Hotel Ilan jako jedyny w Lublinie oferował medykom, walczącym z pandemią w czasie lockdown’u, darmowe noclegi i posiłki. Działania, na które wielu się nie odważyło, spotkały się z bardzo życzliwym przyjęciem gości i mediów.
Hotel Ilan znajduje się w gmachu przy Lubartowskiej, w którym przed wojną była największa i najbardziej prestiżowa szkoła rabiniczna na świecie – Jeszywas Chachmej Lublin. W 2002 roku budynek przeszedł na własność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie z filią w Lublinie.
– Gmina gruntownie wyremontowała gmach dawnej jesziwy, ale nie zdecydowała się na ponowne otwarcie szkoły rabinackiej. W 2009 roku powstał za to pomysł stworzenia w nim czterogwiazdkowego hotelu Ilan, w którym nadal będzie obecna historia Jeszywas Chachmej Lublin – opowiada Agnieszka Kolibska, prezes zarządu AVIR, która administruje obiektem. – Dzisiaj w hotelu znajduje się stała wystawa poświęcona Rabinowi Majerowi Szapiro – założycielowi jesziwy, a synagoga ponownie pełni funkcję domu modlitwy i służy żydowskiej społeczności.
Śladami historii lubelskich Żydów
Gośćmi Hotelu Ilan są głównie grupy turystyczne z całego świata, przyjeżdżające do Lublina, aby poznać przedwojenną żydowską historię i odwiedzić miejsca związane z judaizmem, a często także z rodzinnymi dziejami. Przed II wojną światową 60 procent mieszkańców Lublina stanowili Żydzi, a miasto było jednym z centrów kultury żydowskiej w Polsce i na świecie.
– Stale staramy się poszerzać naszą ofertę dla naszych gości. Angażujemy się w kulturalne życie Lublina, biorąc udział m.in. w akcji Turystyczny Lublin i w Festiwalu Lublin Wielokulturowy. W ten sposób możemy przybliżać turystom i mieszkańcom żydowską historię Lublina – mówi prezes Kolibska. – Organizujemy także szkolenia i konferencje, głównie dla firm medycznych z uwagi na bliskość sąsiadujących z hotelem szpitali.
Kiedy w Polsce rozpoczął się lock down, właściciele hotelu Ilan, którzy w trakcie wieloletniej współpracy poznali lubelskich medyków, podjęli współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dzięki zawartemu porozumieniu mogli pomóc personelowi Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Hotel zaoferował medykom ze szpitala, którzy obawiając się o zdrowie bliskich nie chcieli wracać do swoich domów, noclegi i wyżywienie.
Nie baliście się, że taki krok może sprawić, że tzw. zwykli goście będą bali się odpoczywać u was? Nie bał się personel?
– Nie mieliśmy takich obaw, a naszą decyzję poparł zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Bardzo ważna i pomocna była dla nas współpraca z sanepidem wojskowym, którego pracownicy profesjonalnie przygotowali nas do działania w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego. Nauczyli nas, jak powinniśmy dbać o gości i cały personel hotelu, dezynfekować pokoje i wspólne przestrzenie, a także przygotowywać i serwować posiłki. Najwspanialsze było to, że nasze działania spotkały się z niezwykle pozytywnym odzewem ze strony gości, od których otrzymaliśmy bardzo wiele pochlebnych komentarzy. Ukoronowaniem tej pozytywnej fali był artykuł w jednej z nowojorskich gazet, opisujący jak lubelska Jesziwa pomaga walczyć z pandemią – opowiada Agnieszka Kolibska. – Hotel Ilan po weryfikacji przez Polska.travel jako pierwszy obiekt w Lublinie uzyskał certyfikat potwierdzający prawidłowe funkcjonowanie obiektu oraz przestrzeganie przez cały zespół zaleceń dotyczących bezpieczeństwa gości. To wszystko pokazuje, że warto podejmować odważne decyzje, zwłaszcza kiedy dotyczą tak ważnych spraw, jak ludzkie zdrowie i bezpieczeństwo – dodaje Agnieszka Kolibska.
Przetrwali i zainwestowali
Hotelowi Ilan udało się przetrwać najtrudniejszy okres dla branży turystycznej, a nawet oddał do użytku nową salę restauracyjną o powierzchni 260 metrów kwadratowych.
– Od początku wakacji zainteresowanie naszą oferta jest ogromne. W miesiącach letnich mieliśmy stuprocentowe obłożenie. Tak samo rewelacyjnie jest we wrześniu. Dlatego cieszymy się, że możemy zaprosić wszystkich naszych gości do nowej, pięknej sali w hotelowej restauracji The Olive, w której serwujemy dania kuchni polskiej i żydowskiej – mówi dodaje pani prezes.
Hotel oferuje gościom 38 pokoi i 2 apartamenty. W spotkaniach w multimedialnej sali konferencyjnej może brać udział 100 osób.