Zdrowie

18 listopada 2022 r.
12:47

Tutaj pacjenci walczą z rakiem. Szpitalny korytarz salą koncertową

0 4 A A
Michał Iwanek zamienił wczoraj korytarz szpitalny w salę koncertową
Michał Iwanek zamienił wczoraj korytarz szpitalny w salę koncertową (fot. Paweł Buczkowski)

Standardy jazzowe i szlagiery muzyki filmowej wybrzmiały wczoraj na korytarzu kliniki onkologii przy ul. Staszica w Lublinie. Brawo bili pacjenci, dla których występy dwa razy w miesiącu mogą być odskocznią od szpitalnej rzeczywistości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mąż wyczuł guza – mimo poważnej choroby pani Wioletta się uśmiecha. Kobieta walczy z rakiem piersi w Klinice Chirurgii Onkologicznej SPSK 1 w Lublinie. Jest po 16 tygodniach chemioterapii, wczoraj wzięła ostatnią dawkę. – To chyba dla mnie ten koncert na zakończenie. Teraz czeka mnie jeszcze operacja, usunięcie guza w piersi. Ale jest dobrze – stwierdza.

Koncert, o którym mówi, odbył się tuż za drzwiami sali pobytu dziennego. Pacjenci spędzają tu 7-8 godzin, w tym czasie przyjmują chemię. Mogą rozmawiać, czytać książki, a teraz także słuchać muzyki na żywo. Do pianina zasiadł Michał Iwanek, muzyk jazzowy i pracownik kierunku jazz i muzyka estradowa na UMCS. Zagrał standardy jazzowe, swoje własne kompozycje i utwory muzyki filmowej.

– To dla mnie niecodzienna sytuacja. Jestem ciekaw reakcji, emocji jakie będą temu towarzyszyły. Mam taką koncepcję, że nie do końca planuję repertuar, raczej próbuję dostosować się do nastroju widzów – mówił Michał Iwanek chwilę przed występem.

Wczoraj w korytarzu na II piętrze kliniki zasiadło kilkunastu pacjentów, pojawili się też pracownicy szpitala, którzy akurat mieli wolną chwilę. Po każdym kolejnym utworze były brawa. W ten sposób Szpital Kliniczny nr 1 rozpoczął cykl czwartkowych, kameralnych spotkań pt. „Muzyka leczy”.

Leczenie jak podróż

Chirurg Karol Rawicz-Pruszyński zanim poszedł na medycynę ukończył szkołę muzyczną. To on podsunął pomysł, aby Uniwersytet Medyczny kupił pianino, które stanęło w klinice i służy do muzykoterapii.

Szef kliniki onkologii prof. Wojciech Polkowski przywołuje słowa swego kolegi z USA, który porównuje proces leczenia onkologicznego do podróży lekarza i pacjenta.

– Końcowa stacja może być radosna, kiedy chorzy wracają do swoich rodzin z uśmiechem na ustach, bo leczenie było skuteczne. Ale nie każda podróż ma tak szczęśliwy koniec – mówi prof. Polkowski. – W tej podróży, taki koncert od czasu do czasu, może być dobrą odmianą.

Wczorajszy występ nie był pierwszy. Jako pierwsza do pianina usiadła... pacjentka, pani Krystyna. – Spontanicznie pojawiła się publiczność. Było kilku pacjentów, przyszły panie sekretarki i pielęgniarki. Wszyscy byli zaskoczeni, że dała nam taki piękny koncert – opowiada prof. Polkowski.

Michał Iwanek (fot. Paweł Buczkowski)

Muzyka to życie

– Często pacjenci tutaj przebywający odczuwają bezsilność, beznadzieję, strach. Trzeba spowodować, żeby przestali myśleć o uczuciach negatywnych, a zaczęli myśleć o pozytywnych. Muzyka to życie – mówi Agnieszka Weremczuk, psycholog z kliniki.

Chodzi o to, żeby pacjenci nie zamykali się w sobie, nie patrzyli w sufit, nie rozważali tych negatywnych scenariuszy, tylko próbowali sobie przypomnieć, jak to było przed chorobą, co robili, co im sprawia przyjemność i radość.

Szpital organizuje koncerty we współpracy z pracownikami Instytutu Muzyki UMCS.

– Mam nadzieję, że ten cykl pomoże pacjentom, przyniesie im ulgę, pozwoli na oderwanie się od myśli, które związane są z terapią – mówi prof. Piotr Wijatkowski, dyrektor Instytutu Muzyki UMCS. I dodaje, że skorzystają nie tylko pacjenci, ale i studenci, którzy będą tu występować. – Będą mogli przekonać się, że muzyka jest nie tylko sztuką dla sztuki, ale może nieść za sobą konkretne cele, może mieć naprawdę duże znaczenie społeczne – dodaje.

W najbliższych planach jest muzyka klasyczna. – Mam nadzieję, że urozmaicimy repertuar i nie ograniczymy go tylko do muzyki fortepianowej, ale pojawią się też inne instrumenty, może również wykonania wokalne – zapowiada Piotr Wijatkowski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

DK74 zablokowana po śmiertelnym wypadku w Werbkowicach

DK74 zablokowana po śmiertelnym wypadku w Werbkowicach

Samochód osobowy zderzył się z ciężarówką, w której jechało siedmiu żołnierzy. Kierowca auta osobowego poniósł śmierć na miejscu.

Donald Tusk: Trzeba przygotować polskie konsulaty w USA na ewentualne deportacje Polaków
MAGA

Donald Tusk: Trzeba przygotować polskie konsulaty w USA na ewentualne deportacje Polaków

Premier Donald Tusk poinformował, że zwrócił się do szefa MSZ Radosława Sikorskiego z zaleceniem, by polskie konsulaty w Stanach Zjednoczonych były przygotowane na ewentualne deportacje Polaków z USA, w związku z zapowiedziami prezydenta Donalda Trumpa.

Nadaje się tylko do spłukiwania toalet. Mieszkańcy bez bieżącej wody
BEZ WODY

Nadaje się tylko do spłukiwania toalet. Mieszkańcy bez bieżącej wody

Nie nadaje się do picia, nie nadaje się do mycia naczyń. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krasnymstawie stwierdził brak przydatności wody do spożycia na czterech ulicach.

Niszczył, groził i uciekał. A potem stwierdził, że tylko żartował
INTERWENCJA

Niszczył, groził i uciekał. A potem stwierdził, że tylko żartował

Policjanci z puławskiej patrolówki zatrzymali 30-latka z Puław, który na osiedlu Norwida uszkodził auto. Wyrwał lusterko, uszkodził maskę, błotnik, lampę i dwie szyby, a następnie groził, że podpali samochód. Gdy zobaczył policjantów, zwyzywał ich i zaczął uciekać. Zatrzymany przez mundurowych stwierdził, że żartował.

Jarosław Niemiec od minionego czwartku prowadzi protest głodowy
WĘGIEL I PRZYSZŁOŚĆ

Protest w Bogdance: Słowik ambasadorem, a Niemiec dalej głoduje

Trzy osoby dołączą do Jarosława Niemca i rozpoczną protest głodowy w Bogdance. Górnicy nie wykluczają rozszerzenia akcji nawet o strajk generalny, przy wsparciu rolników i przewoźników. Daniel Słowik, starosta łęczyński, podjął się roli ambasadora protestujących górników. Załoga Bogdanki jest zaniepokojona o przyszłość najlepszej w Polsce kopalni węgla kamiennego.

Pustki w banku krwi. Kończą się zapasy trzech grup
WSPARCIE

Pustki w banku krwi. Kończą się zapasy trzech grup

Kończą się zapasy trzech grup krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa szuka honorowych dawców. Tylko w tym tygodniu jest 11 okazji, by oddać krew.

Matka na "podwójnym gazie" przywiozła dziecko do przedszkola

Matka na "podwójnym gazie" przywiozła dziecko do przedszkola

„Odpowiedzialna” matka wiozła dziecko do przedszkola mając ponad dwa promile alkoholu we krwi.

IMGW ostrzega przed gołoledzią. Na drogach będzie ślisko

IMGW ostrzega przed gołoledzią. Na drogach będzie ślisko

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami. Na drodze może powstać tzw. "szklanka".

Lublin powinien być dumny z Opery

Lublin powinien być dumny z Opery

Na tydzień przed premierą „Don Giovanniego” rozmawiamy ze znakomitym reżyserem filmowym i teatralnym, Wojciechem Adamczykiem, który odpowiada za reżyserię przedstawienia.

PGE Start Lublin w ćwierćfinale Pekao S.A. Pucharu Polski zagra z Dzikami Warszawa

PGE Start Lublin kontra Dziki Warszawa w ćwierćfinale Pekao S.A. Pucharu Polski

We wtorek poznaliśmy pary ćwierćfinałowe Pekao S.A. Pucharu Polski. PGE Start Lublin zmierzy się z Dzikami Warszawa. Turniej będzie rozgrywany w Sosnowcu od 13 do 16 lutego.

Promy cargo a zrównoważony transport – czy to ekologiczna przyszłość?

Promy cargo a zrównoważony transport – czy to ekologiczna przyszłość?

Transport morski od wieków odgrywa kluczową rolę w międzynarodowej wymianie handlowej. Wśród różnych form transportu morskiego, promy cargo zyskują coraz większe znaczenie jako efektywna i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych metod przewozu towarów. Ale czy naprawdę mogą stać się częścią zrównoważonej przyszłości?

Kochana Babciu, dziękujemy że jesteś!
MEMY
galeria

Kochana Babciu, dziękujemy że jesteś!

21 stycznia to dzień babci. Według niektórych to najukochańsze istoty na świecie.

Michał Król i jego koledzy we wtorek musieli uznać wyższość rywali z Serbii
film

Pierwsza porażka Motoru Lublin podczas zimowych przygotowań

Pierwsza porażka Motoru Lublin podczas zimowych przygotowań. Piłkarze Mateusza Stolarskiego ulegli we wtorek ostatniej drużynie serbskiej ekstraklasy FK Jedinstvo Ub 1:2.

Badaczka z Lublina trafi do Singapuru

Badaczka z Lublina trafi do Singapuru

Profesor Katarzyna Falkowicz z Politechniki Lubelskiej będzie prowadzić badania w Singapurze.

Czy bufor z wężownicą CWU ma tę samą funkcję co zasobnik CWU?

Czy bufor z wężownicą CWU ma tę samą funkcję co zasobnik CWU?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy bufor z wężownicą CWU może zastąpić zasobnik CWU i czy oba urządzenia pełnią tę samą funkcję. Choć ich zadanie – dostarczanie ciepłej wody użytkowej – w pewnym stopniu się pokrywa, to w praktyce są to dwa różne rozwiązania, różniące się zasadą działania i przeznaczeniem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium