W sobotę 3 lutego 2024 r. poznaliśmy Ambasadorów Województwa Lubelskiego za rok 2023. Dzięki tegorocznej edycji mamy już łącznie 84 ambasadorów i 7 ambasadorów specjalnych. Na 25. jubileuszowej Gali wręczono również prestiżowe certyfikaty 8 laureatom projektu gospodarczego Marka Lubelskie.
XXV Gala Ambasadora Województwa Lubelskiego za 2023 rok oraz XVIII edycja projektu gospodarczego Marka Lubelskie odbyła się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, z udziałem kilkuset gości z regionu i kraju. –Lubelskie należy do najstarszych i największych polskich województw, a jego metryka sięga złotej epoki jagiellońskiej – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, podkreślając, że w roku 2024 przypada 550. rocznica utworzenia naszego województwa. - Jestem zaszczycony i dumny, że mamy tak wielu znakomitych Ambasadorów – ludzi, instytucje i przedsiębiorstwa, dzięki którym nasze województwo jest dobrze postrzegane w Polsce, Europie i na świecie. Wszystkim nominowanym i nagrodzonym należą się wielkie wyrazy uznania oraz życzenia równie udanych działań i wybitnych osiągnięć w przyszłości. Bo sukcesy naszych Ambasadorów są sukcesami Województwa Lubelskiego, z którego pochodzą, z którym się utożsamiają, a niejednokrotnie wiążą z nim swoją życiową i zawodową aktywność
Marszałek zaznaczył, że w ciągu 25 lat honorowe tytuły Ambasadorów Województwa Lubelskiego otrzymały 84 osoby, instytucje i firmy. Wśród laureatów są m.in. popularni artyści, mistrzowie sportu, uznani naukowcy, ale także zasłużone dla polskiej nauki uczelnie wyższe i instytuty badawcze. Są też czołowe muzea i teatry regionu, a także przedsiębiorstwa liczące się na krajowym i zagranicznych rynkach.
O wyborze nominowanych i laureatów decyduje kapituła pod przewodnictwem Marszałka Województwa Lubelskiego. W XXV edycji uhonorowano Ambasadorów Województwa Lubelskiego za rok 2023.
W kategorii „Firma” laureatem została SPIŻARNIA Sp. z o. o. w Lublinie – jedna z największych polskich firm zajmujących się dystrybucją produktów spożywczych i artykułów chemiczno-kosmetycznych na rynkach zagranicznych. Zatrudnia ponad 450 pracowników, posiada centrum dystrybucyjne w Lublinie oraz magazyny w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii. Zaopatruje w towary ponad 1100 sklepów w krajach Europy Zachodniej, oferując 13 tys. artykułów z Polski, a także pochodzenia ukraińskiego i rumuńskiego. Od ubiegłego roku Spiżarnia jest sponsorem strategicznym klubu piłkarskiego Motor Lublin.
W kategorii „Firma” nominowani byli również: ELREMET Spółdzielnia Inwalidów w Białej Podlaskiej oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe PRYZMAT Walery Sulewski, Mirosław Sulewski w Hrubieszowie.
W kategorii „Instytucja” laureatem została Politechnika Lubelska. Uczelnia, która w 2023 roku obchodziła jubileusz 70-lecia, jest krajowym liderem pod względem liczby zgłoszeń patentowych i udzielanych praw własności przemysłowej. A to przekłada się na innowacyjność i gospodarczy rozwój województwa. Politechnika Lubelska współpracuje z ponad 220 jednostkami naukowymi z 50 krajów. Angażuje się także w projekty regionalne, na przykład Politechniczną Sieć Via Carpatia oraz wspiera kluczowe dla Lubelszczyzny specjalizacje, jak cyfryzacja, uczestnicząc w Lubelskiej Unii Cyfrowej i w Regionalnym Centrum Medycyny Cyfrowej.
W kategorii „Instytucja” nominowani byli również: Kameralna Orkiestra Akordeonowa ARTI SENTEMO oraz Roztoczański Park Narodowy.
W kategorii „Osoba” laureatem został Janusz Józefowicz – jeden z najbardziej znanych polskich choreografów, aktor, scenarzysta i reżyser. Twórca słynnych musicali, jak „Metro”, „Piotruś Pan”, „Romeo i Julia”, dyrektor artystyczny Teatru „Studio Buffo” w Warszawie. Dzieciństwo i szkolne lata spędził na Lubelszczyźnie – w Borzechowie i w Lublinie. Z naszym regionem wiąże swoje pierwsze, bardzo wczesne, działania artystyczne, głównie muzyczne. W III LO w Lublinie grał w zespole muzycznym, dał się także poznać – z sukcesami – jako uzdolniony tancerz.
W kategorii „Osoba” nominowani do tytułu byli również: prof. PANS dr hab. inż. Arkadiusz Tofil – rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie oraz skrzypaczka i stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego Zuzanna Małgorzata Budzyńska-Ogryzek.
MARKA LUBELSKIE
Na Gali wręczono również osiem certyfikatów dla laureatów XVIII edycji projektu gospodarczego Marka Lubelskie. Ten projekt, realizowany od 2007 roku, służy wyróżnieniu i promocji najlepszych przedsiębiorstw z województwa lubelskiego, znanych z wysokiej jakości produktów i usług.
– Zastrzeżonym znakiem Marka Lubelskie może się poszczycić już 108 przedsiębiorstw. To firmy stawiające na wysokie standardy, innowacyjność i poszanowanie środowiska. Ich produkty i usługi są chętnie wybierane przez odbiorców i konsumentów w regionie i kraju, bo dobrze kojarzą się z wysoką jakością i miejscem pochodzenia jakim jest Lubelszczyzna – podkreśla Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Wśród tegorocznych laureatów projektu Marka Lubelskie znalazły się następujące firmy:
AmerPharma Sp. z o.o. w Lublinie–specjalizująca się w dostarczaniu innowacyjnej żywności funkcjonalnej, takiej jak sosy i syropy zero kalorii, krople smakowe, bezcukrowe słodycze, masła orzechowe oraz odżywki dla osób ćwiczących.
C2C Sp. z o.o. w Lublinie – produkująca ekologiczne opakowania, wykonane z materiałów w 100% pochodzących z recyklingu oraz folie biokompostowalne.
MCL Łukasz Skowyra (Czarna Dama – Restauracja i Apartamenty) w Janowcu. Firma rodzinna współpracująca z lokalnymi rolnikami i hodowcami. W myśl zasady „Jedz lokalnie”, łączy tradycyjne przepisy z nowoczesnością, specjalizuje się też w regionalnych daniach z jagnięciny i baraniny.
CIELEŚNICA S.A. w Cieleśnicy – to firma ceniona za niepowtarzalną atmosferę butikowego hotelu w klasycystycznym pałacu oraz za smaki rękodzielniczej Manufaktury, działającej w odrestaurowanej przedwojennej Fabryce Wódek i Likierów.
Greenland Technologia EM Sp. z o.o. w Trzciankach – specjalizująca się w produkcji i wdrażaniu efektywnych mikroorganizmów (EM) korzystnych dla środowiska, które znajdują zastosowanie m.in. w rolnictwie, hodowli, oczyszczaniu ścieków, remediacji gleby i utrzymania zdrowego ekosystemu.
KARKO Robert Karkowski w Biłgoraju – znany polski producent odzieży damskiej w dużych rozmiarach, wyróżniający się w branży modowej dzięki zaangażowaniu w tworzenie modnych i atrakcyjnych projektów dla kobiet noszących rozmiar XL i większy.
KOJPASZ Sp. j. Kossowski, Jakubiuk w Wisznicach – zajmuje się produkcją pasz i koncentratów dla zwierząt gospodarskich, w wersji konwencjonalnej, jak i w standardzie BEZ GMO. Oferta firmy obejmuje także nawozy, środki ochrony roślin, materiał siewny oraz sprzedaż części do maszyn rolniczych i artykułów do produkcji rolnej.
SPIŻARNIA Sp. z o.o. w Lublinie– jedna z największych polskich firm zajmujących się dystrybucją produktów spożywczych i artykułów chemiczno-kosmetycznych na rynkach zagranicznych.
Więcej informacji:
www.promocja.lubelskie.pl/promocja/ambasador-wojewodztwa-lubelskiego