufania, zaczęli rozmawiać o emocjach, zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych. Wspólnie ustalali, jak można te nie najlepsze rozładowywać, by nie ranić innych.
Zasadniczą część warsztatów stanowiło natomiastspisanie przez ich uczestnikó fragmentów swoich autobiografii. Każdy opowiedział o czymś ważnym ze swojej życiowej historii.
- Warsztaty uświadomiły wszystkim uczestnikom, że autobiografia może być formą terapii, sposobem na podzielenie się emocjami, wydarzeniami. Spotkanie osób pozbawionych wolności oraz studentów ukazuje, również jak ważna jest readaptacja społeczna osadzonych - podsumowują organizatorzy.