Już od dawna widzimy, że cena masła stopniowo wzrasta, co generuje coraz większe wydatki dla gospodarstw domowych. Rosnące ceny raczej nie wzbudzają naszego zadowolenia, jednak zazwyczaj są one nieuniknione. Sprawdźmy już teraz, dlaczego cena masła rośnie i co warto wiedzieć na ten temat! Co wpływa na wzrost cen masła? Jak wygląda sytuacja na rynku w Polsce?
Globalne czynniki wpływające na wzrost cen masła
Ogromne znaczenie ma to, że cena masła jest kształtowana przez liczne czynniki. Które z nich są najważniejsze? Przede wszystkim są to:
- Koszty produkcji - mamy do czynienia z większymi kosztami energii i pracy, co z kolei oznacza wyższe koszty produkcji masła.
- Zmiany w klimacie - zmienne warunki pogodowe (powodzie, susze) mają wpływ na podaż mleka, a to natomiast oddziałuje na ceny masła.
- Handel i geopolityka - napięcie geopolityczne, umowy handlowe i taryfy mogą przekładać się na koszty importu i eksportu masła. Stąd prosta droga do większych cen masła na rynkach lokalnych.
- Popyt konsumentów - coraz częściej interesują nas produkty ekologiczne i naturalne, przez co ceny masła wzrastają.
Wszystko to sprawia, że już od dawna obserwujemy znaczące wzrosty w cenach masła na rynku w naszym kraju.
Analiza sytuacji na polskim rynku
W 2024 mamy do czynienia z dynamicznymi zmianami na rynku masła - wartość tego segmentu wzrosła do ok. 49,91 miliarda dolarów! Wzrosty cen są napędzane przede wszystkim przez innowacje w produkcji, zmieniające się nawyki żywieniowe ludności, czy też ekstremalne warunki atmosferyczne. W Europie generowane są znaczące przychody z produkcji masła, przy czym wiodącymi krajami w tym zakresie są Irlandia, Niemcy i Francja, czyli kraje kontynuujące tradycję produkcji wysokiej jakości. Rosnąca świadomość zdrowotna Polaków sprawia, że producenci inwestują w innowacje typu zrównoważone i ekologiczne metody produkcji. Nic więc dziwnego, że na rynku polskim widoczny jest systematyczny wzrost cen za masło.
Prognozy na 2024 rok: Co mówi globalny raport?
Cenne informacje na wspomniany temat daje nam globalny raport za 2024 rok. Co znajdziemy w tym raporcie? Przede wszystkim rynek masła staje przed nowymi wyzwaniami, które mogą wpływać na przyszły zakres cenowy i dostępność produktów. Istotnym trendem jest wzrost kosztów produkcji przez rosnące ceny surowców (energia, pasza dla zwierząt). Analiza ekspertów wskazuje, że ceny końcowe masła mogą wzrosnąć nawet o 5-7% rocznie, zwłaszcza w okresie wzmożonych zakupów.
Poza tym musimy liczyć się z niepożądanymi zmianami pogodowymi, zmniejszającymi produkcję mleka. W efekcie kraje eksportujące masło zwiększają produkcję mleka, co oznacza stabilizację cen na niektórych rynkach, jednakże lokalne niedobory surowców niosą za sobą wzrost cen na krajowym rynku! Eksperci zwracają uwagę na umiarkowany wzrost cen masła na globalnych rynkach wraz z największymi wzrostami w obszarach o zmieniających się warunkach klimatycznych i tam, gdzie wzrasta popyt na produkty specjalistyczne i ekologiczne. Trend ten można złagodzić za pomocą wzrostu produkcji w terenach eksportujących, przy czym nacisk na zrównoważoną produkcję niestety dodatkowo zwiększa koszty.
Podsumowując, warto zauważyć, że ceny masła w Polsce są kształtowane przez różne czynniki globalne. Z roku na rok masło staje się coraz droższe dla konsumentów.