Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

3 marca 2003 r.
16:36
Edytuj ten wpis

Do Europy po kłopoty

Dziennik dotarł do nie opublikowanych jeszcze wyników badań dotyczących skutków, jakie dla Zamojszczyzny może przynieść przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, a przeprowadzonych na zlecenie Centrum Europejskiego w Natolinie. Wynika z nich, że wcale nie musi być różowo...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

ewenement w skali kraju,

ponieważ 70 proc. ludności mieszka tu na wsi, region ten jest najsłabiej uprzemysłowiony, ma najniższy w Polsce poziom dochodów, a produkt krajowy brutto na mieszkańca jest o 42,7 proc. niższy od średniej krajowej i o 16,3 proc. od średniej dla woj. lubelskiego.
Co gorsza, dystans województwa lubelskiego wobec średniej krajowej powiększa się. Jeszcze bardziej dotyczy to podregionu chełmsko-zamojskiego.
Przeprowadzone przez Centrum Badawczo-Szkoleniowe WSZiA na Zamojszczyźnie badania wykazały, że połowa kierowników ankietowanych firm nie potrafiła określić barier ograniczających rozwój ich przedsiębiorstw. Natomiast połowa z tych, którzy już udzielili odpowiedzi, za czynnik ograniczający uznała stale zmniejszający się popyt, wynikający z niskich dochodów mieszkańców. Nikt jednak nie wskazał barier mogących wystąpić w przyszłości. Może to oznaczać, że całą energię kierują oni na bieżące funkcjonowanie firm, bez budowania strategii na przyszłość.
Badania wykazały, że najbardziej atrakcyjny z punktu widzenia efektywności inwestowania jest handel (tak uważa 62,1 proc. respondentów), turystyka (55,2 proc.) i przetwórstwo żywności (48,3 proc.). Za najmniej atrakcyjny uznano przemysł.
- A to potwierdza tezę o braku atrakcyjności inwestycyjnej regionu - konkluduje B. Kawałko.
Jego zdaniem region znalazł się w stanie klasycznej blokady gospodarczej, który w ekonomii określa się mianem:

błędne koło.

Słaba infrastruktura, niskie nakłady inwestycyjne, to z kolei niskie płace, ubożenie społeczności i niska konsumpcja. Zmniejsza to zyski przedsiębiorstw i dochody gmin, co z kolei prowadzi do ograniczania produkcji i wysokiego bezrobocia. Ta sytuacja, niestety, nie stwarza możliwości łatwego dostosowania gospodarki regionu do funkcjonowania w warunkach konkurencyjności po przystąpieniu do UE.
Z badań wynika, że tylko 27,2 proc. przedsiębiorców jest przekonanych, iż ich firmy przygotowane są do integracji w sposób wystarczający, co piąty ma świadomość niedostatecznego przygotowania, a ponad połowa nie interesowała się tą problematyką, bądź nie miała zdania. Stąd prosty wniosek, że brak znajomości warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w unii, w połączeniu z dużym odsetkiem firm nieprzygotowanych do funkcjonowania na wspólnym rynku, może doprowadzić do masowych bankructw. Ocenia się, że w Zamojskiem

może upaść ok. 70 proc. małych i średnich firm.

Co ciekawe, z badań wynika, że tylko 4,4 proc. szefów firm zdaje sobie z tego sprawę.
Nieco ponad 45 proc. respondentów nie dostrzega żadnych korzyści dla swoich firm po wstąpieniu Polski do UE. Zainteresowanie większym rynkiem wykazało 21,2 proc. przedsiębiorców, a współpracą z zagranicą 15,7.
Niełatwy los czeka zamojskie rolnictwo. Gospodarstwa, które nie sprzedają produkcji, będą mieć w przyszłości kłopoty z utrzymaniem się na rynku. Pogorszy ich sytuację brak dopłat, obciążenia i ostra konkurencja. Ocenia się, że tylko z tego tytułu

bankructwem zagrożonych będzie 27,7 tys., tj. ponad 40 proc. gospodarstw rolnych,

z którymi związanych jest ponad 100 tys. osób.
Konsekwencją ustanowienia wschodniej granicy państwa zewnętrzną granicą celną UE będzie wprowadzenie wiz i utrudnienie przekraczania granicy obywatelom Ukrainy. Obecnie na zakupy w regionie zamojskim obywatele Ukrainy wydają rocznie 1,9 mld zł. Blisko połowę zakupów stanowią artykuły żywnościowe. Szacuje się, że wraz z "uszczelnieniem” granicy wschodniej ten ruch zmniejszy się o 30-50 proc. A to oznacza redukcję obrotów handlowych. Odczują to hurtownie, sklepy i zakłady wytwórcze obsługujące ukraiński rynek. Należy się też spodziewać spadku przemytu alkoholu i papierosów oraz drastycznego ograniczenia nielegalnego zatrudnienia Ukraińców. Dodajmy, że "na czarno” pracuje ich w Zamojskiem od dwóch do trzech tysięcy.
Z drugiej strony powinien nastąpić rozwój nowoczesnej infrastruktury granicznej, w postaci przejść drogowych, kolejowych, dróg dojazdowych. Pojawią się nowe miejsca pracy przy obsłudze granicy - w Straży Granicznej, służbach celnej, fitosanitarnej i weterynaryjnej.
- Przedstawiliśmy symulację tego, co może się stać, oczywiście przy pewnych założeniach - mówi Bogdan Kawałko. - Przyznaję, że są to możliwości skrajne. Ale ktoś, kto podejmuje decyzje w skali kraju, musi je brać pod uwagę.
B. Kawałko nie ma wątpliwości, że

przystąpienie do UE jest dla Polski jedynym dobrym rozwiązaniem.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że członkostwo niesie nie tylko korzyści ale też pewne zagrożenia i koszty dostosowawcze. Należy o tym głośno mówić i odpowiednio się przygotować. Inaczej dla niektórych regionów przystąpienie do unii może okazać się dramatem.
Zdaniem naszego rozmówcy, czas do referendum należałoby wykorzystać do zintensyfikowania na wysokim jakościowo poziomie szkoleń po to, by móc profesjonalnie się przygotować i skorzystać z funduszy i innych możliwości pomocy. A wszystko po to, żeby po wejściu do UE być konkurencyjnym. Bo szanse i atuty mamy duże.

Pozostałe informacje

Andrzej Duda oraz premier Estonii Kristen Michal

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym

To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

Krzesimir Dębski
koncert
7 maja 2025, 19:00

„Nowe w Starym” – koncert pełen emocji w Teatrze Starym w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wyjątkowy koncert, który na pewno, na długo pozostanie w naszej pamięci. W ramach cyklu „Nowe w Starym” wystąpi grupa składająca się z samych znakomitości: Krzesimir Dębski, Czesław „Mały” Bartkowski, Tadeusz Sudnik, Kolor Karol Gadzało oraz Michał Michalec.

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

UE podjęła w środę decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Stawki w wysokości do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro. Niektóre cła zaczną obowiązywać od połowy kwietnia. To odpowiedź na decyzję Donalda Trumpa o objęciu stali i aluminium dodatkowymi taryfami.

Przeprowadzka z Lubartowa do magazynów w Niemcach ma rozpocząć się po długim weekendzie majowym, a zakończyć do 19 maja
biznes

Koniec z produkcją w Lubartowie. Producent worków na smieci przenosi sie do Niemiec

Znany producent worków na śmieci, lubartowska Stella Pack, przenosi ich produkcję poza miasto: do przestronnych hal firmy Panattoni Park w podlubelskich Niemcach.

zdjęcie ilustracyjne

"Większa równowaga społeczna". Skoro będzie Rada Kobiet, to radny Gontarz chce Rady Mężczyzn

Radny Tomasz Gontarz (PiS) wystąpił do prezydenta Krzysztofa Żuka z propozycją powołania Rady Mężczyzn – nowego organu doradczego przy władzach miasta. Pomysł nawiązuje do planowanej Rady Kobiet, nad którą miasto już pracuje.

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy

Bezpieczeństwo radiacyjne albo inżynieria druku 3D. Prawo, albo bezpieczeństwo wewnętrzne. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Stworzenie basenu jest już niewątpliwie dużym osiągnięciem, jednak aby na długo cieszyć się jego urokami konieczna jest należyta troska o zachowanie czystości. Baseny niezależnie od tego gdzie się znajdują, czy w zadaszeniu czy na świeżym powietrzu wymagają stałego czyszczenia. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, choć ta także odgrywa wielką rolę. Odpowiednie oczyszczanie z zabrudzeń takich jak liście, owady i piasek, zapobiega zatykania się systemów filtracyjnych i przedłuża ich żywotność. Utrzymanie czystości w basenie pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu pH i jakości wody, co zmniejsza konieczność używania dużej ilości środków chemicznych. Chroni również użytkowników przed bakteriami i patogenami, dzięki czemu mogą oddawać się wodnym zabawą. Przedstawiamy urządzenia, które pomogą Ci w tym zadaniu, a dbanie o czystość stanie się łatwe i przyjemne.

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegóły dotyczące formowania jednostek wojskowych w Wólce Gościeradowskiej i Poniatowej. Resort zdradził plany związane z infrastrukturą oraz sprzętem w odpowiedzi na pytania posłanki Anny Baluch (PiS).

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?
galeria

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. I to jeszcze nie wszystko. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują równo za miesiąc, a biletów już prawie nie ma.

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W czwartek na Placu Litewskim i przy ul. Gospodarczej odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do wspólnego oddania hołdu 96 ofiarom tragedii z 2010 roku.

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie i został pochowany obok ukochanej żony Stefanii. Na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaski spoczął żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego sierż. Jan Grudziński ps. Płomień.

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

We wtorek Górnik Łęczna nie znalazł sposobu na defensywę broniącej się przed spadkiem Kotwicy Kołobrzeg. Zielono-czarni zremisowali z beniaminkiem 0:0, a wynik z całą pewnością bardziej cieszył rywali zielono-czarnych. Jak spotkanie podsumowali Piotr Tworek i Peter Lerant oraz Damian Warchoł i Branislav Pindroch?

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

W nocy doszło do pożaru przy ulicy Garbarskiej w Lublinie. Paliło się poddasze kamienicy.

Arkadiusz Klucznik

"Pozostawił niezatarte ślady w lubelskiej kulturze". Zmarł były dyrektor Teatru Andersena

Zmarł Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena w latach 2007-2017.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium