Kiedy 25 lat temu Dziennik Wschodni organizował pierwszy plebiscyt „Złota Setka. Ranking największych firm Lubelszczyzny” prawdopodobnie nikt nie przypuszczał, że stanie się on tak prestiżowym wydarzeniem, a przedsiębiorcy będą nas zasypywać pytaniami, kiedy startujemy z kolejną jego edycją.
Nikt nie przypuszczał też jak zmieni się gospodarczy obraz regionu i z jakimi wyzwaniami będą musieli mierzyć się przedsiębiorcy. – Po raz pierwszy w naszym regionie publikujemy listę 80 największych firm – pisał w 1997 roku w pierwszym wydaniu Złotej Setki redaktor Marek Gędek.
Przedsiębiorstwa były wtedy uszeregowane według wielkości przychodów za rok 1996, a dolną granicą były przychody sięgające 20 mln zł. W pierwszej dziesiątce najlepszych firm znalazły się wtedy: Zakłady Azotowe Puławy, Daewoo Motor Polska, Bank Depozytowo-Kredytowy S.A. Grupa Pekao S.A., Lubzel Zakład Energetyczny w lublinie, Lubelski Węgiel, Pierwszy Bank Komercyjny w Lublinie, Zakłady Tytoniowe w Lublinie, Kopalnia Węgla Kamiennego Bogdanka, Zakład Energetyczny Zamość oraz WSK-PZL Świdnik.
– Pewną cechą szczególną gospodarki naszego regionu jest koncentracja dużych firm w Lublinie. Ponad połowa największych firm ma swoją siedzibę właśnie w tym mieście – podkreślał redaktor Gędek i dodawał: – Wśród firm naszego regionu szczególnie wyraźnie można zaobserwować istnienie nielicznych wielkich firm i potem gdzieś w pewnej odległości za nimi masy drobniejszych przedsiębiorstw.
Złota Setka 2020, ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Pobierz e-wydanie.
25 lat minęło i… ranking wygląda zupełnie inaczej. Część firm, o których pisaliśmy w pierwszym wydaniu Złotej Setki już nie istnieje. Inne połączyły siły. W naszej klasyfikacji uwzględniamy dziś 100 przedsiębiorstw, a dolna granica ich przychodu przekroczyła 9,5 mln zł. Co najbardziej widoczne, wśród największych graczy pojawia się coraz więcej firm, których szefowie zaczynali niezwykle skromnie: nawet od prowadzenia działalności we własnym garażu. Widać też, że coraz więcej prężnie funkcjonujących przedsiębiorstw działa poza stolicą województwa.
Tym, co zmieniło się w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, a czego nikt nie mógł wtedy podejrzewać jest też to, że dziś biznes zmaga się z wyjątkowym przeciwnikiem: koronawirusem. Epidemia, która dotknęła nas wszystkich wywracając do góry nogami rytm pracy, nauki i spędzania wolnego czasu, w niewyobrażalny wręcz sposób dotknęła właśnie przedsiębiorców.
Od marca 2020 roku, jako dziennikarka ekonomiczna odebrałam setki, jeśli nie tysiące, telefonów od przedsiębiorców, którzy chcieli porozmawiać na temat epidemii. Wielu prosiło o wsparcie medialne w tym jakże trudnym dla nich czasie. Oczywiście starając się wspierać lokalny biznes, nigdy go nie odmówiliśmy. Tak było m.in. w przypadku znanej lubelskiej hotelarki, która miała problemy z otrzymaniem wsparcia z tarczy antykryzysowej i która bała się, że będzie musiała zwolnić sprawdzonych i zaufanych pracowników. Tak było w przypadku restauratora, który żeby nie zbankrutować wyprzedawał prywatny majątek i walczył o obniżenie podatków i czynszów.
Zobacz: Gala Złotej Setki 2019
Bardzo wiele rozmów nigdy nie zostało jednak spisanych. przedsiębiorcy bardzo często szukali po prostu kogoś, komu mogliby opowiedzieć o swoich problemach i podpytać, jak funkcjonują ich konkurenci. Były to dla mnie bardzo trudne emocjonalnie rozmowy, bo po drugiej stronie często słyszałam szlochanie. Często wiązały się one także z ogromnym zaskoczeniem, bo w zdecydowanej większości przypadków rozmawiałam z właścicielami firm, które w mojej świadomości na Lubelszczyźnie prężnie funkcjonowały „od zawsze”. Tymczasem wystarczyło kilka tygodni lub miesięcy, by wpędzić je w gigantyczne kłopoty. Ale były też rozmowy dające nadzieję. Na rynek wchodziły nowe, bardzo często jednoosobowe firmy, których pomysłodawcy podkreślali, że koronawirus daje im wielkie możliwości, by zaistnieć. Najwięksi producenci wzbogacali swoje portfolia o nowe produkty. i co najpiękniejsze, wszyscy dzielili się wypracowywanymi przez siebie środkami z najbardziej potrzebującymi: do domów dziecka, domów pomocy społecznej i szpitali w całym województwie płynęła wartka rzeka środków czystości i produktów stworzonych przez nasze lokalne firmy. Przedsiębiorcy wspierali też bohaterów naszych tekstów.
W jubileuszowym, XXV rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny pokazujemy, w jakiej kondycji nasze firmy przetrwały niezwykle trudny rok 2020. I chociaż w kontekście minionych miesięcy życzenie „Obyś żył w ciekawych czasach” brzmi bardziej jak klątwa to jednocześnie cieszy, że przedsiębiorstwa dające pracę mieszkańcom naszego województwa przechodzą przez te „ciekawe” czasy w tak dobrej kondycji.
25 lat minęło
W tym roku oddajemy w Państwa ręce jubileuszowe wydanie „Złotej Setki. Rankingu najlepszych firm Lubelszczyzny”. To doskonała okazja, żeby zobaczyć, jak zmieniało się nasze wydawnictwo i lokalny biznes w ostatnim ćwierćwieczu
Rok 2001
Redaktorem 5. wydania był Marek Gędek
10 najlepszych firm:
- Pekao Faktoring
- Zakłady Azotowe Puławy
- Daewoo Motor Polska
- Black Red White
- Lubelskie Zakłady Energetyczne Lubzel
- Lubelski Węgiel
- Petroprofit
- Eldorado
- Zamojska Korporacja Energetyczna
- Lubelski Węgiel Bogdanka
Rok 2006
Redaktorką 10. wydania była Magdalena Bożko
10 najlepszych firm:
- Zakłady Azotowe Puławy
- Eldorado
- Black Red White
- Lubelskie Zakłady Energetyczne Lubzel
- Lubelski Węgiel Bogdanka
- Zamojska Korporacja Energetyczna
- Orlen Petroprofit
- Petro Dom
- Makro Cash and Carry
- Elektrociepłownia Lublin - Wrotków
Rok 2011
Redaktorką 15. wydania była Magdalena Bożko
10 najlepszych firm:
- Grupa Handlowa Emperia
- PGE Dystrybucja
- Zakłady Azotowe Puławy
- Grupa Kapitałowa Black Red White
- Lubelski Węgiel Bogdanka
- TEZET
- Zakłady Mięsne ŁMEAT- Łuków
- PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Elektrociepłownia Lublin Wrotków
- Spółdzielnia Mleczarska SPOMLEK
- PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa
Rok 2016
Redaktorem 20. wydania był Krzysztof Wiejak
10 najlepszych firm:
- PGE Dystrybucja Spółka Akcyjna
- Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.
- Grupa Kapitałowa Emperia Holding S.A.
- Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.
- Grupa Kapitałowa Black Red White
- Petrodom Venna sp. z o.o. sp. k.
- Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL – Świdnik S.A.
- ZOMAR S.A.
- Zakłady Mięsne „Łmeat-Łuków” S.A.
- Perła – Browary Lubelskie S.A.