Mieszkańcy Zamościa chcą sami decydować o tym, co dzieje się w ich mieście i zgłaszać propozycje uchwał. Rozpoczęły się konsultacje społeczne nad zmianą statusu miasta, by umożliwić im takie rozwiązania.
Pomysł na rozszerzenie inicjatywy ustawodawczej wyszedł od Stowarzyszenia „Zamość – nasz wspólny dom”. Inspiratorzy zmiany prawa lokalnego chcą, by inicjatywa ta wychodziła nie tylko, jak jest to teraz od przewodniczącego rady miasta, prezydenta i grupy co najmniej pięciu radnych, ale także od grupy co najmniej tysiąca mieszkańców miasta.
Żeby uchwałą zajęli się urzędnicy, pod wnioskiem musiałoby się podpisać tysiąc osób podając swoje pełne dane wraz z numerem PESEL. Gdyby mieszkańcy mieli problem z przygotowaniem ustawy, mogli by się wcześniej zwrócić o pomoc do prezydenta przy jej tworzeniu. To prezydent miałby również badać zgodności projektu z obowiązującym prawem.
Uchwała zgłoszona z inicjatywy mieszkańców musiałaby być rozpatrzona przez radę miejską nie później niż 3 miesiące od jej złożenia. W szczególnych przypadkach termin ten może być wydłużony do pół roku. Przegłosowana ustawa weszłaby w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.
Projekt uchwały mieszkańcy Zamościa mogą przeczytać w Biurze Rady Miasta lub na internetowej stronie Biuletynu Informacji Publicznej w zakładce inne/zarządzenia. Jej treść zostanie także przedstawiona na spotkaniu 21 lipca o godz. 15 w Sali Consulatus w Ratuszu. Pisemne zgłoszenia uwag i opinii do propozycji zmian można składać w biurze Rady Miasta lub na adres poczty elektronicznej: brm@zamosc.um.gov.pl z dopiskiem „Konsultacje – zmiany do Statutu Miasta Zamość”. Konsultacje potrwają do 24 lipca.