Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

29 marca 2025 r.
17:27

Chatka Żaka ma 60 lat. Historia, zdjęcia i plany

Autor: Zdjęcie autora MG
(fot. Jacek Mirosław)

Bakcynalia, DKF „Bariera”, Teatr Provisorium, Orkiestra Świętego Mikołaja i Mikołajki Folkowe, ZdAErzenia... Długo można by tak wyliczać, ale bez Chatki Żaka trudno sobie wyobrazić akademickie życie w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek, 27 marca, oficjalnie rozpoczęły się obchody Jubileuszu 60-lecia Chatki Żaka. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń, w tym sześć głównych:

Spektakl 2129 (premiera 3 kwietnia 2025)
 Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna (21-23 maja)
 Siema Żaki x Wolna Chatka (9-11 października 2025 r.)
 Targi Studenckich Możliwości. Kształtuj Kulturę Swoją Marką (5-6 listopada)
 Festiwal Retrospekcje (27-28 listopada)
 35. Mikołajki Folkowe (11-13 grudnia)

Już teraz w Chatce Żaka można oglądać wystawę fotograficznej „Back to the Past. 6 Dekad Chatki Żaka”.

A my przypominamy historię tego miejsca.

1965–1975

Chatka Żaka pojawiła się na kulturalnej mapie Lublina 22 października 1965 roku. To właśnie w tym miejscu, zaprojektowanym przez Krystynę Tołłoczko-Różyską, zaczęło tętnić życie kulturalne miasta. Od samego początku stała się ona sercem studenckiego świata. Teatr Gong 2, Zespół Tańca Ludowego UMCS kierowany przez Stanisława Leszczyńskiego i inne grupy artystyczne od razu znalazły tu swoje miejsce. W 1972 roku w Chatce zagościła Epidemia Piosenki Turystycznej  „Bakcynalia” – festiwal, który stał się symbolem niezależnej piosenki turystycznej i kabaretu. W tym samym czasie, przy kinie studyjnym, z inicjatywy Jana Orzechowskiego powstał Dyskusyjny Klub Filmowy „Bariera”, dla osób poszukujących ambitnego kina. W kolejnych latach DKF-em kieruje Piotr Kotowski, który na trwałe wpisuje się w historię tego wyjątkowego miejsca.

1975–1985

W drugiej połowie lat 70. Chatka Żaka stałą się centrum teatru studenckiego w Polsce. W jej murach swoje siedziby mają Grupa Chwilowa, Scena 6 czy Teatr Provisorium. Chatka Żaka staje się również przestrzenią dla ważnych wydarzeń społeczno-politycznych. Strajki studenckie, które odbywają się w jej murach, stają się symbolem sprzeciwu wobec ówczesnej sytuacji politycznej.       

Równolegle do teatru rozwijają się inne formy działalności kulturalnej, które wciągają społeczność studencką w wir twórczej aktywności. Spotkania literackie, kluby dyskusyjne, koncerty – Chatka Żaka staje się przestrzenią dialogu i wymiany myśli. W 1975 roku zapada decyzja o utworzeniu Ośrodka Radia Studenckiego Centrum, który zyskuje swoją siedzibę w Chatce Żaka. Na scenie Chatki Żaka regularnie gości Chór Akademicki UMCS, który, jako najstarszy zespół reprezentacyjny Uniwersytetu, wnosi do tego miejsca ducha akademickiej tradycji i artystycznej doskonałości.

1985–1994

Pod opieką Mieczysławy Goś działalność wystawiennicza zyskuje na znaczeniu – jej Pracownia Plastyczna staje się miejscem spotkań i twórczej ekspresji dla młodych artystów. Zajmując coraz bardziej centralne miejsce w studenckim życiu artystycznym, Chatka Żaka staje się domem dla Zespołu Tańca Towarzyskiego Impetus, który początkowo prowadzi Zbigniew Kwiatkowski, a od 1995 roku Violetta Dryło. Również na piętrze Chatki Żaka swoje miejsce ma Orkiestra Świętego Mikołaja, która staje się jednym z najważniejszych zespołów folkowych w Polsce. W 1991 roku, dzięki Orkiestrze, powstają Mikołajki Folkowe – wydarzenie, które z czasem przekształci się w jeden z największych festiwali muzyki folkowej w kraju. Na tym samym piętrze spotyka się też Teatr Droga Waldka Sidora.        

1995–2005
W latach 90. Chatka Żaka zyskuje nową energię pod wodzą kierownika Romana Kruczkowskiego. W tym okresie, Chatka Żaka nadal pełni rolę gospodarza Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej i Studenckiej Bakcynalia, który od lat przyciąga młodych artystów z całej Polski. Ponadto, w Chatce Żaka swoją siedzibę ma redakcja pisma Gadki z Chatki, które z czasem przekształci się w Pismo Folkowe, stając się jednym z ważniejszych wydawnictw poświęconych muzyce folkowej i kulturom tradycyjnym.  

Druga połowa lat 90. to również moment, gdy w Chatce Żaka zaczyna funkcjonować Festiwal Kultury Alternatywnej „ZdAErzenia”, którego kuratorem jest Rafał Koziński. To międzynarodowy festiwal, który łączy artystów z różnych dziedzin sztuki: komiksu, filmu, muzyki i innych. To wyjątkowa przestrzeń, w której nowatorskie formy artystyczne spotykają się ze sobą, tworząc unikalną mozaikę twórczych doświadczeń. W tej dekadzie działają w Chatce: Studencki Teatr Galeria Ewy Hebe Lembryk, Teatr Ja – Sny Piotra Rządkowskiego, czy Teatr Widzenie Adama Bartosia.           
Równolegle, w 2000 roku, Chatka Żaka rozpoczyna organizację Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy”. Festiwal, pod dyrekcją Grzegorza Linkowskiego (kierującego Chatką w latach 2001-2010) , staje się istotnym punktem na mapie wydarzeń filmowych w Lublinie, gromadząc twórców i pasjonatów dokumentu z całego świata.

2005–2015

W 2005 roku z inicjatywy Szymona Pietrasiewicza powstaje Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje”, który szybko zyskuje status jednego z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce.  W 2009 roku w Chatce Żaka zainaugurowano działalność Sceny AD HOC, która stała się przestrzenią promującą młodych lubelskich muzyków. Zmiany zachodzą również w samej strukturze Chatki. Dzięki staraniom ówczesnego rektora UMCS, prof. dr hab. Stanisława Michałowskiego, rozpoczęła się przebudowa Akademickiego Centrum Kultury, która miała na celu stworzenie Inkubatora Medialno-Artystycznego. W 2013 roku Inkubator rozpoczął swoją działalność.

2015–2025

Chatka Żaka przechodzi prawdziwą metamorfozę. Po modernizacji budynek zyskał nowe życie, zachowując jednocześnie swój unikalny charakter. Odnowiono salę widowiskową, garderoby, biura i przestrzenie coworkingowe, zapewniając jeszcze lepsze warunki do organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych.          

W 2020 roku dyrektorem Chatki Żaka zostaje Izabela Pastuszko, która wraz z zespołem wprowadziła nowatorski model współtworzenia kultury studenckiej. Nowe linie programowe – Ruch, Dźwięk, Kadr, Słowo, Lifestyle i Visual Art – wprowadziły przejrzysty podział na różne obszary twórczości, organizując wydarzenia, które zaspokajają najbardziej różnorodne gusta. Wśród nich znalazły się seanse filmowe, wernisaże, spektakle studenckich grup teatralnych, cyrkowe pokazy, koncerty gwiazd, a także festiwale.

Rok2021 to zmiana nazwy na Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. W tym roku, Chatka Żaka, z okazji swojego jubileuszu, chce nie tylko świętować dotychczasowe osiągnięcia, ale także inspirować młodsze pokolenia studentek i studentów do dalszego rozwoju artystycznego i wspólnej twórczości.

(źródło: Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W wypadku spowodfowanym przez kierowcę Audi ucierpiał 47-letni motocyklista, ktróry z obrażeniami ciała trafił do szpitala

Miał 4 promile i spowodował wypadek drogowy

Po wypadku 44-letni kierowca schował się przed policjantami w budynku gospodarczym. A czy kierowca Audi miał uprawnienia do kierowania pojazdami? Nie.

Derby dla Victorii Łukowa. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Derby dla Victorii Łukowa. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Połowa meczów 19. kolejki była zaplanowana na niedzielę. Jednak z powodu obfitych opadów śniegu i załamania pogody w naszym regionie trzy spotkania zostały odwołane. Odbył się tylko jeden mecz

Zostaw 1,5% podatku w Lublinie! Anna Augustyniak o wsparciu lokalnych organizacji i seniorów
Dzień Wschodzi
film

Zostaw 1,5% podatku w Lublinie! Anna Augustyniak o wsparciu lokalnych organizacji i seniorów

Zostaw 1,5% podatku tam, gdzie mieszkasz i wspieraj lokalne inicjatywy – apeluje Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych. W programie "Dzień Wschodzi" podkreśla, jak wielką wartość mają środki przekazywane organizacjom pożytku publicznego działającym tuż obok nas. Opowiada też o rosnącej roli miejskich Klubów Seniora i potrzebie międzypokoleniowego dialogu.

Przyjeżdżał z Warszawy i włamywał się do mieszkań w Lublinie

Przyjeżdżał z Warszawy i włamywał się do mieszkań w Lublinie

Lubelscy policjanci z zatrzymali 30-letniego włamywacza z Warszawy. Mężczyzna wpadł tuż po dokonaniu przestępstwa. Próbował uciekać, uszkodził samochód, ale już jest w areszcie.

Zbigniew Wójcik zimą trafił do Kryształu Werbkowice, a wiosną jego drużyna wygrała już dwa spotkania

Zamojska klasa okręgowa. Kryształ Werbkowice wiosną zaczyna lśnić

Jesienią Kryształ Werbkowice nie wygrał żadnego z 15. spotkań w lidze. Zimą do drużyny dołączył doświadczony trener Zbigniew Wójcik, a wraz z nim nowi piłkarze. W efekcie ekipa z Werbkowic ma wiosna już dwa zwycięstwa, a w tej kolejce pokonała zajmującą miejsce w czołówce Pogoń 96 Łaszczówka. Czy czerwonej latarni ligi uda się sprawić sensację i zapewnić sobie utrzymanie?

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

Efekt sobotniego wypadku

Chwila nieuwagi i "dzwon"

Chwila nieuwagi doprowadziła do groźnego wypadku na obwodnicy Kocka. Zderzyły się dwa samochody osobowe - audi i volkswagen. 3 osoby zostały przetransportowane do szpitala.

zdj. ilustracyjne

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Jest protokół z kontroli kuratorium

Jest już protokół z kontroli kuratorium w chełmskiej szkole. Pod koniec lutego 9-letnia dziewczynka zakrztusiła się cukierkiem i zmarła. Trwa śledztwo prokuratury.

Bezpieczeństwo i zaufanie: porady, jak zapoznać dziecko z dużym psem.

Bezpieczeństwo i zaufanie: porady, jak zapoznać dziecko z dużym psem.

Jak bezpiecznie zapoznać dziecko z dużym psem? Porady dla rodziców, które pomogą zbudować zaufanie i uniknąć strachu po obu stronach.

Piłkarze BKS Bodaczów (żółte koszulki) wciąż czekają na szóste domowe zwycięstwo w tym sezonie

Zamojska klasa okręgowa. Najpierw kuriozalny gol dla BKS, a potem kontrowersyjny karny dla Omegi

W pierwszej kolejce rundy wiosennej BKS Bodaczów i Omega Stary Zamość solidarnie wygrały swoje mecze i wydawało się, że rozpoczną marsz w górę tabeli. Tymczasem w kolejnych dwóch spotkaniach BKS zdobył jeden punkt, a ekipa ze Starego Zamościa dwa. W sobotę obie ekipy spotkały się w Bodaczowie i solidarnie podzieliły punktami

Sara – policjant na medal

Sara – policjant na medal

Sara, pies służbowy ze Świdnika, kolejny raz udowodniła jak ogromne znaczenie dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego ma współpraca zwierząt z człowiekiem. Przewodnik policyjny wraz ze swoją czworonożną „funkcjonariuszką” odnaleźli w środku nocy, na terenie wąwozu przy rzecze, leżącego w zaroślach mężczyznę. Wcześniej jego zaginięcie zgłosiła rodzina. Mężczyzna wymagał pilnej interwencji medycznej.

Piłkarze z Gołębia mają powody do świętowania

Hetman Gołąb wciąż zaskakuje, reszta wyników lubelskiej klasy okręgowej

Hetman Gołąb pewnie pokonał Stal Poniatowa 3:1 i utrzymał miejsce w czołówce tabeli lubelskiej klasy okręgowej.

Problemy trawienne u kota? Zadbaj o jego mikroflorę i odporność!

Problemy trawienne u kota? Zadbaj o jego mikroflorę i odporność!

Choć problemy z trawieniem mogą wydawać się jedynie przejściową dolegliwością, warto pamiętać o tym, że zaburzenia pracy jelit osłabiają cały organizm zwierzęcia, co ma bezpośredni wpływ na jego zdolność do walki z infekcjami. Jak zatem wspierać kota, by zadbać o jego naturalne mechanizmy obronne? Tu z pomocą przychodzi odpowiednia dieta i suplementacja, która pomaga przywrócić równowagę mikroflory, poprawia wchłanianie składników odżywczych i wzmacnia organizm.

Mistrzowska drużyna

Nasi terytorialsi orientują się najszybciej

 Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zdobyli pierwsze miejsce w Mistrzostwach Wojsk Obrony Terytorialnej w Biegu na Orientację. Zawody odbyły się w dniach 3-5 kwietnia br. w Ustroniu w powiecie cieszyńskim.

Victoria Parczew musiała uznać wyższość Orląt Łuków

Orlęta Łuków wygrały w Parczewie, pięć bramek gracza Podlasia II i komplet wyników bialskiej okręgówki

W spotkaniu kolejki LKS Milanów lepszy od Az-Bud Komarówka Podlaska. Victoria Parczew musiała uznać wyższość Orląt Łuków. Pięć goli Jakuba Radaszkiewicza dla rezerw Podlasia Biała Podlaska.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium