Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

4 marca 2022 r.
13:17

W szpitalach w Lublinie coraz więcej małych uchodźców z Ukrainy

6 8 A A

Pierwsi mali uchodźcy z Ukrainy, w tym noworodki i dzieci chore onkologicznie trafiły już do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. W innych placówkach w całym regionie przybywa dorosłych pacjentów. Wojewoda nie wyklucza, że do opieki nad nimi będzie konieczny szpital tymczasowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

12-letni Artem jest jednym z pierwszych pacjentów, których przyjął szpital dziecięcy. Choruje na cukrzycę i epilepsję. Razem z mamą Nadią i czwórką rodzeństwa uciekli z Dubna koło Równego. W Ukrainie został ich ojciec. 

– Sytuacja jest bardzo ciężka, bomb na szczęście nie było, ale w naszym mieście cały czas jest zagrożenie – opowiada pani Nadia. – Syn wymaga leczenia w szpitalu. Lekarze mówią, że zostaniemy tu co najmniej przez dwa tygodnie.

Szpital od kilku dni przyjmuje małych uchodźców z Ukrainy. Wśród nich są też noworodki.

– Obecnie mamy 10 pacjentów, hospitalizowanych na różnych oddziałach, ale ich liczba stale rośnie – przyznaje Agnieszka Osińska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Dodaje: – Dzieci są w różnym stanie. Mamy przypadki infekcji, które wymagają antybiotykoterapii z powodu przeziębień spowodowanych długim oczekiwaniem na przejście przez granicę, ale też pacjentów, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. To dzieci ze schorzeniami hemato-onkologicznymi czy z cukrzycami.

Będą prosić o wsparcie

Trafiają także na SOR, z powodu urazów czy infekcji.

– Podczas ostatniego dyżuru nocnego przyjęliśmy 14 takich pacjentów. Większości z nich została udzielona doraźna pomoc i wrócili do miejsc tymczasowego zamieszkania – mówi rzeczniczka.

Każdy pacjent przebywa w szpitalu z jednym opiekunem prawnym. Na miejscu mogą korzystać z pomocy psychologa.

– Dzięki uprzejmości firmy cateringowej, obecnie rodzice dzieci mają zapewnione posiłki. Jeśli liczba pacjentów wzrośnie, będziemy prosili o wsparcie innych darczyńców o zapewnienie takiego wyżywienia – przyznaje Agnieszka Osińska. Dodaje: – Doraźne zaopatrzenie rodziców w środki higieniczne czy kosmetyczne przekazywane jest przez naszych pracowników, którzy rozumiejąc sytuację osób uciekających przed działaniami wojennymi, wspierają takie osoby. Życzliwi ludzie, którzy chcą włączyć się w pomoc, przekazują nam ubrania dla dzieci i rodziców. Współpracujemy też z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Dodatkowe zadania

Cały czas przybywa też dorosłych chorych, nie tylko w szpitalach blisko granicy. Czy placówki w naszym regionie poradzą sobie z dodatkowymi pacjentami?

– Uchodźcy mają swobodny dostęp do szpitali czy lekarzy rodzinnych. Mogą korzystać z pomocy medycznej na tych samych zasadach, co Polacy. Liczymy się więc, z tym, że liczba takich pacjentów będzie dużym obciążeniem dla służby zdrowia – zaznacza Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – Tak, jak w każdej kwestii dotyczącej m.in. zakwaterowania czy wyżywienia, jest to dodatkowe zadanie. Służba zdrowia sprosta temu dodatkowemu zadaniu, tym bardziej, że zmniejsza nam się liczba pacjentów covidowych.

Jak tłumaczy wojewoda, w szpitalach w województwie lubelskim odmrażane są kolejne łóżka covidowe.

– Nie chcę na razie przesądzać zakresu pomocy medycznej, ale będziemy prawdopodobnie wykorzystywać również szpital tymczasowy – zaznacza Sprawka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników
ZDJĘCIA
galeria

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników

W Turce odkrycie archeologiczne

Piątkowy luzik
foto
galeria

Piątkowy luzik

Nie ma to, jak piątkowy luz, bo przecież piątek to weekendu początek. Zobaczmy, jak się bawił Lublin i co się działo w lubelskim klubie 30. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Ten zespół jest gotowy walczyć o najwyższe cele

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Ten zespół jest gotowy walczyć o najwyższe cele

Motor wygrał ważny mecz w Rzeszowie z Resovią i zbliżył się do gry w barażach o PKO BP Ekstraklasę. Co po piątkowym spotkaniu powiedzieli trenerzy obu ekip?

Wisła Grupa Azoty Puławy wraca z ostatniego wyjazdu w sezonie z punktem

Wisła Grupa Azoty Puławy wraca z ostatniego wyjazdu w sezonie z punktem

Trzy ostatnie mecze Wisła Grupa Azoty Puławy rozegrała na wyjazdach i dopisała sobie po nich pięć punktów. W piątek podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zremisowali w gościach z GKS 1962 Jastrzębie i na kolejkę przed końcem sezonu wciąż są ponad strefą spadkową

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!