Bogusław Domański, właściciel firmy zielarskiej z Łopiennika Górnego, we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie stworzył mieszankę ziół, która pomaga w leczeniu choroby wrzodowej
Firma Krautex z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie współpracuje od lat. – Rozmawialiśmy kiedyś o współczesnych wyzwaniach i niepowodzeniach w leczeniu chorób cywilizacyjnych oraz wielkim potencjale jaki niosą w sobie zioła – mówi prof. Anna Malm, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej z Pracownią Diagnostyki Mikrobiologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – W związku z bardzo aktualnym dzisiaj problemem, jakim jest zakażenie helicobacter pylori (bakteria odpowiedzialna za ostre lub przewlekłe nieżyty żołądka, dwunastnicy i chorobę wrzodową), zrodził się pomysł na stworzenie specjalnej mieszanki ziół. Miałaby ona wspomagać leczenie farmakologiczne tych chorób.
Najpierw naukowcy testowali skuteczność mieszanki na komórkach bakterii. – Sprawdzaliśmy bioaktywność mieszanki na wzrost komórek helicobacter pylori. Okazało się, że ma dobre działanie przeciwbakteryjne – mówi dr Izabela Korona-Głowniak.
Teraz przyszła pora na badania na pacjentach. – Kluczowe jest poznanie jaki wpływ ma wypicie takiej herbatki ziołowej na przebieg choroby i organizm chorych, którzy cierpią z powodu zakażenia tą bakterią – tłumaczy prof. Malm. – Kolejnym krokiem powinny być badania skuteczności naszej herbatki w określonej grupie pacjentów. Można byłoby to zrealizować we współpracy z Kliniką Gastroenterologii.
Od połowy stycznia mieszanka jest już dostępna w aptekach. – Na razie to partia próbna sprzedawana tylko w naszym województwie m.in. w Lublinie. Mamy jednak sygnały, że zainteresowanie jest spore – mówi Bogusław Domański, właściciel firmy Krautex. – W jednej aptece sprzedaje się 150 sztuk miesięcznie. Naszą mieszanką zainteresowały się już także hurtownie farmaceutyczne – podkreśla.
Według naukowców z UM, leczenie ziołami to świetne uzupełnienie i wspomaganie leczenia farmakologicznego. – Zioła wchodzące w skład naszej mieszanki działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a także usprawniają działanie układu odpornościowego – tłumaczy dr Korona-Głowniak. – To jest szczególnie, bo zakażenia bakterią helicobacter pylori mają tendencję do nawrotów. Rośnie też liczba szczepów opornych na stosowane leki przeciwbakteryjne.
Największy na świecie eksporter tymianku
Rocznie firma Krautex eksportuje ok. 1,5 tysiąca ton tymianku (średnia roczna sprzedaż wszystkich ziół sięga ponad 3 tysięcy ton).
Popyt na tymianek jest bardzo duży ze względu na jego silne właściwości lecznicze. Chodzi zarówno o przemysł spożywczy jak i farmaceutyczny. Firma ma odbiorców nie tylko w Europie (m.in. w Hiszpanii i we Francji), ale również w Afryce i w Stanach Zjednoczonych.
Krautex współpracuje przede wszystkim z lokalnymi dostawcami ziół. Gatunki niedostępne w Polsce sprowadzane są zza granicy. Na miejscu są suszone, cięte, mielone i sterylizowane. Do odbiorców trafiają albo w formie zapakowanej albo gotowej do zapakowania.
Oprócz Uniwersytetu Medycznego Krautex współpracuje też z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.