Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

28 września 2020 r.
16:36

Hotel Ilan pokazał, że podczas pandemii warto pomagać innym

0 0 A A
Przed II wojną światową 60 procent mieszkańców Lublina stanowili Żydzi, a miasto było jednym z centrów kultury żydowskiej w Polsce i na świecie. Jeszywas Chachmej była najsłynniejszą szkołą rabiniczną na świecie.
Przed II wojną światową 60 procent mieszkańców Lublina stanowili Żydzi, a miasto było jednym z centrów kultury żydowskiej w Polsce i na świecie. Jeszywas Chachmej była najsłynniejszą szkołą rabiniczną na świecie. (fot. Hotel Ilan)

Hotel Ilan jako jedyny w Lublinie oferował medykom, walczącym z pandemią w czasie lockdown’u, darmowe noclegi i posiłki. Działania, na które wielu się nie odważyło, spotkały się z bardzo życzliwym przyjęciem gości i mediów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2019. Pełny Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny - pobierz e-wydanie z 24 września 2020

Hotel Ilan znajduje się w gmachu przy Lubartowskiej, w którym przed wojną była największa i najbardziej prestiżowa szkoła rabiniczna na świecie – Jeszywas Chachmej Lublin. W 2002 roku budynek przeszedł na własność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie z filią w Lublinie.

– Gmina gruntownie wyremontowała gmach dawnej jesziwy, ale nie zdecydowała się na ponowne otwarcie szkoły rabinackiej. W 2009 roku powstał za to pomysł stworzenia w nim czterogwiazdkowego hotelu Ilan, w którym nadal będzie obecna historia Jeszywas Chachmej Lublin – opowiada Agnieszka Kolibska, prezes zarządu AVIR, która administruje obiektem. – Dzisiaj w hotelu znajduje się stała wystawa poświęcona Rabinowi Majerowi Szapiro – założycielowi jesziwy, a synagoga ponownie pełni funkcję domu modlitwy i służy żydowskiej społeczności.

Śladami historii lubelskich Żydów

Gośćmi Hotelu Ilan są głównie grupy turystyczne z całego świata, przyjeżdżające do Lublina, aby poznać przedwojenną żydowską historię i odwiedzić miejsca związane z judaizmem, a często także z rodzinnymi dziejami. Przed II wojną światową 60 procent mieszkańców Lublina stanowili Żydzi, a miasto było jednym z centrów kultury żydowskiej w Polsce i na świecie.

– Stale staramy się poszerzać naszą ofertę dla naszych gości. Angażujemy się w kulturalne życie Lublina, biorąc udział m.in. w akcji Turystyczny Lublin i w Festiwalu Lublin Wielokulturowy. W ten sposób możemy przybliżać turystom i mieszkańcom żydowską historię Lublina – mówi prezes Kolibska. – Organizujemy także szkolenia i konferencje, głównie dla firm medycznych z uwagi na bliskość sąsiadujących z hotelem szpitali.

Kiedy w Polsce rozpoczął się lock down, właściciele hotelu Ilan, którzy w trakcie wieloletniej współpracy poznali lubelskich medyków, podjęli współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dzięki zawartemu porozumieniu mogli pomóc personelowi Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Hotel zaoferował medykom ze szpitala, którzy obawiając się o zdrowie bliskich nie chcieli wracać do swoich domów, noclegi i wyżywienie.

Nie baliście się, że taki krok może sprawić, że tzw. zwykli goście będą bali się odpoczywać u was? Nie bał się personel?

– Nie mieliśmy takich obaw, a naszą decyzję poparł zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Bardzo ważna i pomocna była dla nas współpraca z sanepidem wojskowym, którego pracownicy profesjonalnie przygotowali nas do działania w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego. Nauczyli nas, jak powinniśmy dbać o gości i cały personel hotelu, dezynfekować pokoje i wspólne przestrzenie, a także przygotowywać i serwować posiłki. Najwspanialsze było to, że nasze działania spotkały się z niezwykle pozytywnym odzewem ze strony gości, od których otrzymaliśmy bardzo wiele pochlebnych komentarzy. Ukoronowaniem tej pozytywnej fali był artykuł w jednej z nowojorskich gazet, opisujący jak lubelska Jesziwa pomaga walczyć z pandemią – opowiada Agnieszka Kolibska. – Hotel Ilan po weryfikacji przez Polska.travel jako pierwszy obiekt w Lublinie uzyskał certyfikat potwierdzający prawidłowe funkcjonowanie obiektu oraz przestrzeganie przez cały zespół zaleceń dotyczących bezpieczeństwa gości. To wszystko pokazuje, że warto podejmować odważne decyzje, zwłaszcza kiedy dotyczą tak ważnych spraw, jak ludzkie zdrowie i bezpieczeństwo – dodaje Agnieszka Kolibska.

Przetrwali i zainwestowali

Hotelowi Ilan udało się przetrwać najtrudniejszy okres dla branży turystycznej, a nawet oddał do użytku nową salę restauracyjną o powierzchni 260 metrów kwadratowych.

– Od początku wakacji zainteresowanie naszą oferta jest ogromne. W miesiącach letnich mieliśmy stuprocentowe obłożenie. Tak samo rewelacyjnie jest we wrześniu. Dlatego cieszymy się, że możemy zaprosić wszystkich naszych gości do nowej, pięknej sali w hotelowej restauracji The Olive, w której serwujemy dania kuchni polskiej i żydowskiej – mówi dodaje pani prezes.

Hotel oferuje gościom 38 pokoi i 2 apartamenty. W spotkaniach w multimedialnej sali konferencyjnej może brać udział 100 osób.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Liga Narodów. Polacy spadają do Dywizji B!

Liga Narodów. Polacy spadają do Dywizji B!

Trzy edycje w Dywizji A w Lidze Narodów i koniec. W ostatnim meczu w tym roku reprezentacja Polski przegrała na PGE Stadionie Narodowym ze Szkocją 1:2. Znów zawiodła skuteczność, bo Biało-Czerwoni okazji do zdobycia goli mieli bardzo wiele, a wykorzystali tylko jedną po fenomenalnym strzale Kamila Piątkowskiego

 Emil Korytko: u nas nieznany, w Słowenii bohater narodowy
Galeria Ratusz
galeria

Emil Korytko: u nas nieznany, w Słowenii bohater narodowy

Emil Korytko to polski zesłaniec i patriota, który w Słowenii cieszy się szacunkiem należnym bohaterom narodowym. Tę ważną dla Polaków i Słoweńców postać przybliża otwarta w Lublinie wystawa.

Michael Jackson symfonicznie
19 listopada 2024, 19:30

Michael Jackson symfonicznie

"Tribute to Michael Jackson Symfonicznie" – to to kolekcja największych hitów Jacksona: „Billie Jean”, „Beat it” czy „Thriller” z bogatym brzmieniem orkiestry symfonicznej. Koncert odbędzie się 19 listopada (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Ptasia grypa zbiera żniwo na Lubelszczyźnie. Wojewoda wydał rozporządzenie

Ptasia grypa zbiera żniwo na Lubelszczyźnie. Wojewoda wydał rozporządzenie

Zagrożone są trzy powiaty. Właściciele drobiu muszą wprowadzić szczególne środki ostrożności.

Lublin z budżetem na 2025 rok: dochody, inwestycje i plany dla mieszkańców

Lublin z budżetem na 2025 rok: dochody, inwestycje i plany dla mieszkańców

Dochody miasta na poziomie prawie 3,6 mld zł, a wydatki przekraczające 3,7 mld zł. Wśród priorytetów edukacja, inwestycje drogowe i ochrona środowiska.

Festiwal Kultury Azjatyckiej
patronat
23 listopada 2024, 15:00

Festiwal Kultury Azjatyckiej

Akira i jej przyjaciele zapraszają na świąteczny festiwal. Uczestnicy będą mieli okazję ozdobić pięknie pachnące pierniczki, udekorować bombki, które potem zawisną na choince, a także stworzyć własne noworoczne kartki po japońsku! Akira Hello Christmas odbędzie się 23-24 listopada w Dzielnicowym Domu Kultury Czechów przy ul. Kiepury 5A.

Autobus potrącił pieszego. Zablokowany jeden pas ruchu
UTRUDNIENIA

Autobus potrącił pieszego. Zablokowany jeden pas ruchu

Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin. Na miejscu pracują służby ratunkowe.

Zdjęcie ilustracyjne

Wcisnąć park w miejską przestrzeń. W Łukowie mają na to "kieszonkowy" pomysł

Niekoniecznie wielohektarowe, ale nawet te mniejsze zielone enklawy mogą dać mieszkańcom miast wiele dobrego. Pomysł na tak zwane parki kieszonkowe ma Łuków, który tworzy to wspólnie z warszawską SGGW.

Spadł śnieg i wypadek gotowy - droga zablokowana
WYPADEK

Spadł śnieg i wypadek gotowy - droga zablokowana

Młody kierowca nie poradził sobie w pierwszym kontakcie ze śniegiem na drodze - wpadł w poślizg i uderzył czołowo w inny samochód. Potrzebna była pomoc medyczna.

Piłkarki Unii Lublin świętują pierwszy w swojej historii awans do 1/8 finału Orlen Pucharu Polski

KKP Unia Lublin oraz Górnik Łęczna awansowały do 1/8 finału Pucharu Polski

W znakomitym stylu zrobił to Górnik. Przedstawiciel Orlen Ekstraligi miał jednak dość proste zadanie, bo przyszło mu rywalizować z LFA Szczecin

W regionie spadł pierwszy śnieg – może być ślisko

W regionie spadł pierwszy śnieg – może być ślisko

Na drogach Lubelszczyzny przyprószyło. Pogoda niestety nie sprzyja kierowcom.

mały przyjaciel Akcji

Pomóż dzieciom przetrwać kolejną zimę

Pełną parą ruszyły przygotowania do XXXII Charytatywnej Akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

Lubelski szpital liderem w innowacyjnym leczeniu dzieci

Lubelski szpital liderem w innowacyjnym leczeniu dzieci

Lepsza diagnostyka chorób nowotworowych, dziecięca ginekologia i obrazowanie 3d – za te innowacje Uniwersytecki Szpital Dziecięcy otrzymał wyróżnienia w dwóch ogólnopolskich konkursach.

Beniaminek Astra Leśniowice zaliczy rundę jesienną do bardzo udanych

O co na wiosnę powalczy Astra Leśniowice? "Zobaczymy, jakie będą plany"

Astra Leśniowice to jedyna drużyna, która w rundzie jesiennej nie przegrała. Efekt? Z 33 punktami na koncie podopieczni Artura Dąbrowskiego prowadzą w tabeli na półmetku rozgrywek chełmskiej okręgówki.

Pożar pod Biłgorajem. Sprawę bada prokuratura

Pożar pod Biłgorajem. Sprawę bada prokuratura

W sobotnim pożarze zginął starszy mężczyzna. Śledczy ustalają przyczyny tego zdarzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!