Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 marca 2022 r.
18:59

Zastanawialiście się kiedyś, ile samochodów było w Lubelskiem w 1962 roku? Oni to wiedzą

41 1 A A

W ciągu 60 lat w Lubelskiem praktycznie nie zmieniła się liczba wypadków samochodowych i ofiar śmiertelnych. Przy czym w 1962 roku po naszych drogach jeździło zaledwie 8,4 tys. samochodów. Dziś – ponad 1,5 miliona.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lubelski Urząd Statystyczny świętuje właśnie 60-lecie swojej działalności. – W 1962 roku mieliśmy do dyspozycji m.in. 45 biurek, jeden dywan, 2 fotele i 49 maszyn do liczenia – wyliczał w poniedziałek „zasoby” ówczesnych statystyków dr Krzysztof Markowski, dyrektor US w Lublinie. A pierwsze spisy często odbywały się w fabrykach, bo właśnie w ten sposób najłatwiej można było dotrzeć do respondentów. Teraz większość arkuszy jest elektronicznych, a pracę człowieka wspierają potężne systemy obliczeniowe.

U boku radzieckiego niedźwiedzia

Gdy nasz US raczkował, na wschodzie graniczyliśmy ze światowym mocarstwem atomowym, czyli samym Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich.

I to na całych 360 kilometrach. Ale i sytuacja geopolityczna była wówczas zgoła odmienna, bo Polska Rzeczpospolita Ludowa należała do wschodniego paktu wojskowego – Układu Warszawskiego – z wiodącą rolą naszego wschodniego sąsiada. Lubelskie okalały nieistniejące już województwa: białostockie, warszawskie, kieleckie i rzeszowskie. Byliśmy też ciut mniejsi: powierzchnia regionu wynosiła 24.829 km2, a dziś to 25.123 km2. Przez ten czas przybyło nam 237 tys. osób, które zasiedliły głównie miasta, choć na prowincji wciąż mieszka ponad połowa mieszkańców województwa.

Istotna zmiana dokonała się także w relacjach, nazwijmy to, damsko-męskich. W 1962 roku na 1000 osób zawierano 7,2 małżeństwa, a w 2020 roku (ostatnie dostępne dane) – już tylko 3,7. Wajcha poszła też w drugą stronę jeśli chodzi o rozwody: przed 60. laty również na 1000 mieszkańców rozwodziło się średnio 3,4 małżeństwa, by teraz dobić do poziomu 12,7. Zdecydowana poprawa nastąpiła z kolei w kategorii zgony niemowląt na 1000 urodzeń – ten wskaźnik spadł z 60 do zaledwie 4.

Życie jak w Madrycie

O ogromnym postępie cywilizacyjnym możemy mówić w przypadku podstawowych udogodnień. Minione 60 lat to prawdziwa gazyfikacja województwa (długość sieci wzrosła z 55,5 km do 8550 km). Wodociągi urosły z 279 do 21972 km, a kanalizacja ze 176 do 7187 km. Pewnie dzięki temu częściej myjemy się i zmywamy, bo zużycie wody na mieszkańca w miastach wzrosło z 21 do prawie 31 m3. A w przypadku energii elektrycznej to już jest prawdziwa przepaść: skok jest ponad 5-krotny: ze 123 do 668 kWh na głowę.

„Deweloperzy” lat 60. oddali do użytku prawie 6 tys. mieszkań, co na tle 9 tys. w 2021, przy znacznie bardziej zaawansowanych technikach budowy, wydaje się całkiem dobrym rezultatem. Ale żyło nam się znacznie mniej komfortowo: na jedną izbę przypadały dwie osoby, teraz – niecała jedna, a dokładnie 0,86.

Prawdziwa rewolucja nastąpiła w transporcie: w tej kategorii właściwie wszystkie wskaźnik poszybowały, od długości dróg publicznych „zamiejskich o twardej nawierzchni” (skok z 4535 km do 21 tys. km), przez liczbę samochodów osobowych (wzrost z 3,5 do 1,34 mln aut), długość linii komunikacji miejskiej (132 km do 2,5 tys. km). A kto nie chciał korzystać z tej ostatniej, mógł zawsze wybrać taksówkę, z tym że w 1962 roku było ich 572, a teraz możemy zamówić jedną z 2664 „taryf”.

Opustoszałe kina

Przewrót nastąpił również edukacji. Tu najbardziej rzuca się w oczy olbrzymi spadek liczby szkół podstawowych, których jest o ponad połowę mniej (2011 do 934). Mimo że trzykrotnie wzrósł księgozbiór, to czytelników jest prawie tyle samo co przed 60. laty. Ale prawdziwe załamanie wystąpiło w kulturze kinowej: z 205 działających w 1962 roku kin ostało się do dziś jedynie 31. Gwoździem do kinowej trumny była telewizja: w pierwszym roku lubelskiej statystyki do kin wybrało się aż 8,25 mln widzów, a teraz skromne 742 tys.

A na koniec kilka ciekawostek meteorologicznych. Według pomiarów w stacji meteo w Lublinie przed 60. laty maksymalna temperatura wynosiła 30,4 st. C (32,6 w 2020 r.), minimalna -19,2 st. C (-7,5), natomiast średnia wzrosła przez te lata aż o 3 st. C, do 9,6.

I tylko jedna rzecz nie zmieniła się przez te wszystkie lata: dla statystyków wciąż liczy się każdy z nas.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty