Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 lipca 2023 r.
11:19

Dla tych, którzy lubią się zgubić. Stworzyli park labiryntów i miniatur

Turyści odwiedzający Kazimierz Dolny powinni zajrzeć do położonego niedaleko Parku Labiryntów i Miniatur w Rąblowie. To jeden z pierwszych parków rozrywki na Lubelszczyźnie. Na gości czekają tu zagadki i modele znanych, lokalnych perełek architektury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dotarcie do parku nie jest najłatwiejsze. Jadąc drogą wojewódzką nr 830 (Kazimierz-Nałęczów) na wysokości Celejowa należy skręcić na południe, w stronę Rąblowa, a następnie kierować się zgodnie ze strzałkami informującymi o położeniu labiryntów. Właściciele obiektu śmieją się, że dotarcie do nich to pierwsza zagadka, jaka czeka gości. Wszyscy, którym uda się ta sztuka, nie powinni żałować.

Park w Rąblowie powstał w 2012 roku, a więc nieco wcześniej niż Magiczne Ogrody w Trzciankach, czy Farmy Iluzji w Trojanowie. W odróżnieniu od dużych centrów rozrywki, jest oazą ciszy i spokoju. Na ponad 1,5 hektara, właścicielom działki udało się natomiast zmieścić tyle mniejszych i większych atrakcji, że jak zapewniają: każdy znajdzie coś dla siebie.

Można się zgubić

Największym magnesem na turystów jest ogromny, naturalny labirynt wykonany z 7 tysięcy szmaragdowych tui. Podzielony na trzy części, zajmuje przestrzeń ok. 5,5 tys. mkw. To prawdopodobnie największy tego rodzaju labirynt w Polsce. I sądząc po opiniach osób wychodzących z niego, naprawdę można się w nim zgubić. Dla gości przygotowano przy okazji dodatkowe wyzwane w postaci znalezienia ukrytych wewnątrz skarbów, czyli baz. Za odnalezienie wyjścia z tej zielonej zagadki goście otrzymują pamiątkowe dyplomy.

Inne labirynty to choćby malinowy, kamienny, równowagi, linowy i miskantowy. W nich zgubić się o wiele trudniej, ale buszowanie pomiędzy krzakami, zwłaszcza dla najmłodszych, może być świetną formą rozrywki. Na miejscu znajdziemy także indiańskie tipi, drewniane wózki, ławki przeżyć, galerię drewnianych rzeźb wykonanych na zamówienie, fotografie miejscowych kapliczek, miejsce na ognisko oraz tytułowy park miniatur. Ten ostatni oferuje 50 modeli oryginalnych, w większości istniejących budowli: perełek architektury ziemi puławskiej. Wśród nich jest wiatrak z Mięćmierza, nałęczowska willa, czy dawny dworzec kolejowy w Puławach. Gratka dla miłośników architektury.

Z Roztocza do ziemi puławskiej

Za sukcesem parku stoi małżeństwo Celiny i Ryszarda Sobczuków z Tomaszowa Lubelskiego. Ponad 11 lat temu wymarzyli sobie takie miejsce, zdobyli dotację (100 tys. franków) z funduszu szwajcarskiego i zabrali się do pracy. Po zakupie działki, posadzili na niej łącznie 20 tys. roślin. Zainwestowali w elementy małej architektury i większość wymienionych atrakcji. W pierwszych latach tego biznesu mieszkali w przyczepie kempingowej. Ostatecznie sprzedali swój rodzinny dom na południu województwa i zakupili gospodarstwo w okolicach parku. Teraz większość czasu spędzają w gminie Wąwolnica, a na zimę wracają na Roztocze.

- W miarę możliwości staramy się o wszystko dbać, zwłaszcza o rośliny. Pracy jest przy tym bardzo dużo, szczególnie wiosną, gdy trzeba cały labirynt wygrabić. Regularnego odnawiania wymagają też nasze miniatury. Ale przeprowadzki w to miejsce i postawienia na park, na pewno nie żałujemy. To była świetna decyzja. Spełniliśmy swoje marzenie - opowiada Celina Sobczuk, współwłaścicielka parku. - Najwięcej satysfakcji czujemy wtedy, gdy nasi goście do nas wracają i chwalą to, jak wyglądają nasze rośliny. Cieszą się z wypoczynku, ciszy, bliskości natury. Dzieci mogą się tutaj wyhasać, wybiegać, oderwać od komputerów - dodaje.

Ariadka i lessowe zajęcia

Mimo tego, że większość najbardziej dostępnej przestrzeni została już wykorzystana, właściciele co roku starają się dokładać coś nowego. W tym sezonie w weekendy w parku zaczęła otwierać się budka z gastronomią. Niedługo goście otrzymają również nową grę terenową, rodzaj krzyżówki, której rozwiązanie będzie wymagało zajrzenia do labiryntu. W przyszłym roku z kolei w Rąblowie pojawić ma się nowa postać - Ariadka, od mitologicznej Ariadny, która pomagała Tezeuszowi wydostać się z labiryntu Minotaura. Kobieta znajdzie się na nowych reklamach parku, a docelowo ma się stać jego maskotką.

Właściciele obiektu ciągle rozważają dalsze kroki, zerkając na możliwości pozyskiwania kolejnych dotacji. W przyszłości w Rąblowie z pewnością pojawią się nowe labirynty oraz zagadki skierowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednym z pomysłów są lessowe warsztaty dla gości, nawiązujące do licznych lessowych wąwozów, jakie można spotkać w okolicy. - Na pewno z tego parku nie zrezygnujemy. To dzisiaj całe nasze życie - zapewniają nasi bohaterowie.

Przypominamy, że bilety można kupić w cenie 22 (ulgowe) i 26 zł (normalne) przy czym dzieci do lat 4 wchodzą za darmo. Bezpłatny jest także parking. Jak zapewnia Ryszard Sobczuk, żeby spokojnie przejść cały park i skorzystać ze wszystkich atrakcji, należy poświęcić około dwóch godzin.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium