Na początku maja rusza sezon turystyczny. Potrwa do końca września. Zamojski magistrat obiecuje, że w tym czasie, podobnie jak rok temu, każdy weekend przyniesie przynajmniej jedną dużą imprezę kulturalną.
władze miejskie postanowiły pójść za ciosem.
– Na organizację imprez kulturalnych mamy tyle samo pieniędzy, co rok temu. Dzięki temu obok stałych wydarzeń pojawią się nowe – zapowiada Jadwiga Machulewska, dyrektor Wydziału Promocji Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zamość.
Do organizowania imprez garną się coraz częściej stowarzyszenia, a nawet prywatni przedsiębiorcy.
– Zależy nam na promocji miasta. Bo
im więcej turystów tu przyjedzie, tym więcej zarobi nasza firma
– wyjaśnia Tomasz Burda z korporacji taksówkowej „Van”, która jest głównym organizatorem Europikniku i Pikniku Samochodów Tuningowanych. Trzydniowa impreza w parku Miejskim, której rozpoczęcie zaplanowano na 30 kwietnia, otworzy tegoroczny sezon turystyczny w mieście.
W terminarzu wydarzeń kulturalnych
na nadchodzący sezon, który magistrat opublikuje pod koniec kwietnia, znajdzie się aż około 50 imprez. Znajdziemy tu wszystkie „żelazne punkty”, jak Zamojskie Lato Teatralne (18 VI do 2 VII) czy Eurofolk (18 do 23 VII). Kolejnych edycji doczekają się też imprezy, które debiutowały w zeszłym roku, np. festiwal muzyki klasycznej dla młodzieży im. Luigi Boccheriniego (26 do 28 maja).
Będzie też
kilka zupełnie nowych przedsięwzięć.
W czerwcu (od 15 do 19) do miasta zawita objazdowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Pogranicze im. Igora Strawińskiego. Dzięki temu będziemy mieli okazję do posłuchania współczesnych utworów z kręgu muzyki klasycznej w wykonaniu zagranicznych wykonawców. Majowe juwenalia Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej wzbogacone zostaną o I Studencki Festiwal Filmów Niezależnych.
Jednak
najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego roku
ma być projekt „Miasto Idealne–
Miasta Niewidzialne”, którego inauguracja przewidziana jest na weekend 16–18 czerwca. Swoje prace przywiezie do Zamościa blisko 50 wybitnych plastyków z całego świata. Większość z nich to nowoczesne konstrukcje, których prezentację zaplanowano we wnętrzach budynków Starego Miasta i w plenerze. Ale nie tylko prace będą atrakcją.
– W programie są liczne otwarte dla publiczności konferencje i spotkania z twórcami – zapowiada Jerzy Tyburski, dyrektor BWA – Galerii Zamojskiej. Prace będzie można oglądać aż do jesieni, kiedy zostaną przeniesione do Poczdamu.