Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 września 2010 r.
13:35
Edytuj ten wpis

Tomaszów Lubelski: Władze miasta skąpią grosza tancerzom ZPiT "Roztocze"

Tomaszowski Zespół Pieśni i Tańca "Roztocze” świętował niedawno 30-lecie swojej działalności. Podczas jubileuszu władze miasta podziękowały artystom… kwiatami i dobrym słowem. – Spodziewaliśmy się czegoś więcej – mówią rozżaleni członkowie zespołu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Czujemy pewien niedosyt. Od 30 lat działamy bezinteresownie dla społeczności lokalnej a wsparcie miasta jest znikome. Zespół po prostu przerósł możliwości samorządu – mówi Andrzej Walczak ze Stowarzyszenia Wspierania Działalności Zespołu Pieśni i Tańca "Roztocze”.

– Sami pozyskujemy sponsorów, piszemy projekty o dofinansowanie np. do marszałka województwa. Zauważyłem niestety taką smutną regułę, że jak ktoś wyrasta ponad środowisko, jest traktowany przez miasto jako zagrożenie – dodaje.

Stowarzyszenie – ostatnia deska ratunku

O dziwnych relacjach pomiędzy miastem a zespołem świadczy samo powstanie stowarzyszenia. Organizacja zawiązała się 13 lat temu.

Jej członkami byli rodzice dzieci zapisanych do zespołu. Założyli oni stowarzyszenie, ponieważ miasto chciało zwolnić z etatu Stanisławę Kowalską, kierowniczkę zespołu, która pracuje w Tomaszowskim Domu Kultury od 30 lat.

Rodzice stanęli w obronie Kowalskiej, lecz ówczesny burmistrz nie chciał rozmawiać z nieformalną grupą ludzi

– Władze miasta nawet nie rozmawiały z rodzicami, którzy bronili mojej posady. Dlatego powstało formalne stowarzyszenie. Wtedy burmistrz musiał usiąść do rozmów – powiedziała Stanisława Kowalska.

Kowalska posadę zachowała, lecz jak twierdzi, kolejne władze niczego jej nie ułatwiają.

– Przeżyłam już kilku burmistrzów i dyrektorów Domu Kultury. Mimo, iż zespół działa tak długo, za każdym razem jestem zmuszona przekonywać wszystkich o tym, że jesteśmy potrzebni – kwituje Stanisława Kowalska.

Komplet strojów – gratis

Obecnie pomoc miasta ogranicza się do sfinansowania Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Tomaszowie Lubelskim i corocznej wpłaty 10 tys. zł na potrzeby zespołu.

– Każde stowarzyszenie działające na terenie Tomaszowa Lubelskiego może stwierdzić, że dostaje za mało pieniędzy. Niestety jesteśmy ograniczeni budżetem i musimy rozdzielać pieniądze pomiędzy wszystkich – wyjaśnia burmistrz Ryszard Sobczuk.

– "Roztocze” jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o wielkość dofinansowania. Zespół wyprzedza jedynie klub Tomasovia, która ma większe struktury i o wiele większe potrzeby – dodaje burmistrz.

– 10 tysięcy złotych wystarcza nam na kupienie kompletu strojów dla jednego dziecka, przy czym dzieci mamy 180 – prostuje Kowalska. – Utrzymujemy się głównie ze składek członków zespołu i z pieniędzy pozyskiwanych przez stowarzyszenie.

Wszystko przez światowy kryzys

Kryzys na światowych giełdach mocno odbił się na… ZPiT "Roztocze”. W czasie ekonomicznej posuchy burmistrz Tomaszowa Lubelskiego wystosował pismo do wszystkich stowarzyszeń kulturalnych, informujące o braku środków na kulturę.

– Kryzys najwidoczniej trwa do dziś – komentuje Walczak.

Wspieranie lokalnej kultury przez władze miast, wygląda zupełnie inaczej w zachodnich rejonach Polski.

– Uważam, że niczym nie ustępujemy zespołom z innych części kraju. Niedawno swój jubileusz obchodził zespół pieśni i tańca działający w jednym z miast na zachodzie. Rocznica nie była tak okazała jak nasza. Mimo to zespół otrzymał 50 tys. złotych na stroje dla dzieci. Tam kulturę wspiera nieco inaczej, nie tylko od święta, lecz na co dzień – mówi z żalem Kowalska.

Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Zamościu.

Jubileusz 25-lecia świętuje właśnie ZPiT "Zamojszczyzna”. Władze Zamość uczczą go huczniej niż to miało to miejsce w Tomaszowie.

– Przygotowaliśmy nagrody pieniężne dla ludzi pracujących w zespole oraz przeznaczyliśmy 3 tysiące złotych na wydanie specjalnego folderu z okazji 25-lecia – informuje Marta Derkacz-Turczyn z Wydziału Promocji Kultury w Urzędzie Miasta.

Pozostałe formy podziękowań za wieloletnią pracę są jak na razie są owiane tajemnicą. Wiadomo natomiast, że zamojski zespół na bieżąco jest wspierany przez miasto za pośrednictwem Zamojskiego Domu Kultury.

– Na same pensje dla pracowników ZPiT wydajemy rocznie 133 tys. zł. Stroje i instrumenty również w większej części są własnością Domu Kultury – wyjaśnia Andrzej Pogudz, dyrektor ZDK w Zamościu.

Pozostałe informacje

Trump: zwiększam cła na Chiny, zawieszam taryfy dla innych krajów

Trump: zwiększam cła na Chiny, zawieszam taryfy dla innych krajów

Donald Trump ogłosił, że podniesie cła nałożone na towary z Chin do 125 proc. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw, choc wczoraj zapewniał, że akurat tego nie zrobi.

Lublinianka wróciła do gry o pierwsze miejsce

Lublinianka pokonała Stal Kraśnik i wróciła do gry o pierwsze miejsce

Walka o awans do Betclic III ligi zaczyna się od nowa. Lublinianka w zaległym meczu na szczycie pokonała w środę Stal Kraśnik 2:1. Dzięki temu do lidera traci już tylko trzy punkty. Ekipa z Wieniawy ma jednak jedno spotkanie rozegrane mniej.

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem
galeria

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem

Opiekun osoby starsze zarobi 12 tysięcy, a montażysta balustrad do 11 tysięcy złotych. Jakie oferty pracy (a przede wszystkim: jakie zarobki) znajdziemy w województwie lubelskim?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Cztery dziewczyny z województwa lubelskiego trafiły do półfinału Miss Polski 2025. Dwie z nich będą reprezentować Lubelszczyznę w finale konkursu.

Drzwi Otwarte w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie
galeria

Samoloty i plany na przyszłość: Drzwi Otwarte w PANS w Chełmie

Symulator lotów, wojskowy sprzęt i zwiedzanie lotniska, Można się też było zastanowić, czy warto zostać kontrolerem ruchy lotniczego.

Amerykańska giełda papierów wartościowych na Wall Street

Trump nie ma pojęcia o czym mówi – komentuje były doradca Trumpa

To po prostu nie ma sensu, to ekonomiczny analfabetyzm. – Nie wie, jak działają cła ocenił były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton.

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)
film

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)

Już 25 lipca Jennifer Lopez wystąpi na PGE Narodowym w Warszawie. Najtańsze bilety kosztują 675,80 złotych.

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Ratusz oficjalnie odstępuje od umowy z konsorcjum, które miało zaprojektować nowy stadion wielofunkcyjny. Nowiutkiej areny dla żużlowców na razie nie będzie, a licencja dla Motoru na ściganie w Ekstralidze jest zagrożona. Wraca pomysł na modernizację dotychczasowego domu żużla w Lublinie: stadionu przy al. Zygmuntowskich 5.

W pierwszej rundzie Start pokonał Zastal 91:92

W czwartek PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Orlen Zastal Zielona Góra

Sytuacja w ligowej tabeli koszykarzy lubelskiego PGE Start jest bardzo dobra. Duży wpływ na to miała wygrana w ostatniej kolejce z Treflem Sopot. „Czerwono-czarni” pokonali wówczas mistrza Polski 88:87.

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone
edukacja

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone

Nowe boiska, dobrze wyposażone pracownie i zdolni nauczyciele nie wystarczą. Do utrzymania istniejącej sieci szkół i przedszkoli w Puławach potrzebni są uczniowie. A dzieci w mieście rodzi się coraz mniej, co może zmusić samorząd do trudnych decyzji.

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej
NASZ PATRONAT

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej

Najlepsi młodzi geografowie z całej Polski spotkają się w Lublinie, by zawalczyć o tytuł laureata 51. Olimpiady Geograficznej. Od 10 do 13 kwietnia w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica rozegra się wielki finał, którego stawką będzie nie tylko prestiż, ale i szansa na reprezentowanie Polski na międzynarodowej arenie.

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!
festiwal
30 maja 2025, 19:00

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!

Po rocznej przerwie na mapę lubelskich festiwali powraca Lublin Jazz Festival, który przez wiele lat kształtował jazzową scenę oraz wyznaczał nowe kierunki. Znamy pierwszych wykonawców. Są to: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet oraz Dust Bunny.

Andrzej Duda oraz premier Estonii Kristen Michal

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym

To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

Krzesimir Dębski
koncert
7 maja 2025, 19:00

„Nowe w Starym” – koncert pełen emocji w Teatrze Starym w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wyjątkowy koncert, który na pewno, na długo pozostanie w naszej pamięci. W ramach cyklu „Nowe w Starym” wystąpi grupa składająca się z samych znakomitości: Krzesimir Dębski, Czesław „Mały” Bartkowski, Tadeusz Sudnik, Kolor Karol Gadzało oraz Michał Michalec.

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

UE podjęła w środę decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Stawki w wysokości do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro. Niektóre cła zaczną obowiązywać od połowy kwietnia. To odpowiedź na decyzję Donalda Trumpa o objęciu stali i aluminium dodatkowymi taryfami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium