Budowa domu, od zakupu działki, przez wybór projektu, po wbicie pierwszej łopaty, to przedsięwzięcie wymagające starannego planowania, zwłaszcza jeśli chcemy ograniczyć koszty. Jak wybrać taki projekt domu, który pozwoli nam zrealizować marzenie o własnym M bez nadmiernego obciążenia portfela? Przyjrzyjmy się kilku kluczowym aspektom taniej budowy domu.
Większy dom, większe koszty budowy.
Chcąc zbudować dom tanio, warto zrezygnować z okazałych rezydencji na rzecz budynków o bardziej kompaktowych wymiarach. Domy o powierzchni użytkowej do 120 m² są optymalnym rozwiązaniem pod względem kosztów budowy. Pamiętajmy, że to wciąż przestronna przestrzeń, która zapewni komfort całej rodzinie. Na takiej powierzchni zmieścimy z powodzeniem salon, kuchnię i 4 sypialnie oraz dwie łazienki i całkiem sensowne zaplecze gospodarcze. Projekty domów między 100-120 m² powierzchni użytkowej to w tym momencie jedne z lepiej sprzedających się rozwiązań na rynku projektowym.
Uproszczona forma to klucz do oszczędności.
Im prostsza forma budynku, tym niższe koszty budowy. Skomplikowane dachy, liczne wykusze, czy balkony znacznie podrażają inwestycję. Warto postawić na prostą bryłę, np. kwadratową lub prostokątną. Również konstrukcja dachu powinna być jak najbardziej prosta – dwuspadowy dach bez zbędnych ozdobników w postaci wykuszy, czy świetlików będzie najtańszym rozwiązaniem. Minimalizacja liczby ścian nośnych i rezygnacja z elementów takich jak piwnica, czy garaż w bryle budynku dodatkowo obniżą koszty. Aby dobrze wyselekcjonować projekty domów o niskich kosztach budowy powinniśmy połączyć wielkość budynku z jego rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Optymalizacja stolarki okiennej, uproszczona bryła, regularna geometria dachu, minimalizacja trzonów kominowych i wewnętrznych ścian nośnych to klucz do obniżenia kosztów realizacji inwestycji.
Budowa systemem gospodarczym – oszczędność czasu i pieniędzy
Jeśli chcemy jeszcze bardziej zredukować koszty, warto rozważyć budowę domu systemem gospodarczym. Oznacza to, że większość prac będziemy się starać wykonać samodzielnie lub z pomocą rodziny i przyjaciół. Warto pamiętać jednak, że ta metoda wymaga zaangażowania i pewnych umiejętności budowlanych. Nie wykonamy specjalistycznych zbrojeń, wylewek fundamentowych, czy konstrukcji stropu bez gruntownej wiedzy z zakresu budownictwa. Łatwiej będzie wykonać prace wykończeniowe związane z malowaniem, położeniem podłogi, czy drobnymi montażami urządzeń elektrycznych, czy oświetlenia – do takich działań łatwiej znaleźć pomocnego kompana, nawet jeśli sami nie jesteśmy fachowcami. Metodę gospodarczą można sprawnie połączyć z dwuetapowym systemem budowy domu. Pierwszy etap to wykończenie części budynku i zamieszkanie w niej, a kolejny to sukcesywne urządzanie kolejnych pomieszczeń. Taka ścieżka szczególnie dobrze się sprawdza, gdy wybieramy projekty domów posiadające poddasze użytkowe, które w planach parteru mają dodatkowy pokój i łazienkę.
Wybór projektu – chłodna kalkulacja i odrobina emocji.
Przy wyborze projektu domu warto generalnie kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim ekonomią. Ważne, żeby mierzyć siły na zamiary i nie przestrzelić z wielkością i okazałością domu, na który koniec końców nie będziemy mieli odpowiednich środków. Oczywiście kwestie estetyczne i serce w kontrze do rozumu tez odgrywają istotną rolę, ale racjonalny wybór, przy ograniczonym portfelu, zawsze będzie pewnym kompromisem. Dla świadomego inwestora najważniejsze jest to, aby móc cieszyć się własnym kątem. Nawet niewielki, dobrze zaprojektowany dom może być bardzo funkcjonalny i komfortowy.
Budowa domu tanim kosztem jest możliwa, jeśli podejdziemy do tematu z głową i wybierzemy odpowiedni projekt. Pamiętajmy, by zwracać uwagę na rozmiar budynku, jego formę, a także na możliwość wykonania części prac budowlanych samodzielnie.