Pozwolą ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem, a także przebieg Covid-19 u osób już zakażonych. Z pierwszych na świecie testów na podatność na SARS-Cov-2 skorzystają lekarze w Lublinie i Puławach.
W ramach akcji „Lublin Pomaga” 100 testów przekaże w czwartek Centrum Badań DNA z Poznania, które je opracowało. Szpital Jana Bożego nie będzie korzystał z nich jednak sam.
– Podjęliśmy decyzję, że podzielimy się testami ze szpitalem w Puławach, który ma bardzo duże potrzeby, bo jest jednoimiennym szpitalem zakaźnym w województwie lubelskim – mówi Bartosz Jencz, rzecznik szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie i zapowiada, że do puławskiego szpitala trafi 50 testów.
Test pozwoli sprawdzić uwarunkowania genetyczne odpowiadające za podatność na zakażenie koronawirusem, a także – u osób już zakażonych - sam przebieg Covid-19, tzw. ciężkość choroby.
– Takie testy przeprowadzane wśród personelu medycznego pozwolą uchronić tych pracowników, dla których ta choroba może być groźna. Mając takie informacje, placówki medyczne będą wiedziały, jak zorganizować pracę, żeby takie osoby nie trafiały na pierwszą linię frontu walki z epidemią – tłumaczy Mariusz Herman, dyrektor Centrum Badań DNA i podkreśla, że testy będą miały też wpływ na leczenie pacjentów.
– Jeśli będzie wiadomo, że u konkretnego pacjenta choroba będzie przebiegała gwałtownie i ciężko, lekarz już we wczesnej fazie zakażenia, będzie mógł podjąć decyzję o natychmiastowej hospitalizacji i zastosowaniu odpowiedniej terapii np. podaniu surowicy – zaznacza Herman.
Wymaz do badań pobiera się z wewnętrznej strony policzka. Na razie, dopóki Centrum Badań DNA nie otworzy laboratorium w Lublinie, pobrane próbki będą jeździć do Poznania. Wynik będzie dostępny po 24 godzinach.
Skąd wiadomo, że ktoś zachoruje na Covid-19 i jaki przebieg będzie miała choroba? – Za tę chorobę jest odpowiedzialnych pięć genów. Im więcej z nich jest uszkodzonych, a stopień uszkodzenia jest większy, tym bardziej jest się podatnym na zakażenie, a choroba będzie miała cięższy przebieg – tłumaczy dyrektor Centrum Badań DNA. – Pięć w pełni „zdrowych” genów odpowiedzialnych za Covid-19 ma tylko 20 proc. społeczeństwa. U takich osób nie ma szans na zakażenie, bo są w pełni odporne. U pozostałych 80 proc. występują uszkodzenia.
Dlaczego to właśnie lubelscy lekarze skorzystają z testów jako pierwsi? – Województwo lubelskie i Lublin są trochę pomijane i mam wrażenie nie zawsze doceniane, a pod względem medycznym i naukowym bardzo dużo się tu dzieje. Dostrzegamy te pracę, dlatego postawiliśmy na Lublin – mówi Herman.