Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

1 lutego 2023 r.
13:52

Zamość. Jeden skwer i dwie jego nazwy?

Autor: Zdjęcie autora ak
Póki co, skwer nosi imię Stefana Sendłaka. Stoi na nim też tablica odsłonięta z inicjatywy Janusza Kupczyka. Niedaleko jest pomnik AK, a po przeciwnej stronie ulicy Partyzantów na skwerze Stanisława Mikołajczyka – pomnik BCh.
Póki co, skwer nosi imię Stefana Sendłaka. Stoi na nim też tablica odsłonięta z inicjatywy Janusza Kupczyka. Niedaleko jest pomnik AK, a po przeciwnej stronie ulicy Partyzantów na skwerze Stanisława Mikołajczyka – pomnik BCh. (fot. Anna Szewc)

Skwer przy ul. Partyzantów nadal, zgodnie z październikową decyzją Rady Miasta Zamość, nosi imię Stefana Sendłaka. A mogło być inaczej, bo na ostatnią sesję przygotowano projekt uchwały, by jego większa część upamiętniała Bohaterów Powstania Zamojskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wniosek o uhonorowanie powstańców na skwerze położonym w sąsiedztwie Starego Miasta, między delegaturą Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego a Nadszańcem wpłynął do magistratu od zamojskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na początku listopada zeszłego roku. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że tydzień wcześniej, niemal jednogłośną decyzją radnych Zamościa dokładnie ten teren otrzymał imię Stefana Sendłaka.

Urzędnicy próbowali wybrnąć z sytuacji, dzieląc cały skwer na części. Zaproponowano, by na mniejszej została poprzednia nazwa, a na większej, obejmującej m.in. teren w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika żołnierzy AK, uhonorować uczestników Powstania Zamojskiego. Propozycję, zgodnie z obowiązującymi w Zamościu zwyczajami, przekazano do zaopiniowania mieszkańcom. Zebranie na os. Planty odbyło się w grudniu. Frekwencja była marna, ale ci, którzy przyszli, zgodzili się na nowego patrona.

Dlatego na ostatnią sesję przygotowano dwie nowe uchwały. Nieoczekiwanie obie zostały zdjęte z porządku obrad. Wnioskował o to radny Grzegorz Podgórski (KWW Marty Pfeifer). – Uważam, że ta sytuacja jest dziwna. Uważam, że strony powinny sobie usiąść, podzielić ten teren, dogadać się i wtedy przegłosujmy – zaproponował, a większość radnych to poparła.

Jedną ze stron jest lewicowy radny Janusz Kupczyk, który już w 2021 roku wraz z czterema innymi wnioskował o nadanie imienia Stefana Sendłaka nowemu rondu na os. Promyk. Ale wtedy zgodnie z wolą mieszkańców skrzyżowaniu nadano imię ppor. Stanisława Witeszczaka. Kupczyk wrócił do tematu w zeszłym roku, kiedy też w liście do RM, przy okazji 80. rocznicy powstania „Żegoty”, o upamiętnienie Sendłaka zwrócił się lubelski IPN. We wrześniu mieszkańcy os. Planty pozytywnie zaopiniowali nadanie skwerowi przy ul. Partyzantów takiego imienia, a w październiku radni przypieczętowali to stosowną uchwałą.

Czy Kupczyk jest teraz gotów do rozmów, ustępstw i wypracowania kompromisu? – Ruch jest po stronie posła Sławomira Zawiślaka (jest prezesem ŚZŻAK Okręg Zamość – red). Liczyłem zresztą, że pojawi się na sesji, ale jednak ani on, ani nikt ze związku nie przybył. Ja stoję na stanowisku, że pomniejszanie Stefana Sendłaka, który poza wieloma licznymi zasługami był też przedstawicielem cywilnej administracji Delegatury Rządu na Kraj, jest niewłaście. I moim zdaniem najlepiej byłoby, gdyby nazwa skweru pozostała taka jaka jest – komentuje Janusz Kupczyk.

Z kolei poseł Zawiślak mówi, że decyzja podjęta na poniedziałkowej sesji jest dla niego smutna i niezrozumiała. – Skoro radni uważają, że należy na ten temat rozmawiać, to czemu oni, władze miasta nie rozmawiali z naszym związkiem, kiedy w zeszłym roku pojawiła się inicjatywa, by teren położony przy pomniku AK, wybudowanym z ofiar byłych żołnierzy, ale też mieszkańców miasta i regionu, a także w pobliżu pomnika Batalionów Chłopskicj nazwać imieniem Stefana Sendłaka? – pyta parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości.

Przekonuje, że inicjatywa uhonorowania bohaterów Powstania Zamojskiego, zwłaszcza, że w 2021 roku gdy obchodzono 80. rocznicę jego wybuchu, była obowiązkiem nie tylko ŚZŻAK. – Pytam radnego Kupczyka, również przewodniczącego RM Piotra Błażewicza, szefa miejskich struktur PiS, ale też radnych, którzy za zdjęciem uchwały głosowali lub się wstrzymali: czy jest jakieś lepsze miejsce niż teren przy obu pomnikach, aby o Powstaniu Zamojskim przypominać? Samorządowcy mieli okazję naprawić swój błąd, swoją decyzją umieścić na terenie miasta nazwę Powstanie Zamojskie, przywołać pamięć o bohaterach, zrealizować edukację patriotyczną, która jest obowiązkiem nas wszystkich – mówi Sławomir Zawiślak.

Przekonuje również, że ani jego, ani związku zamiarem nie było deprecjonowanie postaci Stefana Sendłaka. Zapowiada, że jeśli propozycja rozmów padnie, to związek z niej skorzysta i nie będzie mierzył powierzchni skwerów. Zaakceptuje propozycję przygotowaną przez władze miasta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium