Artykuły zewnętrzne

9 lutego 2024 r.
1:12

AMBASADORZY WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO

W sobotę 3 lutego 2024 r. poznaliśmy Ambasadorów Województwa Lubelskiego za rok 2023. Dzięki tegorocznej edycji mamy już łącznie 84 ambasadorów i 7 ambasadorów specjalnych. Na 25. jubileuszowej Gali wręczono również prestiżowe certyfikaty 8 laureatom projektu gospodarczego Marka Lubelskie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

XXV Gala Ambasadora Województwa Lubelskiego za 2023 rok oraz XVIII edycja projektu gospodarczego Marka Lubelskie odbyła się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, z udziałem kilkuset gości z regionu i kraju. –Lubelskie należy do najstarszych i największych polskich województw, a jego metryka sięga złotej epoki jagiellońskiej – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, podkreślając, że w roku 2024 przypada 550. rocznica utworzenia naszego województwa. - Jestem zaszczycony i dumny, że mamy tak wielu znakomitych Ambasadorów – ludzi, instytucje i przedsiębiorstwa, dzięki którym nasze województwo jest dobrze postrzegane w Polsce, Europie i na świecie. Wszystkim nominowanym i nagrodzonym należą się wielkie wyrazy uznania oraz życzenia równie udanych działań i wybitnych osiągnięć w przyszłości. Bo sukcesy naszych Ambasadorów są sukcesami Województwa Lubelskiego, z którego pochodzą, z którym się utożsamiają, a niejednokrotnie wiążą z nim swoją życiową i zawodową aktywność

Marszałek zaznaczył, że w ciągu 25 lat honorowe tytuły Ambasadorów Województwa Lubelskiego otrzymały 84 osoby, instytucje i firmy. Wśród laureatów są m.in. popularni artyści, mistrzowie sportu, uznani naukowcy, ale także zasłużone dla polskiej nauki uczelnie wyższe i instytuty badawcze. Są też czołowe muzea i teatry regionu, a także przedsiębiorstwa liczące się na krajowym i zagranicznych rynkach.

O wyborze nominowanych i laureatów decyduje kapituła pod przewodnictwem Marszałka Województwa Lubelskiego. W XXV edycji uhonorowano Ambasadorów Województwa Lubelskiego za rok 2023.

W kategorii „Firma” laureatem została SPIŻARNIA Sp. z o. o. w Lublinie – jedna z największych polskich firm zajmujących się dystrybucją produktów spożywczych i artykułów chemiczno-kosmetycznych na rynkach zagranicznych. Zatrudnia ponad 450 pracowników, posiada centrum dystrybucyjne w Lublinie oraz magazyny w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii. Zaopatruje w towary ponad 1100 sklepów w krajach Europy Zachodniej, oferując 13 tys. artykułów z Polski, a także pochodzenia ukraińskiego i rumuńskiego. Od ubiegłego roku Spiżarnia jest sponsorem strategicznym klubu piłkarskiego Motor Lublin.

W kategorii „Firma” nominowani byli również: ELREMET Spółdzielnia Inwalidów w Białej Podlaskiej oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe PRYZMAT Walery Sulewski, Mirosław Sulewski w Hrubieszowie.

W kategorii „Instytucja” laureatem została Politechnika Lubelska. Uczelnia, która w 2023 roku obchodziła jubileusz 70-lecia, jest krajowym liderem pod względem liczby zgłoszeń patentowych i udzielanych praw własności przemysłowej. A to przekłada się na innowacyjność i gospodarczy rozwój województwa. Politechnika Lubelska współpracuje z ponad 220 jednostkami naukowymi z 50 krajów. Angażuje się także w projekty regionalne, na przykład Politechniczną Sieć Via Carpatia oraz wspiera kluczowe dla Lubelszczyzny specjalizacje, jak cyfryzacja, uczestnicząc w Lubelskiej Unii Cyfrowej i w Regionalnym Centrum Medycyny Cyfrowej.  

W kategorii „Instytucja” nominowani byli również: Kameralna Orkiestra Akordeonowa ARTI SENTEMO oraz Roztoczański Park Narodowy.

W kategorii „Osoba” laureatem został Janusz Józefowicz – jeden z najbardziej znanych polskich choreografów, aktor, scenarzysta i reżyser. Twórca słynnych musicali, jak „Metro”, „Piotruś Pan”, „Romeo i Julia”, dyrektor artystyczny Teatru „Studio Buffo” w Warszawie. Dzieciństwo i szkolne lata spędził na Lubelszczyźnie – w Borzechowie i w Lublinie. Z naszym regionem wiąże swoje pierwsze, bardzo wczesne, działania artystyczne, głównie muzyczne. W III LO w Lublinie grał w zespole muzycznym, dał się także poznać – z sukcesami – jako uzdolniony tancerz.

W kategorii „Osoba” nominowani do tytułu byli również: prof. PANS dr hab. inż. Arkadiusz Tofil – rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie oraz skrzypaczka i stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego Zuzanna Małgorzata Budzyńska-Ogryzek.

MARKA LUBELSKIE

Na Gali wręczono również osiem certyfikatów dla laureatów XVIII edycji projektu gospodarczego Marka Lubelskie. Ten projekt, realizowany od 2007 roku, służy wyróżnieniu i promocji najlepszych przedsiębiorstw z województwa lubelskiego, znanych z wysokiej jakości produktów i usług.

Zastrzeżonym znakiem Marka Lubelskie może się poszczycić już 108 przedsiębiorstw. To firmy stawiające na wysokie standardy, innowacyjność i poszanowanie środowiska. Ich produkty i usługi są chętnie wybierane przez odbiorców i konsumentów w regionie i kraju, bo dobrze kojarzą się z wysoką jakością i miejscem pochodzenia jakim jest Lubelszczyzna – podkreśla Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Wśród tegorocznych laureatów projektu Marka Lubelskie znalazły się następujące firmy:

AmerPharma Sp. z o.o. w Lublinie–specjalizująca się w dostarczaniu innowacyjnej żywności funkcjonalnej, takiej jak sosy i syropy zero kalorii, krople smakowe, bezcukrowe słodycze, masła orzechowe oraz odżywki dla osób ćwiczących.

C2C Sp. z o.o. w Lublinie – produkująca ekologiczne opakowania, wykonane z materiałów w 100% pochodzących z recyklingu oraz folie biokompostowalne.

MCL Łukasz Skowyra (Czarna Dama – Restauracja i Apartamenty) w Janowcu. Firma rodzinna współpracująca z lokalnymi rolnikami i hodowcami. W myśl zasady „Jedz lokalnie”, łączy tradycyjne przepisy z nowoczesnością, specjalizuje się też w regionalnych daniach z jagnięciny i baraniny.

CIELEŚNICA S.A. w Cieleśnicy – to firma ceniona za niepowtarzalną atmosferę butikowego hotelu w klasycystycznym pałacu oraz za smaki rękodzielniczej Manufaktury, działającej w odrestaurowanej przedwojennej Fabryce Wódek i Likierów.

Greenland Technologia EM Sp. z o.o. w Trzciankach – specjalizująca się w produkcji i wdrażaniu efektywnych mikroorganizmów (EM) korzystnych dla środowiska, które znajdują zastosowanie m.in. w rolnictwie,  hodowli, oczyszczaniu ścieków, remediacji gleby i utrzymania zdrowego ekosystemu.

KARKO Robert Karkowski w Biłgoraju – znany polski producent odzieży damskiej w dużych rozmiarach, wyróżniający się w branży modowej dzięki zaangażowaniu w tworzenie modnych i atrakcyjnych projektów dla kobiet noszących rozmiar XL i większy.

KOJPASZ Sp. j. Kossowski, Jakubiuk w Wisznicach – zajmuje się produkcją pasz i koncentratów dla zwierząt gospodarskich, w wersji konwencjonalnej, jak i w standardzie BEZ GMO. Oferta firmy obejmuje także nawozy, środki ochrony roślin, materiał siewny oraz sprzedaż części do maszyn rolniczych i artykułów do produkcji rolnej.

SPIŻARNIA Sp. z o.o. w Lublinie– jedna z największych polskich firm zajmujących się dystrybucją produktów spożywczych i artykułów chemiczno-kosmetycznych na rynkach zagranicznych.

Więcej informacji:

www.promocja.lubelskie.pl/promocja/ambasador-wojewodztwa-lubelskiego 

www.marka.lubelskie.pl  

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublinianka musiała się w sobotę pogodzić z pierwszą domową porażką w sezonie 24/25

Tomasovia wygrała z Lublinianką na opóźnioną inaugurację

Z dwutygodniowym opóźnieniem rundę wiosenną rozpoczęli piłkarze Tomasovii. Od razu sprawili jednak wielką niespodziankę. Piłkarze Pawła Babiarza pokonali na Wieniawie Lubliniankę 2:0.

Jak dziś wygląda rynek nieruchomości? Sprawdzamy na Giełdzie Mieszkań w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jak dziś wygląda rynek nieruchomości? Sprawdzamy na Giełdzie Mieszkań w Lublinie

W Lublinie trwa 41. Giełda Mieszkań. To wydarzenie skierowane do osób poszukujących nowego lokum, inwestorów oraz wszystkich zainteresowanych rynkiem nieruchomości.

29 marca 2025: Obserwacja częsciowego zacmienia Słońca w Lublinie
galeria

Częściowe zaćmienie Słońca: Co było widać w Lublinie

W Lublinie wszystko zaczęło się w sobotę, 29 marca, około godziny o godziny 11:55. Punkt kulminacyjny to godzina 12:29, kiedy Księżyc zakrył blisko 5 proc. tarczy słonecznej.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2025: To dla wielu sposób na życie
ZDJĘCIA
galeria

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2025: To dla wielu sposób na życie

"Nie ma, że się nie da!" - pod takim hasłem po raz jedenasty spod Archikatedry Lubelskiej wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Seniorce zabrał torebkę, nastolatkom telefon. Recydywista zatrzymany

Seniorce zabrał torebkę, nastolatkom telefon. Recydywista zatrzymany

Kryminalni z Lublina zatrzymali 40-latka, który odpowie za rozbój, usiłowanie rozboju oraz kradzież zuchwałą w multirecydywie.

zdjęcie ilustracyjne

Medycyna, przyroda, technika. Eksperci od sztucznej inteligencji w Lublinie

Czy zwierzęta mogą korzystać z rozwiązań sztucznej inteligencji? I jak transformacja cyfrowa wpływa na przemysł kosmetyczny? Tego dowiedzą się uczestnicy konferencji, która wkrótce odbędzie się w Lublinie.

Bronią etatu dla radnego miasta Puławy z PiS. Co na to Azoty?
praca

Bronią etatu dla radnego miasta Puławy z PiS. Co na to Azoty?

Podczas ostatniej sesji rady miasta samorządowcy z Puław przyjęli uchwałę o nie wyrażeniu zgody na zwolnienie z pracy radnego klubu Prawo i Sprawiedliwość, Grzegorza Bińczaka.

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Poszukiwany 24-latek wpadł w nielegalnym salonie gier. Wewnątrz zabezpieczono również cztery automaty.

Żłobek nr 4 na ul. Puławskiej

Rodzice walczą o plac zabaw dla dzieci. Dlaczego ich żłobek nie dostał dofinansowania?

Milion złotych trafi na place zabaw przy lubelskich żłobkach. Jeden z nich został jednak wykluczony z programu – rodzice widzą w tym drugie dno.

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30
foto
galeria

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30

To była impreza godna weekendu. W ubiegłą sobotę w lubelskim Klubie 30 wystąpił legendarny dj Shaun Baker oraz zjawiskowa wokalistka Jessica Jean, którzy podbili serca lublinian. Podczas imprezy duet wykonał hity, które podbiły parkiety w całej Europie: "Hey Hi Hello", "V.I.P.", "Power", "Explode", "Run Away", "Give" oraz wiele innych. Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia z tej imprezy, to zapraszamy do naszych fotogalerii.

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

W bagażu Białorusina celnicy odnaleźli dwie skóry bobra. Jak się okazuje na wwóz tego typu trofeów do Polski potrzebne jest odpowiednie zezwolenie.

W sezonie letnim liczba turystów odwiedzających jezioro Firlej jest bardzo wysoka. Gmina chce usprawnić system poboru opłat za parkowanie

W Firleju staną parkomaty. Gmina liczy na zysk i porządek

W tym sezonie kierowców korzystających z parkingów nad jeziorem Firlej czeka ważna zmiana. Zamiast uiszczania opłat bezpośrednio inkasentom - będą mogli skorzystać z parkomatów. Urządzenia mają zacząć działać już w maju.

MBA, kierunki medyczne i nowości na prywatnych uczelniach w Lublinie

MBA, kierunki medyczne i nowości na prywatnych uczelniach w Lublinie

Gdzie nowością są studia licencjackie i magisterskie na kierunku Pielęgniarstwo, prowadzone w trybie weekendowym? A gdzie są takie kierunki jak Sport Science & Coaching czy Tworzenie gier komputerowych i technologie interaktywne? Co jeszcze oferują prywatne uczelnie w naszym regionie?

Po słabym spotkaniu Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy gorsze od Energa MMTS Kwidzyn

W spotkaniu otwierającym 25. kolejkę Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn 30:38. Piątkową porażką, przy niekorzystnych wynikach spotkań rywali, puławianie zamkną sobie drogę do miejsca w najlepszej ósemce rozgrywek

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!
QUIZ

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!

Lublin, miasto pełne historii, legend i niezwykłych opowieści, właśnie wzbogaciło się o kolejne symbole, które podbijają serca mieszkańców i turystów. Nowe figurki koziołków, rozsiane po Starym Mieście, budzą ciekawość i zachęcają do odkrywania tajemnic ukrytych w miejskiej przestrzeni. Czy wiesz, gdzie ich szukać? Jakie legendy się z nimi wiążą? Sprawdź swoją wiedzę w naszym wyjątkowym quizie!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium