Chociaż mieszkanie w domku z drewna ma wiele zalet, ważne jest, aby realistycznie podejść do tego, co w rzeczywistości będzie wymagane przy budowie takiej konstrukcji. W celu rozpoczęcia realizacji marzeń o wypoczynku w Twoim drewnianym domku pomocne może okazać się przemyślenie kilku istotnych kwestii, które w znacznym stopniu ułatwią podjęcie świadomej decyzji dotyczącej praktycznych aspektów budowy domu z drewna. Przede wszystkim, kluczowe jest, aby pamiętać, że pozytywne aspekty posiadania drewnianego budynku, jak niskie koszty budowy czy efektywność energetyczna, mogą szybko przekształcić się w czynniki negatywne. Stanie się tak, jeśli z wyprzedzeniem nie przeanalizujesz takich spraw, jak prawidłowa konserwacja czy całkowity koszt budowy – co jeszcze należy wziąć pod uwagę?
Kwestia 1: Rzeczywisty koszt wybranego domku z drewna
Nie jest tajemnicą, że domki całoroczne to marzenie, które z pomocą wysokiej klasy specjalistów bardzo szybko może stać się rzeczywistością. Warto, jednak najpierw omówić całkowity koszt wybranego przez Ciebie projektu domu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po zakończeniu prac. Dlatego właściwa komunikacja dostawcy domów drewnianych z klientami jest niezwykle ważna. Jedną z firm na polskim rynku, która nie tylko oferuje bezpłatne konsultacje, ale również przewiduje całkowitą cenę domu (bez żadnych ukrytych kosztów) jest Dom Mistrza. Ponadto, ten dostawca posiada w swojej ofercie wariant na każdą kieszeń – współpracuje z Tobą, aby pomóc Ci stworzyć wymarzony domek, który będzie pasował do Twojego budżetu.
Kwestia 2: Efektywność energetyczna kłód, z których zbudowany będzie domek
Wiadomym jest, że przez podłogę i dach jest tracone aż 70% ciepła, natomiast 25% ciepła „ucieka” przez nieszczelne drzwi i okna. Dlatego domki całoroczne należy odpowiednio ocieplić. Jednak, jaki wpływ na utrzymanie tego ciepła mają kłody? Otóż reguła jest prosta: im grubsza jest kłoda, tym domek będzie bardziej efektywny energetycznie. Dlatego należy przemyśleć wybór kłód, z których będzie zbudowany Twój drewniany domek – grubość drewna wynosząca 70 mm lepiej zatrzymuje ciepło wewnątrz konstrukcji niż drewno o grubości 44 mm. Ponadto, istotny jest również rodzaj drewna, z którego powstanie budynek. Wysokiej jakości, certyfikowany materiał pochodzi głównie ze Szwecji, Finlandii i Syberii. Tym materiałem jest świerk północny używany m.in. przez wspomnianego dostawcę konstrukcji drewnianych.
Kwestia 3: Tendencja drewnianych ścian do osiadania i kurczenia się
Zdolność drewna do osiadania i kurczenia się nie jest niczym nowym. Dzieje się tak, ponieważ ten naturalny surowiec jest materiałem anizotropowym, więc kurczy się niejednakowo w wielu możliwych kierunkach. To natomiast prowadzi do powstawania pęknięć na drewnianej strukturze, co skutkuje tym, że domki całoroczne są narażone na utratę ciepła. Ponadto, przed budową domu z drewna należy wziąć pod uwagę proces wysychania drewna, ponieważ prowadzi do wspomnianego kurczenia się materiału oraz osiadania budynku – zmniejszenia się wysokości. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniego wykończenia i uszczelniania. Wybitni specjaliści w tej dziedzinie polecają użycie pasów z filcu lnianego lub pakuły z włókien lnu.
Kwestia 4: Wpływ wielkości okien na cenę oraz efektywność cieplną
Mimo, że posiadanie dużych okien w małych drewnianych domkach niesie za sobą wiele zalet (m.in. powiększają optycznie przestrzeń), to mogą być również poważnym źródłem strat ciepła. Przed budową drewnianej konstrukcji warto jest przemyśleć odpowiednie umiejscowienie okien. Domki całoroczne z większością okien umieszczonych po południowej stronie budynku pozwolą na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej. Wykwalifikowany dostawca domów drewnianych powinien posiadać doświadczenie w budowie takich konstrukcji w różnych krajach, w których panują różne warunki klimatyczne. Jedna z międzynarodowych firm (o której mowa wyżej) posiada nie tylko taki rodzaj doświadczenia, ale również szeroką wiedzę na temat trwałości domów z drewna. Warto, zatem porozmawiać z ich doświadczonymi sprzedawcami i inżynierami, aby uzyskać najlepszą poradę.
Kwestia 5: Znaczenie systematycznej konserwacji
Przestrzeganie regularnego harmonogramu konserwacji jest znacznie skuteczniejsze i tańsze niż naprawy drewnianej elewacji. Systematyczna konserwacja domku zmniejsza uszkodzenia spowodowane przez takie czynniki jak: słońce, woda, owady, czy infiltracja powietrza. Dlatego, warto dbać o domki całoroczne – z wewnątrz jak i na zewnątrz. Postaraj się raz do roku oczyścić drewnianą strukturę wodą z mydłem oraz szczotką o miękkim włosiu – nie tylko usuniesz nadmierny brud, ale również nie przegapisz żadnych zniszczeń godnych uwagi. Co więcej, pamiętaj o regularnym impregnowaniu domku z drewna. Impregnacja, czyli nasycenie drewna substancjami chemicznymi (lub produktami na bazie naturalnych składników) w celu zabezpieczenia i wzmocnienia jego powierzchni, powinna się odbywać co 3-5 lat. Niestety, ale to samo dotyczy bejcowania oraz malowania drewnianych domków. Powtarzanie tych czynności, co kilka lat jest konieczne, ponieważ tylko wtedy będziesz mieć pewność, że Twój domek jest odpowiednio zabezpieczony.
Domki całoroczne to niezwykłe miejsce, w którym możesz odpocząć od zgiełku życia codziennego, będąc otoczonym zielenią natury. Takie konstrukcje są niezwykle estetyczne oraz funkcjonalne. Jednak pamiętaj, aby nie podejmować decyzji zbyt pochopnie, ponieważ raj może łatwo zmienić się w piekło. Przed wdrożeniem prac budowlanych postaraj się dobrze przemyśleć wymienione kwestie, a z pewnością będziesz zadowolony ze swojego wyboru – posiadanie takiej konstrukcji będzie jedynie przyjemnością.