Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

26 września 2020 r.
18:50

Za kilka dni zostanie głównym udziałowcem Motoru Lublin, a nam dziś Zbigniew Jakubas mówi: „Siła sukcesu tkwi w kibicach”

52 6 A A
Zbigniew Jakubas
Zbigniew Jakubas (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa ze Zbigniewem Jakubasem, jednym z najbogatszych Polaków, inwestorem w Motorze Lublin, zdobywcą tytułu Mecenas Sportu Dziennika Wschodniego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2019. Pełny Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny - pobierz e-wydanie z 24 września 2020

Zbigniew Jakubas nowym inwestorem w Motorze Lublin. Ta informacja rozbudza apetyty naszych kibiców. Czy w końcu zobaczymy w naszym mieście klub piłkarski z najwyższej półki? Taki jest cel Pana nowego projektu?

Moje oczekiwania są identyczne jak kibiców Motoru Lublin – wejść do Ekstraklasy, przy czym pozycję i siłę Motoru chcę budować w identyczny sposób jak mój kolega Michał Świerczewski, właściciel drużyny Raków Częstochowa. To ma być proces bardzo konsekwentny spójny i długofalowy.

Odniósł Pan wiele sukcesów na polu biznesowym. Skąd więc pomysł, aby zainwestować w budowę klubu piłkarskiego?

Pochodzę z Lublina, prowadzę w nim też inwestycje, mam olbrzymi sentyment do tego miasta i oczywiście do klubu Motoru Lublin, na którego to mecze chodziłem od dziecka, jeszcze na stadionie przy ulicy Kresowej. Do tej pory pamiętam atomowe strzały Witolda Sokołowskiego, czy genialne rajdy napastnika Janusza Luzi. Uznałem, że należy zrobić coś dla mojego miasta i zbudować drużynę na miarę moich oczekiwań, aby była godna gry na Arenie Lublin.

Pańskie plany wobec klubu są ambitne, o czym zdążył już Pan opowiedzieć na konferencji z prezydentem Krzysztofem Żukiem. Czy w ciągu kilku najbliższych lat Motor ma stać się docelowo jednym z największych klubów piłkarskich w Polsce?

Nie chciałbym być postrzegany jako mitoman, chciałbym przede wszystkim wprowadzić Motor do Ekstraklasy. Natomiast to, gdzie będziemy za 4-5 lat, zależy od wielu ludzi, którzy tę strategię w Motorze będą realizowali. Zależy to również od liczebności kibiców na stadionie, bo jeżeli tak jak w Łodzi na mecze będzie przychodziło po kilkanaście tysięcy osób, co powoduje fenomenalną atmosferę wokół klubu, to łatwiej buduje się jego potęgę.

 

A jakie są główne cele dla klubu na najbliższe miesiące?

Przełamać fatum pierwszej połowy, podczas którego w czterech dotychczasowych meczach traciliśmy bramki i zacząć wygrywać mecze. Uważam, że mamy wielu bardzo dobrych zawodników, którzy absolutnie mogą zrealizować moje zamierzenia. Podoba mi się w grze Motoru waleczność, natomiast musimy wyeliminować błędy, po których traciliśmy bramki.

Kiedy można się spodziewać rozbudowy klubowej Akademii? Jak duże będą to inwestycje?

To będzie budowa od podstaw w sensie infrastrukturalnym. Chciałbym ją rozpocząć jeszcze w tym roku. Przygotowaliśmy koncepcję siedmiu pełnowymiarowych boisk oraz budynku Akademii z halą sportową, z zapleczem mieszkalnym dla zawodników i kadry, siłownią oraz pełną infrastrukturą wspierającą realizację sportowych celów na terenie po byłym LKJ. Planuje zrealizować tę inwestycję do 1 września przyszłego roku. Dopiero stwarzając takie warunki można mieć oczekiwania wobec trenerów, odnośnie prawidłowego kształcenia młodych zawodników i realizacji oczekiwanych wyników. Inwestycja ta pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych.

Jak ocenia pan szanse na to, by w przyszłości trzon drużyny Motoru stanowili wychowankowie i gracze związani z Lubelszczyzną?

Jak już powiedziałem na wspólnym spotkaniu z prezydentem Żukiem, moim celem jest zbudowanie prawdziwej Akademii Piłkarskiej, która dostrzeże talenty z naszego regionu i je rozwinie. Moim zamiarem jest, aby za kilka lat większość zawodników Motoru stanowili jego wychowankowie.

Czy podtrzymuje Pan zapowiedzi, że celem pierwszego zespołu w trwającym sezonie jest awans do I ligi?

Tak, podtrzymuję: moim celem jest awans do I ligi.

Na razie obyło się bez spektakularnych transferów. Czy w najbliższym czasie można się spodziewać takich ruchów?

Zespół został zasilony w ostatnich miesiącach jedenastoma, w większości młodymi i perspektywicznymi zawodnikami – to była nasza świadoma decyzja. Siłą rzeczy ci młodzi zawodnicy nie mają jeszcze znanych nazwisk w świecie futbolu, o które chodziłoby kibicom. Rozumiem oczekiwania fanów, jednak znane nazwiska niekonieczne są chętne do gry w II lidze. Poza tym Motor miał już w ostatnich sezonach w swoich szeregach graczy mających doświadczenie nawet z gry w Ekstraklasie, lecz mimo to efektów sportowych nie było i przez pięć lat grał w III lidze. Widzę w naszej drużynie przynajmniej czterech młodych piłkarzy, którzy dobrze prowadzeni za 2-3 lata będą zawodnikami ekstraklasowymi. Znów odniosę się do drużyny Raków Częstochowa – w ubiegłym roku wszedł do Ekstraklasy nie dzięki „znanym nazwiskom”, ale równo grającym, rozumiejącym się zespołem oraz dzięki ciężkiej pracy trenera Papszuna. Moim zdaniem w tym roku częstochowianie powalczą o mistrzostwo Polski. Ciężka praca i cierpliwość to moja cecha oraz filozofia budowy zespołu na najbliższe 3-4 lata.

Motor to marka, która jest bardzo rozpoznawalna i ma ogromny potencjał. Ostatnio dużo zmieniło się w kwestii marketingu, to początek zmian w organizacji klubu?

Pamiętajmy, że formalnie stanę się udziałowcem Motoru za kilka dni, chociaż finansowo wspieram Motor już od roku i organizacyjnie klub też przejdzie głębokie zmiany. W sporcie, tak samo jak w każdym przedsiębiorstwie, musi być pełna profesjonalna struktura organizacyjno-zarządcza. Cóż z tego że mamy jeden z najpiękniejszych stadionów w kraju, kiedy zawodnicy nie mają wystarczającej liczby i jakości boisk treningowych, niezbędnych do treningu drugoligowej drużyny, a także własnej siłowni, czy gabinetów odnowy? Nie wspomnę już o pomieszczeniu dla trenera, który nawet nie ma się gdzie spotkać i omówić taktyki z zawodnikami. Niektóre z tych rzeczy w możliwym zakresie musimy usprawnić natychmiast. Spełnienie warunków profesjonalnego zaplecza sportowego osiągniemy po zbudowaniu budynku Akademii i centrum treningowego Motoru, które jest wzorowane na bazie najlepszych tego typu obiektów w Europie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium