Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

18 maja 2021 r.
16:20

Domki całoroczne: 5 kwestii, które należy wiedzieć przed budową

0 A A

Chociaż mieszkanie w domku z drewna ma wiele zalet, ważne jest, aby realistycznie podejść do tego, co w rzeczywistości będzie wymagane przy budowie takiej konstrukcji. W celu rozpoczęcia realizacji marzeń o wypoczynku w Twoim drewnianym domku pomocne może okazać się przemyślenie kilku istotnych kwestii, które w znacznym stopniu ułatwią podjęcie świadomej decyzji dotyczącej praktycznych aspektów budowy domu z drewna. Przede wszystkim, kluczowe jest, aby pamiętać, że pozytywne aspekty posiadania drewnianego budynku, jak niskie koszty budowy czy efektywność energetyczna, mogą szybko przekształcić się w czynniki negatywne. Stanie się tak, jeśli z wyprzedzeniem nie przeanalizujesz takich spraw, jak prawidłowa konserwacja czy całkowity koszt budowy – co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kwestia 1: Rzeczywisty koszt wybranego domku z drewna

Nie jest tajemnicą, że domki całoroczne to marzenie, które z pomocą wysokiej klasy specjalistów bardzo szybko może stać się rzeczywistością. Warto, jednak najpierw omówić całkowity koszt wybranego przez Ciebie projektu domu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po zakończeniu prac. Dlatego właściwa komunikacja dostawcy domów drewnianych z klientami jest niezwykle ważna. Jedną z firm na polskim rynku, która nie tylko oferuje bezpłatne konsultacje, ale również przewiduje całkowitą cenę domu (bez żadnych ukrytych kosztów) jest Dom Mistrza. Ponadto, ten dostawca posiada w swojej ofercie wariant na każdą kieszeń – współpracuje z Tobą, aby pomóc Ci stworzyć wymarzony domek, który będzie pasował do Twojego budżetu.

Kwestia 2: Efektywność energetyczna kłód, z których zbudowany będzie domek

Wiadomym jest, że przez podłogę i dach jest tracone aż 70% ciepła, natomiast 25% ciepła „ucieka” przez nieszczelne drzwi i okna. Dlatego domki całoroczne należy odpowiednio ocieplić. Jednak, jaki wpływ na utrzymanie tego ciepła mają kłody? Otóż reguła jest prosta: im grubsza jest kłoda, tym domek będzie bardziej efektywny energetycznie. Dlatego należy przemyśleć wybór kłód, z których będzie zbudowany Twój drewniany domek – grubość drewna wynosząca 70 mm lepiej zatrzymuje ciepło wewnątrz konstrukcji niż drewno o grubości 44 mm. Ponadto, istotny jest również rodzaj drewna, z którego powstanie budynek. Wysokiej jakości, certyfikowany materiał pochodzi głównie ze Szwecji, Finlandii i Syberii. Tym materiałem jest świerk północny używany m.in. przez wspomnianego dostawcę konstrukcji drewnianych.

Kwestia 3: Tendencja drewnianych ścian do osiadania i kurczenia się

Zdolność drewna do osiadania i kurczenia się nie jest niczym nowym. Dzieje się tak, ponieważ ten naturalny surowiec jest materiałem anizotropowym, więc kurczy się niejednakowo w wielu możliwych kierunkach. To natomiast prowadzi do powstawania pęknięć na drewnianej strukturze, co skutkuje tym, że domki całoroczne są narażone na utratę ciepła. Ponadto, przed budową domu z drewna należy wziąć pod uwagę proces wysychania drewna, ponieważ prowadzi do wspomnianego kurczenia się materiału oraz osiadania budynku – zmniejszenia się wysokości. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniego wykończenia i uszczelniania. Wybitni specjaliści w tej dziedzinie polecają użycie pasów z filcu lnianego lub pakuły z włókien lnu.

Kwestia 4: Wpływ wielkości okien na cenę oraz efektywność cieplną

Mimo, że posiadanie dużych okien w małych drewnianych domkach niesie za sobą wiele zalet (m.in. powiększają optycznie przestrzeń), to mogą być również poważnym źródłem strat ciepła. Przed budową drewnianej konstrukcji warto jest przemyśleć odpowiednie umiejscowienie okien. Domki całoroczne z większością okien umieszczonych po południowej stronie budynku pozwolą na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej. Wykwalifikowany dostawca domów drewnianych powinien posiadać doświadczenie w budowie takich konstrukcji w różnych krajach, w których panują różne warunki klimatyczne. Jedna z międzynarodowych firm (o której mowa wyżej) posiada nie tylko taki rodzaj doświadczenia, ale również szeroką wiedzę na temat trwałości domów z drewna. Warto, zatem porozmawiać z ich doświadczonymi sprzedawcami i inżynierami, aby uzyskać najlepszą poradę.

Kwestia 5: Znaczenie systematycznej konserwacji

Przestrzeganie regularnego harmonogramu konserwacji jest znacznie skuteczniejsze i tańsze niż naprawy drewnianej elewacji. Systematyczna konserwacja domku zmniejsza uszkodzenia spowodowane przez takie czynniki jak: słońce, woda, owady, czy infiltracja powietrza. Dlatego, warto dbać o domki całoroczne – z wewnątrz jak i na zewnątrz. Postaraj się raz do roku oczyścić drewnianą strukturę wodą z mydłem oraz szczotką o miękkim włosiu – nie tylko usuniesz nadmierny brud, ale również nie przegapisz żadnych zniszczeń godnych uwagi. Co więcej, pamiętaj o regularnym impregnowaniu domku z drewna. Impregnacja, czyli nasycenie drewna substancjami chemicznymi (lub produktami na bazie naturalnych składników) w celu zabezpieczenia i wzmocnienia jego powierzchni, powinna się odbywać co 3-5 lat. Niestety, ale to samo dotyczy bejcowania oraz malowania drewnianych domków. Powtarzanie tych czynności, co kilka lat jest konieczne, ponieważ tylko wtedy będziesz mieć pewność, że Twój domek jest odpowiednio zabezpieczony.

Domki całoroczne to niezwykłe miejsce, w którym możesz odpocząć od zgiełku życia codziennego, będąc otoczonym zielenią natury. Takie konstrukcje są niezwykle estetyczne oraz funkcjonalne. Jednak pamiętaj, aby nie podejmować decyzji zbyt pochopnie, ponieważ raj może łatwo zmienić się w piekło. Przed wdrożeniem prac budowlanych postaraj się dobrze przemyśleć wymienione kwestie, a z pewnością będziesz zadowolony ze swojego wyboru – posiadanie takiej konstrukcji będzie jedynie przyjemnością.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium