Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

14 października 2024 r.
11:59

Każdy może zostać przedsiębiorcą. Bank pomoże pozyskać dotację z Unii Europejskiej na założenie nowego biznesu

0 0 A A

Złota Setka Dziennika Wschodniego to nie tylko firmy, które rozwijają swoje biznesy, ale także ci, którzy te biznesy wspierają, dlatego przy okazji naszej Gali gościliśmy panią Dominikę Byrską, dyrektor Departamentu Produktów i Procesów Kredytowych w Banku Pekao S.A. Opowiedziała nam o tym, w jaki sposób bank może pomóc założyć bądź rozwijać przedsiębiorstwo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Jak i czy w ogóle mogę wykorzystać środki europejskie na rozwój swojej firmy? Jak pozyskać takie finansowanie? To pytania, które zadają sobie nie zarówno nowi przedsiębiorcy, jak i ci, którzy są na rynku od wielu lat, ale właśnie podjęli decyzję, że chcą wykonać kolejny krok w rozwoju swojego biznesu.

Jak w takich sytuacjach może pomóc właśnie bank?

Banki towarzyszą przedsiębiorstwom od samego początku, czyli pomysłu na biznes, aż po wskazówki w jaki sposób zwiększać skalę przychodów, jak poprawić efektywność sprzedaży. Bank Pekao S.A. wspiera klienta od pomysłu na dotacje po podpowiedzi, już w dalszym etapie rozwoju firmy, w jaki sposób można zwiększać skalę swojej działalności. Z myślą o klientach tworzymy różnego rodzaju rozwiązania, które wspierają ich w pozyskiwaniu różnych źródeł finansowania. W naszym banku przygotowaliśmy dwa rozwiązania, dzięki którym przedsiębiorcy mogą samodzielnie poszukiwać funduszy unijnych odpowiednich do swoich potrzeb.

Jakie to są narzędzia?

Pierwszym z rozwiązań jest wyszukiwarka funduszy unijnych. Jest ona bezpłatna, każdy przedsiębiorca, bez względu na to, czy jest klientem banku, może samodzielnie na stronie internetowej Pekao znaleźć dedykowany dla siebie program dotacyjny. Dzięki filtrom, które ustawiliśmy w naszej wyszukiwarce, przedstawiciel firmy może wybrać czy jest mikro, małym, średnim przedsiębiorcą, jak długo prowadzi działalność, w jakiej branży i w jakim województwie działa oraz jakie koszty chce sfinansować ze środków unijnych. Za pomocą tego narzędzia przedsiębiorca może samodzielnie znaleźć źródło środków unijnych, przeczytać jakie kryteria musi zrealizować, aby dostać dotację. Może także sprawdzić czy jego pomysł jest innowacyjny i czy wpisuje się on w ten konkretny program. Jeżeli znajdzie właściwy program, może zwrócić się do swojego banku. Zapraszamy też oczywiście do Banku Pekao S.A., aby zapytać, w jaki sposób złożyć wniosek o dotację.

To już wszystko co muszę zrobić?

Poza tym, że przedsiębiorca ma innowacyjny pomysł na rozwój swojej firmy, musi to wszystko wpisać w tak zwane ramy: spisać swój pomysł i przygotować biznesplan, napisać plan pozyskiwania środków unijnych. W ramach tych punktów należy uwzględnić cele realizowane poprzez projekt, np. czy moja firma rozwinie swoją działalność na rynku krajowym czy też wyjdzie na rynki międzynarodowe, czy też zwiększy dzięki temu skalę przychodów. Te wszystkie elementy są niezwykle istotne, jeżeli chcemy osiągnąć sukces wnioskując o dotację.

Wspomniała Pani, że są dwa rozwiązania, które przygotowaliście dla przedsiębiorców, a wspomnieliśmy o jednym. Co jest drugą częścią waszej oferty?

Drugim elementem, który udostępniliśmy jest kompendium wiedzy o funduszach europejskich, czyli bezpłatny poradnik dostępny również na stronie banku, do którego każdy ma dostęp.

Każdy? Nawet jeśli nie jest klientem waszego banku?

Dokładnie tak. Każdy, bez względu na to, czy jest klientem banku, może wejść na stronę www.pekao.com.pl i pobrać poradnik. Tam może przeczytać krok po kroku, co należy przygotować, aby uzyskać dotacje. Kompendium zawiera m.in. informacje o tym, jakich błędów nie popełniać, na co zwracać uwagę, gdzie szukać informacji o środkach unijnych. Pamiętajmy, że w każdym województwie są tak zwane punkty kontaktowe dedykowane funduszom europejskim, gdzie przedsiębiorca sam może bezpłatnie pozyskać informacje na temat środków unijnych. Można się w nich dowiedzieć co jest kluczowym aspektem mojego pomysłu pod kątem składania wniosku, kiedy i w jaki sposób należy złożyć wniosek oraz co w nim uwzględnić.

To jeszcze wracając do samego początku, wspomniała Pani, że towarzyszycie przedsiębiorcom czy też przyszłym przedsiębiorcom od samego pomysłu. Już na tym etapie można pójść do banku i włączyć go w prowadzenie mojego przyszłego biznesu?

Jak najbardziej, jeżeli tylko przedsiębiorca ma pomysł, to wystarczy, że spotka się z doradcą bankowym i opowie mu o tym pomyśle. Co jest niezwykle istotne w dotacjach unijnych, bardzo często wymogiem jest to, aby wdrażany pomysł był innowacyjny, czy to na poziomie przedsiębiorstwa czy też na poziomie krajowym. Przedsiębiorcy często obawiają się tego, że jeżeli zdradzą komukolwiek swój pomysł, to ktoś go wykorzysta i nie będzie on już uznawany za innowacyjny. Tutaj warto zaznaczyć, że doradcy w banku są zobowiązani do zachowania tajemnicy bankowej, co za tym idzie - nie udostępniają dalej informacji, które pojawiają się w trakcie rozmów z przedsiębiorcami. Pracownik może podpowiedzieć w jaki sposób skomercjalizować pomysł, jak przerodzić go w projekt inwestycyjny, aby móc uzyskać dotację. Opowie także z jakich innych form pomocy można skorzystać, ponieważ dla różnego rodzaju przedsięwzięć inwestycyjnych można pozyskać nie tylko środki unijne, ale również środki krajowe.

Czy istnieje jakaś złota formuła, jak stworzyć taki wniosek, który ma większą szansę na to, żeby zostać zaakceptowanym i dostać dofinansowanie?

Przede wszystkim projekt inwestycyjny należy dostosować do ram programowych, przeanalizować w jaki sposób i na co te środki są dystrybuowane. Jeżeli przykładowy przedsiębiorca chce pozyskać środki na inwestycję na poziomie krajowym, to w ramach tej innowacji, którą będzie wdrażać w firmie nie może zostać zastosowana technologia wykorzystywana w innym przedsiębiorstwie na terenie Polski. Jeżeli natomiast program będzie dopuszczał innowacje na poziomie przedsiębiorstwa, to pomysł, który wykorzystała inna firma, można zaimplementować we własnym biznesie i będzie się to kwalifikować do dofinansowania ze środków unijnych. To niezwykle istotne, aby wiedzieć jakie są wymogi programu oraz jakie środki są na niego przeznaczone po to, aby nie tracić niepotrzebnie czasu i nakładów na wnioskowanie o finansowanie, którego nie mamy szansy otrzymać.

Jak rozumiem, jeśli będę miał pomysł na swoją firmę, to wystarczy, że napiszę sobie na kartce jedno zdanie: „chcę założyć taką firmę, w takiej branży”. A może muszę jednak zrobić coś więcej?

Wystarczy to jedno zdanie, ten pomysł nie musi być nawet spisany – to dobry punkt wyjścia do dalszych działań. Ta myśl może przerodzić się następnie w biznes plan, czyli opis, co przedsiębiorca chciałby stworzyć w danym projekcie inwestycyjnym, jakie cele zamierza osiągnąć - każda inwestycja musi się wiązać z celami, które mają przynieść wymierne wyniki. Pamiętajmy, że przedsiębiorca po uzyskaniu dotacji i zrealizowaniu projektu będzie musiał wykazać realizację konkretnych celów, które przyjął sobie w biznesplanie, dlatego niezwykle istotne jest to, aby te cele były sparametryzowane i dostosowane do projektu. Bardzo często przedsiębiorcy ubiegając się o dofinansowanie zapominają o tym, że na koniec należy się rozliczyć z realizacji planu. Trzeba pokazać, jak przyznana dotacja została wykorzystana.

Jakich innych ułatwień w pozyskiwaniu środków unijnych przedsiębiorcy mogą się spodziewać od banku?

Jednym z elementów, który udostępnia bank są tak zwane promesy kredytowe, czyli zobowiązania banku do partycypacji w kosztach projektów w przypadku uzyskania dotacji. Partycypacja oznacza udzielenie kredytu inwestycyjnego, który następnie będzie spłacany ze środków z dotacji. Dlatego bank weryfikuje czy przedsiębiorca posiada odpowiednią zdolność kredytową, czy ma zabezpieczone środki finansowe, aby taką inwestycję z uwzględnieniem dotacji unijnej móc zrealizować oraz czy będzie w stanie osiągnąć te cele, które zakłada projekt.

Wygląda na to, że pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się po nie schylić, i zakładać swój biznes.

Dokładnie tak, zakładać swój biznes, czy rozwijać ten już istniejący. Mamy bardzo dużo różnego rodzaju programów, jeśli chodzi o środki unijne, mamy krajowy plan odbudowy i rozwoju, z którego płyną środki na transformację przedsiębiorstw. Wykorzystajmy ten czas, aby zrealizować jak najwięcej różnego rodzaju inwestycji. W szczególności w tych obszarach, które wspiera obecnie Komisja Europejska, czyli transformacja energetyczna przedsiębiorstw, zwięk-
szenie efektywności działalności produkcyjnej, zwiększenie skali działalności, wejście na nowe rynki, czy też rozwój pracowników - szkolenia, udział w konferencjach i targach. Projekty z tego zakresu mogą otrzymać finansowanie preferencyjne. To jest ten moment, aby efektywnie wykorzystać te środki, a my w Banku Pekao S.A. jesteśmy w stanie w tym pomóc.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szalony mecz na PGE Narodowym. Polska remisuje z Chorwacją

Szalony mecz na PGE Narodowym. Polska remisuje z Chorwacją

Bardzo ciekawy i pełen dramaturgii mecz na PGE Stadionie Narodowym. W ramach czwartej serii gier Ligi Narodów UEFA reprezentacja Polski zremisowała z Chorwacją 3:3

Biegiem ku wolności – w ten sposób Chełmianie zamierzają upamiętnić niepodległość Polski.
11.11.11.11

5 albo 10 kilometrów dla upamiętnienia niepodległości

Chełmski Bieg Niepodległości: 11 listopada, punktualnie o godzinie 11:11 zawodnicy wyruszą na trasę poprowadzoną ulicami miasta

Filip Luberecki tym razem wyszedł w podstawowym składzie
Elite League

Filip Luberecki znowu wystąpił w reprezentacji Polski. Biało-Czerwoni lepsi od Turcji

W trzecim meczu Elite League reprezentacja Polski pokonała Turcję 4:2. To pierwsza wygrana Biało-Czerwonych w tych rozgrywkach po wcześniejszych porażkach z Portugalią i Niemcami. Tym razem w podstawowym składzie naszej drużyny pojawił się zawodnik Motoru Lublin Filip Luberecki. Lewy obrońca spędził na boisku 85 minut.

Kampania edukacyjna #azbadajto została zainaugurowana w zeszłym roku
#azbadajto
17 października 2024, 17:00

Zamość na różowo. Razem dla zdrowia kobiet

Im większa będzie świadomość, tym więcej kobiet zdecyduje się zbadać i tym więcej zyska szanse na wyleczenie, jeśli okaże się, że chorują na nowotwór piersi. Temu służy edukacyjna kampania #azbadajto, która po raz drugi wystartowała w Zamościu. Jednym z jej elementów jest planowane na czwartek spotkanie

Nauczyciele świętują, wspominają i odbierają medale
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
galeria

Nauczyciele świętują, wspominają i odbierają medale

Dzień Edukacji Narodowej: z okazji święta w całym województwie uhonorowano 445 nauczycieli i dyrektorów szkół.

Heavy Metal w natarciu
20 października 2024, 18:00
film

Heavy Metal w natarciu

Heavy Attack powraca do Lublina! W nowym miejscu (Klub Muzyczny CSK), z nowym wystrojem ale to, co się nie zmieniło, to ten sam, stary, dobry heavy metal, tym razem z udziałem gości z...Grecji.

O karetkę pogotowia walczyli od wielu wielu lat. Wreszcie jest
NA SYGNALE
galeria

O karetkę pogotowia walczyli od wielu wielu lat. Wreszcie jest

Zespół Ratownictwa Medycznego ma nowy punkt wyjazdowy. Co to znaczy? Dzięki temu pacjenci potrzebujący pomocy szybciej ją dostaną.

Zdaniem biegłych odpowiedzialność za błędne postępowanie ponosi anestezjolog Agata Ł.
AKT OSKARŻENIA

4-latek zmarł w szpitalu. Lekarka stanie przed sądem

Do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód trafił akt oskarżenia wobec anestezjolog z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Kobieta nie przyjęła chłopca z ropnym zapaleniem gardła.

Kosztował 5,8 mln złotych i już działa. Urząd w nowym wydaniu
Gmina Żyrzyn

Kosztował 5,8 mln złotych i już działa. Urząd w nowym wydaniu

Jest nowoczesny i odpowiednio wyposażony. Gmach nowego Urzędu Gminy Żyrzyn poza lokalnymi władzami pomieścił opiekę społeczną i administrację światową.

Pasjonaci robotyki z tomaszowskiej Dwójki mają na koncie już wiele sukcesów w tej dziedzinie
ROBOTY I IT

Wrócili z olimpiady, jadą na mistrzostwa. Robotyka to ich konik

Co zawody, to sukces. Pasjonaci robotyki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim już szykują się do kolejnych wyzwań. Jako jedyni reprezentanci szkół z naszego regionu wezmą udział w finałach Mistrzostw IT 2024.

Miały być nowe pętle i ładowarki dla autobusów. Ale oferty są za drogie
ZJAZD DO ZAJEZDNI

Miały być nowe pętle i ładowarki dla autobusów. Ale oferty są za drogie

Plany są, oferty też. Czego nie ma? Wystarczająco dużo pieniędzy. Przynajmniej na razie. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie planuje przebudowę pięciu pętli autobusowych w mieście. Dzisiaj poznaliśmy oferty potencjalnych wykonawców. Wszystkie przekraczają zaplanowany budżet.

Uczestnicy konkursu "U progu kariery"
U PROGU KARIERY

Śpiewają, recytują albo malują. I wszystkie mają talent

Mają mnóstwo talentów, nie jest im straszna scena i publiczność. Kilkudziesięcioro przedszkolaków znalazło się w finale dorocznego konkursu „U progu kariery” organizowanego przez Zamojski Dom Kultury. Najlepsi zostali nagrodzeni i wyróżnieni.

Władze miasta zapewniają, że nie planują szybkiego rozszerzenia płatnej strefy na kolejne ulice. Ta na razie obejmuje dwie ulice oraz znajdujące się przy nich parkingi
PIERWSZY PARKOMAT

Koniec darmowego parkowania. Opłaty od poniedziałku

Zgodnie z decyzją lokalnych władz, parkowanie w centrum miasta wkrótce przestanie być darmowe. Na ulicy Rynek i Prostej powstała pierwsza w historii miasta strefa płatnego parkowania. Powód: za dużo samochodów, które blokują miejsca mieszkańcom Dęblina.

Do jedzenia, wąchania i oglądania. Ogród sensoryczny w Świdniku
PRZYRODA
galeria

Do jedzenia, wąchania i oglądania. Ogród sensoryczny w Świdniku

Wszyscy- dzieci, młodzież i dorośli- mogą teraz zaangażować swoje zmysły dzięki roślinom w nowo urządzonym ogrodzie sensorycznym. Realizację tego projektu wsparła Fundacja Santander przeznaczając na ten cel 15 tys zł.

Podbiegł do kobiety na ulicy i zerwał jej łańcuszek
ŚLEDZTWO

Podbiegł do kobiety na ulicy i zerwał jej łańcuszek

Nawet 8 lat więzienia grozi 29-latkowi, który na ulicy zerwał przypadkowej kobiecie łańcuszek o wartości ponad 4 tysiące złotych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium