Adriana Wojtiuk, uczennica Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernardo Morando w Zamościu, zajęła pierwsze miejsce, a jej szkolny kolega trzecie w tegorocznej edycji konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”, organizowanym od trzech lat z inicjatywy Kancelarii Sejmu.
Gala, podczas której ogłoszono wyniki odbyła się 2 maja. Wręczając nagrody laureatom w czterech kategoriach, marszałek Sejmu Elżbieta Witek nawiązała do trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę.
– Po raz pierwszy mieliście smutną, dramatyczną i tragiczną okazję, żeby przynajmniej częściowo poczuć to, co 82 lata temu działo się w lesie katyńskim: tyle tysięcy zamordowanych polskich oficerów, polskiej inteligencji. Związane ręce, strzał w tył głowy, zbiorowa mogiła, przysypane ciała – mówiła. – Kiedy ogłaszałam konkurs w styczniu tego roku, nikt z nas nie przypuszczał, że będziemy mogli na własne oczy zobaczyć, na czym polega bestialstwo, okrucieństwo i barbarzyństwo Rosji. Mamy wojnę na Ukrainie, widzimy codziennie obrazki pokazujące cywilów ze związanymi do tyłu rękoma, strzały w tył głowy, odkrywane są też zbiorowe mogiły.
Adriana Wojtiuk została nagrodzona za projekt medalu, który, jak napisano w uzasadnieniu przyznania jej pierwszego miejsca, „odwołuje się do zbiorowej pamięci Polaków o Katyniu. W wymowny, a zarazem przejmujący sposób operuje symbolami katyńskiej zbrodni: leśnymi, prostymi nagrobnymi krzyżami oraz lasem pni odartych z gałęzi”.
Trzecią nagrodę w kategorii plastycznej odebrał w Warszawie Bartosz Stadnik, również z zamojskiego PLSP. Z kolei Kamil Małachowicz z I LO im. T. Kościuszki we Włodawie zajął trzecie miejsce w kategorii literackiej konkursu, a dziewiąty był Jakub Chmielewski z Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku.