Kupując numerowane cegiełki o wartości 10, 20, 50 i 100 zł lub wrzucając pieniądze do skarbonki ustawionej na Rynku Wielkim można wesprzeć budowę pomnika Józefa Piłsudskiego w Zamościu
Szacunkowe koszty związane tylko z wykonaniem monumentu wynoszą 300–400 tys. zł. Wciąż nie wiadomo jeszcze, ile pochłonie przygotowanie terenu. Nie wiadomo też, czy pomnik będzie mógł stanąć w miejscu, w którym widzieliby go pomysłodawcy zbiórki.
– Chcemy odtworzyć pomnik współtwórcy naszej odrodzonej ojczyzny – mówi Tomasz Włodarczyk, jeden z członków Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Jeżeli w tym celu zjednoczymy się ponad podziałami partyjnymi, za kilka lat mieszkańcy innych miast będą mogli brać z nas przykład.
W 1933 r. pomnik Piłsudskiego autorstwa Jakuba Juszczyka stanął na terenie ówczesnych koszar. Stojący na sześciometrowym cokole z piaskowca marszałek trzymał w prawej ręce buławę, a lewą opierał na rękojeści szabli. Trzy lata później przed pomnikiem dostawiono triumfalną bramę wjazdową, którą zdobiły dwa orły z rozpostartymi skrzydłami i płaskorzeźby rycerzy wzorowane na podobiznach Władysława Bortnowskiego, dowódcy 9 Dywizji Piechoty Legionów oraz Wacława Szalewicza, szefa 3 Pułku Artylerii Legionów. W 1942 roku pomnik został rozbity na polecenie władz niemieckich.
Członkowie Komitetu chcą, by nowy obelisk stanął w miejscu, w którym stał przed wojną, czyli na terenie dzisiejszego Zamojskiego Klubu Batalionowego. Dlatego wystąpili już z formalnym wnioskiem do władz wojskowych o udostępnienie terenu przed Klubem Garnizonowym. Jednocześnie rozpoczęli kwestę. Pieniądze zbierane są w skarbonce na Rynku Wielkim, poprzez sprzedaż numerowanych cegiełek oraz do puszek udostępnianych podczas imprez organizowanych w Zamościu.
Jeśli uda się zebrać pieniądze i otrzymać wymagane zgody, pomnik zostanie odsłonięty 11 listopada 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Komitet
W skład Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego wchodzą m.in.: poseł Sławomir Zawiślak, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Wolność i Niepodległość Okręg Lubelski, Stowarzyszenie Józefa Piłsudskiego Orzeł Strzelecki w Kanadzie, członkowie Stowarzyszenia Wspólny Zamość.