Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

18 października 2023 r.
17:54

Dziś jej dzień. Menopauza: objawy, leczenie i badania

0 A A
(fot. Archiwum)

18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Ten dzień został ustanowiony przez WHO w 2000 roku, aby zwrócić uwagę na problemy, sposoby walki następstwami przekwitania. Rozmowa z dr n. med. Grzegorzem Bakalczukiem z Zakładu Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Menopauza i andropauza: jakie są to procesy?

– Menopauza jest to fizjologiczny proces, który musi przejść każda kobieta średnio w wieku 50-51 lat. Wtedy jajniki przestają produkować hormony przede wszystkim estrogeny i progesteron. Kończy się produkcja komórek jajowych, czyli kobieta przestaje owulować. Jest to fizjologiczny stan, w którym ze względu na brak estrogenów powoduje pewne objawy. Andropauza męska jest to termin, którego się już nie stosuje ze względu na to, że daje nieprawidłowe sugerowanie, że ma coś wspólnego z menopauzą. Jest to późny hipogonadyzm. Różnica polega na tym, że to nie jest fizjologia, czyli nie każdy mężczyzna musi to przejść. W związku z tym traktujemy to bardziej jako stan patologiczny, chorobę, którą się leczy. Ona polega najczęściej na niedoborze testosteronu. To występuje u około 30 proc. mężczyzn, w związku z tym nie traktujemy tego jako fizjologię.

  • Jakie są objawy?

– Najczęściej są to objawy wypadowe, czyli uderzenia gorąca, problemy ze snem czy zaburzenia nastroju. Są problemy związane z życiem seksualnym, czyli zmniejszenie libido czy suchość pochwy. Pojawia się drażliwość i zmęczenie. Oczywiście wiąże się z tym brak miesiączkowania, to taki symboliczny moment. Menopauza z definicji to ostatnia miesiączka, która wystąpiła u kobiety. Te objawy występują nie u wszystkich kobiet i nie w takim samym nasileniu. Jest to sprawa indywidualna. U mężczyzn objawy są zbliżone.

  • Z okresem menopauzy wiąże się większe ryzyko zachorowania na różne choroby?

– Tak, ze względu na brak estrogenów. One są podtrzymujące, to hormony, które podtrzymują wiele prawidłowych funkcji różnych układów. Przy braku estrogenu zaczyna się wszystko sypać i zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia stanów patologicznych. Najczęściej to choroby związane z układem krążenia, czyli u takich pacjentek częściej będą występować np. zawały serca. Również mogą się pojawić różne stany związane z zatorowością. Kolejnym skutkiem, bardzo częstym jest osteoporoza, czyli ubytek elementu kostnego w kości, który powoduje, że kość jest bardziej podatna na łamliwość. Przede wszystkim to jest moment, żeby pójść do ginekologa i porozmawiać. Czasami jest też potrzebna rozmowa z psychiatrą czy psychoterapeutą, bo to też jest taki moment, kiedy kobiety są podatne na depresję. Tutaj może się ona pojawić lub pogłębić. Warto zrobić też krótkie badanie w tym kierunku.

  • Jakie są metody łagodzenia objawów?

– Leczenie wdraża się u tych kobiet, które zgłaszają szczególnie dokuczliwe dolegliwości. Jest to mocno subiektywne. Najlepszą metodą będzie suplementacja hormonalna, czyli uzupełnienie niedoboru tych hormonów, które przestał produkować jajnik ze względu na wyłączenie tej funkcji. Oprócz tego, można jeszcze stosować te tzw. fitohormony, fitoestrogeny. Występują one np. w soi. Można próbować łagodzić te objawy, ale jest jeszcze mało badań dotyczących fitoestrogenów. Jest jednak wiele pacjentek, które podejrzewam dobrze reagują, może nie na same fitoestrogeny, ale na efekt placebo. Są przekonane, że będzie to skuteczne, dlatego następuje poprawa tych funkcji. W przypadku hipogonadyzmu również stosuje się leczenie hormonalne.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium