Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

9 czerwca 2003 r.
20:07
Edytuj ten wpis

Godziszów boi się unii

0 0 A A

Powodów do radości nie mają w gminie Godziszów. Tutaj najlepszy wynik w całej Polsce osiągnęli eurosceptycy (88 proc. głosujących opowiedziało się przeciw wejściu Polski do unii). Cieszą się w Krasnymstawie.
Za unią było aż 82 proc. uczestników referendum. To najlepszy wynik spośród miast powiatowych w naszym województwie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Absolutny rekord Polski padł w Godziszowie. Spośród 3546 osób uprawnionych do głosowania w tej gminie dezaprobatę zamanifestowało 3082 wyborców, za wejściem do unii było zaledwie 433.

Chcą nas zniszczyć

Po obu stronach szosy prowadzącej do Godziszowa zielona pszenica, żyto i gęsto siana gryka. Słychać dzwony bijące na Anioł Pański. Poboczem dwóch mężczyzn prowadzi rowery. Wracają z mszy w kościele. – Nie jestem zaskoczony wynikiem – mówi Stanisław Wieleba. – Co nam, rolnikom unia może dać. Nic dobrego. Będziemy wpłacać do brukselskiej kasy ciężkie miliardy. Zakłady mięsne będą likwidować, bo nie spełniają norm. Podatki katastralne nam naliczą. Nikt grosza mi nie dał, jak budowałem dom. Teraz przyjdą i haracz nałożą. Obarczą nas podatkiem dochodowym. Chcą nas zniszczyć.
Mężczyźni są przekonani, że głosy na TAK oddali nieuświadomieni. Później spotkam ludzi, którzy widzą w tym palec nielicznej miejscowej lewicy.
Ktoś przechodząc macha ręką: „po co te wywiady”. Inny przystaje i wtrąca się do dyskusji. – Hitler nas brał do unii. Teraz znowu chcą dyktować nam warunki. A rząd nie potrafi pilnować narodowego interesu. Afera za aferą – mówi emeryt Stefan Król.
– Jak milion zgarnie, to nie sądzą, ale jak serek w sklepie ktoś zachachmęci, od razu policja go zgarnie – dodaje Wieleba.
Wieś w przeszłości znana była z gwałtownych wystąpień. W 1863 roku, pod wodzą sołtysa Porady, Godziszów wystawił 50 kosynierów do powstania. A niedawno, w lutym br., zorganizowano tu największy na Lubelszczyźnie protest rolników. W Jonakach na drodze Rzeszów–Lublin prawie pół tysiąca ludzi blokowało przejazd samochodów przez cztery tygodnie.

Tatarska energia

– Mamy prawdopodobnie tatarskie korzenie. Wprawdzie Tatarzy to historia sięgająca 300 lat wstecz, ale energia w nas została – wyjaśnia Andrzej Berezowski, kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia. – Jestem dumny, że tu pracuję. Ci sami ludzie, którzy instalowali komunizm, niszczyli patriotyzm, rolnictwo i przemysł, celowo i w złych zamiarach, zapędzają nas teraz do Unii Europejskiej.
– No to mamy próbkę demokracji – komentuje wyniki Jan Jędzura, przewodniczący Rady Gminy. – Bardzo się cieszę z frekwencji i z tego, że większość, podobnie jak ja, zamanifestowała swoje niezadowolenie. Nałęczowianka kosztuje prawie 2 złote, a litr mleka 40 groszy. Jak ma być dobrze na wsi?
W ramach kampanii przed referendum we wsi żadnych polityków-agitatorów nie było. Na ulicy kilku młodych ludzi je lody. – Nie wierzymy w perspektywy. Dopóki pracujemy w unii na czarno, jesteśmy tam mile widziani. Jak będziemy równoprawnymi pracownikami, to pracy nie będzie – mówi Mateusz.
W grudniu ogólnopolskie rekolekcje dla rolników prowadził w parafii Godziszów bp. Frankowski. – Historia się powtarza: był Rejtan, jest Jankowski, był Skarga, jest Frankowski – mówi Stanisław Powrózek. Jeśli Bóg nie pomoże, Polacy nie wyprowadzą sami Polski z bałaganu.

Unijne gwiazdki w herbie

W krasnostawskim herbie wokół karpi brakuje już tylko unijnej aureoli – żartują od wczoraj w Krasnymstawie. Za unią opowiedziało się tu aż 82,26 proc. wyborców.
Agnieszkę Błądkowską i Karola Szadurskiego, słuchaczy Policealnego Studium Zawodowego z Krasnegostwu, cieszy wynik referendum. Podobnie jak niemal wszyscy ich znajomi rówieśnicy skreślili TAK. – Nie wyobrażam sobie, bym mogła zagłosować inaczej – mówi Agnieszka. – Otwarta unia to dla mnie wielka szansa. Już teraz myślę o pracy za granicą, ale dopiero wtedy, kiedy będzie to legalne i bezpieczne. Nie chcę podzielić losu mojej siostry, którą niedawno oszukał belgijski pracodawca. Nawet nie miała się komu poskarżyć.
Zdaniem Andrzeja Jakubca, burmistrza Krasnegostawu, o takim wyniku głosowania w tym mieście zadecydowała adresowana do mieszkańców miasta informacja na temat unii oraz związanych z przystąpieniem do „piętnastki” szans i możliwości dla miasta. Na mieszkańcach odpowiednie wrażenie zrobiło też widowiskowe Święto Flag, oczywiście krajów unii, które razem z miastem zorganizowali tamtejsi harcerze.
Pracownicy urzędu już przygotowują szereg projektów, licząc na to, że ich realizację sfinansuje wspólnota. W rachubę wchodzi m.in. uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, budowa obwodnicy, przywrócenie tradycyjnej funkcji krasnostawskiej Starówce czy budowa zbiornika retencyjnego. Na wszystkie te projekty miasto ma zabezpieczone środki własne w wysokości 15 proc.
– Po 8 czerwca mamy już inną rzeczywistość – mówi A. Jakubiec. – Już wiemy, że będziemy w unii i że nie ma z tej drogi odwrotu.

Mniejszość na NIE

Spośród uczestników referendum w Krasnymstawie tylko 17,74 proc. zagłosowało na nie. Między innymi pan Wacek, który w samym centrum miasta prowadzi sklep. Twierdzi, że zbyt długo mieszkał na Zachodzie, by teraz uwierzyć, że unia da nam cokolwiek za darmo. Boi się, że tamtejsze prawo stłamsi takich jak on drobnych przedsiębiorców.
Gimnazjalistka Iwona Bąk do tej pory była tylko na Słowacji. Obiecuje sobie, że w ciągu najbliższych lat uda się jej zwiedzić całą Europę. Sama jest jeszcze za młoda, by mogła uczestniczyć w referendum, natomiast cała jej rodzina zakreśliła kratkę podpisaną słowem TAK.

Pozostałe informacje

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium