Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

8 listopada 2006 r.
16:44
Edytuj ten wpis

Zamość dla młodych

0 0 A A

Rozmowa z Januszem Szatkowskim, kandydatem na prezydenta Zamościa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Kim jest Janusz Szatkowski?
- Dobrym człowiekiem. Otwartym na współpracę ze wszystkimi, wykształconym, z dużym doświadczeniem zawodowym. Takim, któremu sprawy ludzi są bliskie, który zawsze stawia je na pierwszym miejscu.
• To wystarczy, żeby konkurować z Marią Gmyz, byłą przewodniczącą Rady Miasta, Andrzejem Lubczykiem, byłym wiceprezydentem i Marcinem Zamoyskim, obecnym prezydentem miasta, potomkiem założyciela Zamościa?
- Pan Marcin Zamoyski został do tego miasta przywieziony w 1990 roku w teczce.
• Co pan ma na myśli?
- Wiem o czym mówię, bo te 16 lat temu jako sekretarz miejskiej komisji wyborczej przygotowywałem wybory. Poszukiwano wtedy na prezydenta człowieka z dobrym nazwiskiem. Padła propozycja, że to może być Zamoyski. On dopiero wtedy pojawił się w Zamościu, wtedy zaczął tu pracować.
• A pan jest stąd?
- Urodziłem się w Tomaszowie Lubelskim, ale całe swoje życie spędziłem w Zamościu. Stąd pochodzi moja matka. I całe życie dla tego miasta pracowałem, udzielając się nie tylko w partii, czyli najpierw w ZSL, a później w PSL, ale także wielu organizacjach i stowarzyszeniach. W latach 1994-98 byłem wiceprzewodniczącym Rady Miasta, także delegatem do Zamojskiego Sejmiku Samorządowego. I coś mi się dla tego miasta udało zrobić. Byłem inicjatorem i organizatorem Zamojsko-Roztoczańskiego Związku Gmin, ja także zainicjowałem w mieście recykling, czyli selektywną zbiórkę odpadów szklanych.
• Ale żeby wygrać wybory trzeba się wyróżniać. Co w zestawieniu z pozostałymi kandydatami, wyróżnia pana?
- Mam naprawdę bardzo dobry program.
• Te programy są w wielu punktach identyczne. Wszyscy obiecują rozwój gospodarczy, budowę mieszkań komunalnych, zmiany w oświacie i promocję miasta. Co jest wyjątkowego w pańskim programie?
- Planuję stworzenie architektonicznego projektu Zamość-Twierdzą, czyli przywrócenie dawnej świetności fortyfikacjom, szczególnie w rejonie amfiteatru.
• Właśnie. Po co ponosić koszty odbudowy amfiteatru, skoro w tej chwili większość imprez plenerowych udaje się z powodzeniem organizować w obrębie Rynku Wielkiego?
- Bo brakuje w Zamościu miejsca, które stałoby się centrum kultury z prawdziwego zdarzenia. Miejsca, gdzie młodzi ludzie będą mieć i kino, i koncerty, i kawiarnie. Tego brakuje studentom, których już jest w mieście wielu, a będzie jeszcze więcej dzięki utworzeniu uniwersytetu na bazie trzech istniejących uczelni. To też zakłada mój program.
• To i organizację dużych imprez masowych o zasięgu ogólnopolskim. Jakie to miałyby być wydarzenia?
- Choćby festiwal piosenki imieniem Marka Grechuty, spotkania młodych muzyków z całego świata. Wypadałoby też bardziej wypromować te imprezy, które już mamy, czyli Zamojskie Lato Teatralne, Eurofolk czy np. Wiosnę Studencką. Wszystkie można by było organizować właśnie w tym kompleksie kulturalnym, którego centrum stanowiłby amfiteatr. I wcale nie trzeba rezygnować ze Starówki, bo tam bardzo dobrze sprawdza się choćby Jarmark Hetmański.
• Ale nie zakłada pan chyba, że jeżeli Janusz Szatkowski zostanie prezydentem Zamościa, to miasto będzie wyglądało, jak wielki rozbawiony lunapark. Naszemu miastu potrzeba czegoś więcej.
- Oczywiście. Przede wszystkim należy podjąć walkę z bezrobociem, np. poprzez ściągnięcie tu poważnych inwestorów strategicznych. Nie wolno jednak czekać, aż oni sami się tu pojawią, tylko o nich zabiegać. Nowe miejsca pracy powinny też powstawać w małych i średnich przedsiębiorstwach, które już świetnie rozwijają się np. w Biłgoraju, a w Zamościu ta kwestia nie jest właściwie rozwiązana.
• Pan wie, jak ją załatwić?
- Tak. Przede wszystkim poprzez stworzenie odpowiedniego systemu podatkowego, poprzez zwalnianie z opłat lokalnych, nawet na kilka lat. Wielu młodych ludzi z Zamościa wyjechało za granicę, tam zarabiają pieniądze. Należy stworzyć takie warunki, aby chcieli tutaj z tymi pieniędzmi wracać i tu je inwestować, żeby im się to opłacało.
• Jeśli pan przekona wyborców i to pan zostanie prezydentem Zamościa, to jakim będzie on miastem?
- Nowoczesnym, pełnym młodych ludzi, którego mieszkańcy będą zadowoleni, że właśnie tutaj zdecydowali się żyć i pracować.

Pozostałe informacje

Profesor Leszek Mądzik Honorowym Obywatelem Lublina
Dużo zdjęć
galeria

Profesor Leszek Mądzik Honorowym Obywatelem Lublina

Eksperymentuje z różnymi formami sztuki i często wykracza poza utarte schematy. To w Lublinie rozwinął skrzydła, a teraz został za to uhonorowany.

Karetka dojedzie do nich szybciej
galeria

Karetka dojedzie do nich szybciej

Ambulans szybciej dojedzie do mieszkańców Michowa i okolic. W czwartek otwarto tam nowy punkt wyjazdowy zespołu ratownictwa medycznego.

Za lubelskim lotniskiem dobry rok, ale kolejny może być jeszcze lepszy

Za lubelskim lotniskiem dobry rok, ale kolejny może być jeszcze lepszy

Port lotniczy Lublin podsumował rok. Ma się czym pochwalić. Zarząd lotniska w przyszłość patrzy z optymizmem, bo może być jeszcze lepiej.

W zeszłym roku sezon kąpielowy nad zalewem miejskim w Zamościu również rozpoczął się w w ostatnim dniu roku szkolnego. Choć kąpiący się pojawiali się tutaj już dużo wcześniej, jak tylko zrobiło się ciepło
galeria

Zima trzyma, a w Zamościu już planują sezon kąpielowy

Do lata jeszcze kawał czasu, ale w Zamościu już się do tego czasu szykują. Właśnie ruszyły konsultacje w sprawie sezonu kąpielowego nad zalewem miejskim.

Najpierw lekcja ekologii, potem zabawa z Saszan

Najpierw lekcja ekologii, potem zabawa z Saszan

Muzyczna influencerka Roksana Wolak, znana jako Saszan, w poniedziałek, 20 stycznia, wystąpi w Puławskim Ośrodku Kultury - Dom Chemika. Jej koncert zobaczą dzieci z puławskich szkół. Występ jest częścią ogólnopolskiej akcji promującej zbiórki elektrośmieci.

W ostatnim meczu w Radomiu atakujący ChKS Chełm Jędrzej Goss wywalczył statuetkę MVP, a następnie wybrany został do siódemki 18. kolejki. Jak będzie po czwartkowym spotkaniu z BBTS?

ChKS Chełm kontra BBTS Bielsko-Biała, czyli wymagający przeciwnik dla lidera

Na otwarcie 19. kolejki ChKS Chełm zmierzy się z BBTS Bielsko-Biała. Pierwszy gwizdek wyjazdowego spotkania w czwartek o godzinie 20.30, obejrzymy je w Polsacie Sport 3.

Łukasz Kłębek był wójtem w Ulhówku przez kilka kadencji. Ostatnie wybory przegrał, ale został radnym

Były wójt skazany za stalking. Wciąż bez prawomocnego wyroku

Po przeszło dziesięciomiesięcznej przerwie wznowione zostało w czwartek postępowanie apelacyjne w sprawie skazanego za stalking Łukasza Kłębka, wieloletniego wójta Ulhówka, obecnie radnego tej gminy.

Przydomowe hodowle kur – hodowcy stawiają na systemy pojenia i karmienia

Przydomowe hodowle kur – hodowcy stawiają na systemy pojenia i karmienia

Kura i jajko to słowa klucz codziennych kulinarni i zdrowego żywienia. Frazy takie jak „Wiejskie jajka” i „kury nioski” na przedwiośniu rozpalają wyobraźnię szerokiej rzeszę zainteresowanych: hodowców kur, amatorów swojskich jajek i przeciętnych konsumentów. Nic więc dziwnego, że przydomowe hodowle kur niosek na jajka stają się coraz bardziej popularne. Właściciele małych gospodarstw doceniają nie tylko możliwość pozyskiwania świeżych jaj czy zdrowego mięsa, ale również satysfakcję z prowadzenia ekologicznej i niezależnej hodowli. Rosnąca liczba hodowców sprawia, że rozwija się rynek wyposażenia dla kurników. Nowoczesne technologie, takie jak automatyczne poidła i karmidła, stają się nieodłącznym elementem tych małych przedsiębiorstw, pomagając hodowcom w zapewnieniu optymalnych warunków dla swoich ptaków. W tym artykule postaramy się przyjrzeć tematowi hodowli kur od strony technicznej. Zobaczymy też jak to robią specjaliści na profesjonalnych fermach drobiu.

Plany na ferie 2025. Polacy nie odmówią sobie przyjemności

Plany na ferie 2025. Polacy nie odmówią sobie przyjemności

Wyjazd na ferie planuje w tym roku 53 proc. Polaków, podczas gdy rok temu 30 proc. - wynika z badania wykonanego przez SW Research. Wydatki na wypoczynek chce ograniczyć 72 proc. osób, wybierając niższy standard miejsca pobyt czy mniej popularne lokalizacje.

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Poszukiwany listem gończym 40-latek przez kilka miesięcy ukrywał się na polu w belach słomy. Wizyta policjantów mocno go zaskoczyła.

Niespodziewanie wizytę rodzinie zamiast proboszcza złożył biskup
film

Czekali na księdza po kolędzie. Ale tego się nie spodziewali

Rodzina pani Anny i pana Mariusza przygotowała się na wizytę duszpasterską. Spodziewali się, że odwiedzi ich proboszcz, a tymczasem w drzwiach domu stanął biskup.

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

61-latek odpowie za zabójstwo swojego znajomego z Łukowa. Policja ujawnia szczegóły tragedii, do której doszło w weekend.

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba
21 stycznia 2025, 11:00

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba

Artystyczne zajęcia i twórcze warsztaty, wspólne zabawy i projekcje filmowe, kalambury, a na osłodę specjalne zestawy w kawiarni. Zamojska Akademia Kultury przygotowała kilkudniowy program różnych atrakcji dla babć, dziadków i ich wnucząt.

Jerzy Ziarkiewicz

Raport Bodnara rozkłada na łopatki byłego szefa prokuratury w Lublinie

We wtorek Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy raport z audytu postępowań prowadzonych przez prokuraturę za czasów Zbigniewa Ziobry. W dokumencie znalazł się spory wątek dotyczący byłego prokuratora regionalnego w Lublinie, Jerzego Ziarkiewicza.

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

Łazienka przestała być tylko miejscem na szybki prysznic czy poranną toaletę. To teraz prawdziwe centrum relaksu i regeneracji, małe domowe spa, gdzie po długim dniu rozładowujesz stres, niczym balon, który pęka pod presją. Na rok 2025 projektanci przygotowali prawdziwą rewolucję, która łączy nowoczesność, ekologię i odrobinę luksusu. Zobacz, jakie trendy zdominują łazienki w nadchodzących miesiącach!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium