Remont zamojskiej Bramy Szczebrzeska wyszedł pięknie. Ten dotychczas zaniedbany i niepozorny zabytek już stał się atrakcją turystyczną Starego Miasta. Zostało to docenione.
– Inwestycję oceniano w dziesięciu kategoriach – mówi Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – My zgłosiliśmy renowację Zespołu Fortecznego Bramy Szczebrzeskiej i startowaliśmy w kategorii rewaloryzacja zabytków. Wygraliśmy!
W 2008 r. zamojski magistrat przeznaczył remont ok. 8,5 mln euro na remonty zamojskich fortyfikacji (prawie 6 mln zł wystano się z Funduszu Norweskiego). 1,5 mln zł dołożył też Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Remonty objęły m.in. bastion VII z Bramą Lwowską Starą, Bramę Lubelską Nową oraz m.in. Bramę Szczebrzeską. Zostały wzmocnione mury i sklepienia zabytków, zrekonstruowane fragmentów murów, kurtyn i fos.
W Bramie Szczebrzeskiej odnowiono także galerię strzelniczą oraz wartownię. Renowację zgłoszono do konkursu zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe "Kryształowa Cegła”.
– Rywalizacja była naprawdę silna – zapewnia Garbula. – W szranki stanęło 57 inwestycji m.in. z Polski, Ukrainy i Litwy… Zdobycie trofeum jest ważne, ale tak naprawdę satysfakcję daje dobrze wykonana praca.
Kryształowa Cegłą został wręczona zamojskim urzędnikom podczas podsumowania konkursu, które odbyło się w Filharmonii Lubelskiej. Według mieszkańców Zamościa i samorządowców to zasłużony laur.
Wiesław Nowakowski, radny miejski (SLD) nie może nachwalić się tej inwestycji.
– Z rudery zrobiła się perełka – cieszy się. – Podróżni wjeżdżający od strony miasta są mile zaskoczeni. Do bramy przeniesie się niebawem straż miejska, a część budynku będzie dzierżawiona. W pobliskim, odrestaurowanym kojcu będzie biuro informacji turystycznej. Świetnie.
– Każdy detal został dopieszczony – dziwi się 60-letni Zbigniew z Zamościa. – Porobili tam schodki, poręcze, barierki. Trudno to miejsce poznać. Ale powinni jeszcze uporządkować zieleń wokół tego obiektu i uporządkować starą fosę.