Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

18 sierpnia 2024 r.
9:33

Bez rekordów, ale z przełomem. Dobra energia wróciła do Janowa Podlaskiego

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A

Nie rekordy cenowe, ale odbudowa wizerunku i potencjału polskiej hodowli. To przyświecało organizatorom tegorocznej aukcji koni Pride of Poland. I zdaniem ekspertów, nastąpił przełom w dobrym kierunku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Aby zrozumieć, jakie to ważne w przypadku Janowa Podlaskiego, trzeba wiedzieć, że ta stadnina ma ponad 200 lat tradycji hodowlanej, a tegoroczna aukcja była 55. Jednak, przez ostatnie 8 lat towarzyszyły jej skandale i niesmak. Choćby w 2022 roku, gdy Francuz Thierry Barbier wylicytował konie za niemal milion euro, ale później nie zapłacił.

Ta czarna seria zaczęła się w 2016 roku, gdy rząd PiS zwolnił cenionych ludzi związanych z hodowlą koni arabskich: Marka Trelę, wieloletniego prezesa janowskiej stadniny, Jerzego Białoboka, szefa z Michałowa i Annę Stojanowską, ówczesną ekspertkę z rządowej agencji. I lawinowo ruszyła karuzela zmian kadrowych.

  • Stadniny wyczyszczone z najlepszych klaczy

 

Przez 8 lat Janowem kierowało 7 różnych osób, często dobieranych politycznym kluczem. Jak to odbiło się na stadninie? - Przez te lata państwowe stadniny zostały wyczyszczone z najlepszych swoich klaczy i ogierów. Czempiony łatwo się sprzedaje- tłumaczy Stojanowska, która dzisiaj jest doradczynią dyrektora KOWR, Henryka Smolarza. Do współpracy przy aukcji zaprosił on również Białoboka i Trelę. A w maju na stanowisko szefa w Janowie powołał Leszka Świętochowskiego, który do 2015 roku kierował Agencją Nieruchomości Rolnych.  W przeszłości był politykiem związanym z PSL.

Łatwego zadania nie ma, bo jego poprzednicy zostawili mu ok. 6 mln zł kredytów.  Jednak w jego ocenie, „powrót do normalności” jest możliwy. – Na to liczymy, na spokojny przebieg Dni Konia Arabskiego. Nie rekordy cenowe zdecydują o sukcesie, tylko systematyczna odbudowa jakości hodowli - mówił na kilka dni przed Pride of Poland Świętochowski. I to hasło powtarzali jak mantrę również inni organizatorzy.

  • Trybuny wypełnione po brzegi 

Przede wszystkim, stadnina otworzyła się na ludzi i mocno promowała swoje święto. A to zaowocowało wypełnionymi po brzegi trybunami. Przy stolikach dla VIP-ów też było gęsto, ale bogaci kupcy z Bliskiego Wschodu czy Europy aż tak szeroko swoich portfeli nie otworzyli podczas niedzielnej aukcji. Na 18 wystawionych koni, sprzedano 10 za łączną kwotę 637 tys. euro. Najdroższa okazała się typowana jako faworytka, Zigi Zana, klacz z Michałowa. Kupiec z Belgii wylicytował ją za 145 tys. euro. Drugi najlepszy wynik osiągnęła klacz Alexandra z janowskiej stadniny. Została sprzedana za 120 tys. euro. Tyle zaoferował hodowca z Kataru. W sumie stadnina z Janowa sprzedała 4 konie za 319 tys. euro.

-  Oczywiście zawsze można chcieć więcej. Ale odbudowa to proces długofalowy. Ale aukcję uznaję za udaną- przyznaje Stojanowska. – Dla nas ważny jest odbiór ludzi. A atmosfera była fantastyczna. Czuć było dobrą energię- podkreśla ekspertka.

  • Janowskie czempiony 

W doborze aukcyjnej listy dużą rolę odegrał Marek Trela, który po zwolnieniu przez PiS w 2016 roku swoją karierę zawodową związał z Jordanią. – Ułożyliśmy taką listę, na jaką stadniny po prostu stać. Te sprzedane konie są obiecujące na przyszłość. Ich właściciele będą mieli z nich pożytek – zwraca uwagę Trela. Janowskie konie dobrze wypadły też podczas Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Czempionem klasy starszych został janowski Erantis, a czempionką Adelita. – One muszą zostać teraz w stadninie, by dawać źrebięta. A później to potomstwo ma szansę na największych arenach pokazowych świata- zaznacza wieloletni prezes stadniny. 

Podczas ubiegłorocznej Pride of Poland wylicytowano 14 koni za łączną kwotę ponad 2,1 mln euro. Ostatnim razem, rekord padł w 2015 roku, gdy za janowską Pepitę kupiec ze Szwajcarii zapłacił 1,4 mln euro. – Trudno porównywać tegoroczny wynik z poprzednimi latami. W tym roku musieliśmy oszczędzać stadninę, zarówno jakościowo, jak  i ilościowo. Zwykle na aukcjach wystawialiśmy nawet 30 koni. A więc moglibyśmy zarobić pewnie powyżej 1 mln euro, gdyby było więcej koni. Ale należy myśleć o przyszłości- podkreśla Trela.

  • Żadnych czystek kadrowych 

 Pozytywnie wydarzenie odbiera też Henryk Smolarz, dyrektor KOWR. – Przez Janów przewinęło się kilkanaście tysięcy osób. Korki przed bramą ciągnęły się przez kilka kilometrów. My się z tego cieszyliśmy – nie ukrywa. – Zrobiliśmy pierwszy krok w dobrym kierunku, ale wiele jest jeszcze do zrobienia- uważa. Na pewno, jego zdaniem, potrzeba tu stabilności. – Tak, by hodowla rozwijała się w dobrym tempie- zaznacza Smolarz.

 Z kolei, minister rolnictwa też obiecuje wsparcie.  - Nie będziemy popełniać błędów przeszłości, czyli żadnych czystek kadrowych i nagłych zmian nie planujemy- zapewnia Czesław Siekierski. – Nasz resort i KOWR będą wspierać stadninę w zachowaniu płynności finansowej i prowadzeniu odpowiedzialnej hodowli, tak by zachować dobry materiał genetyczny. Ta praca wymaga czasu, cierpliwości, programu, pieniędzy, wiedzy i zamiłowania – stwierdza minister.

Janowska stadnina to konglomerat na 1700 hektarach. Oprócz stada 500 koni, trzyma się tu 600 sztuk bydła mlecznego.  – Chcemy wzmocnić hodowlę krów, bo to przynosi stabilność finansową. W planach jest m.in. budowa biogazowni- zapowiada Smolarz.  – Przez nami długi czas zmian, ale bez gwałtownych ruchów- deklaruje na koniec.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jazz w CSK. Andrzej Święs Trio
19 września 2024, 19:00

Jazz w CSK. Andrzej Święs Trio

19 września (czwartek) na scenie Klubu Muzycznego CSK wystąpi Andrzej Święs z zespołem. Trio zaprezentuje nam autorskie spojrzenie na muzykę jazzową, docenione Nagrodą Muzyczną Fryderyk 2024 w kategorii – jazzowy album roku.

Lodołamacze 2024. Kto przełamuje bariery na Lubelszczyźnie?
galeria

Lodołamacze 2024. Kto przełamuje bariery na Lubelszczyźnie?

Są wrażliwi na ludzkie problemy i działają na rzecz niepełnosprawnych. Takich osób, stowarzyszeń i firm w naszym regionie nie brakuje.

Bogactwo trzech kultur Włodawy. Trzy dni dla trzech kultur
patronat
20 września 2024, 8:00

Bogactwo trzech kultur Włodawy. Trzy dni dla trzech kultur

Jak co roku we Włodawie nad Bugiem odbywa się wyjątkowy festiwal, upamiętniający dawnych mieszkańców miasta, wśród których byli: Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Tegoroczny Festiwal Trzech Kultur odbędzie się w dniach 20-22 września. To będą trzy dni wypełnione kulturą i sztuką.

Niedawno pisaliśmy o petycji, która pojawiła się w internecie, dotyczącej likwidacji Straży Miejskiej w Świdniku. Nie przeszkodziło to 14 osobom, które złożyły swoje aplikacje w ramach naboru do tej jednostki.

Petycja to fikcja? Świdnicka straż miejska funkcjonuje i ma kogo zatrudniać

Petycja o likwidację straży miejskiej wydaje się nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Zamiast zniechęcać, to do straży zgłosiło się 14 osób, chcących zasilić jej szeregi.

Wspólna akcja KRUS i LIR w Konopnicy. Wymienisz osłonę wałka za symboliczne 20 złotych

Wspólna akcja KRUS i LIR w Konopnicy. Wymienisz osłonę wałka za symboliczne 20 złotych

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Lubelska Izba Rolnicza kolejny raz organizują akcję wymiany osłon wałków przekaźnika mocy.

Zakręcona, szalona, niepoukładana - radna Monika Kwiatkowska w programie Lustro
LUSTRO
film

Zakręcona, szalona, niepoukładana - radna Monika Kwiatkowska w programie Lustro

Monika Kwiatkowska radną Rady Miasta Lublin została w 2018 roku. Co ta funkcja zmieniła w jej życiu? Jaka jest na co dzień? Czego nie wie o niej opinia publiczna? Jak ocenia sama siebie? O tym opowiada w programie Lustro.

Nie lekceważ tego nowotworu. Diagnozę słyszy dziennie aż 17 osób
12 września 2024, 10:00

Nie lekceważ tego nowotworu. Diagnozę słyszy dziennie aż 17 osób

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród Polaków. Chorują głównie mężczyźni. Lubelski NFZ zaprasza na darmową konsultację z lekarzami.

Bez korzeni nie zakwitniesz – uczniowie w wyjątkowy sposób upamiętnili swoich przodków
galeria

Bez korzeni nie zakwitniesz – uczniowie w wyjątkowy sposób upamiętnili swoich przodków

Sięgnęli do archiwalnych zbiorów i rodzinnych pamiątek. Nie obce były im przy tym nowe technologie. Znamy zwycięzców konkursu "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.

Skrzyżowanie Lubelskiej z ul. Grota-Roweckiego i Norwida

Światła nie chcą świecić. Województwo bierze się za naprawę

Puławscy kierowcy tego lata muszą wzmacniać czujność. Awarie sygnalizatorów na drogach wojewódzkich, czyli ul. Lubelskiej i al. Partyzantów, zdarzają się wyjątkowo często. O problemach poinformowaliśmy Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Zarządca zapewnia, że ich przyczyny wkrótce zostaną usunięte.

Wyszła w kapciach i szlafroku. Pomogli jej policjanci i przechodnie

Wyszła w kapciach i szlafroku. Pomogli jej policjanci i przechodnie

80-latka z Dęblina nie potrafiła wrócić do domu. Wszystko przez problemy z pamięcią.

Górnik Łęczna za kilka dni kończy 45 lat. Z tej okazji klub zaprasza kibiców na rodzinny piknik

Górnik Łęczna za kilka dni kończy 45 lat. Z tej okazji klub zaprasza kibiców na rodzinny piknik

20 września 1979 roku powstał Górnik Łęczna. W tym roku zielono-czarni będą obchodzić 45-lecie istnienia. I chcą je świętować wraz ze swoimi sympatykami

Pani Teresa robi sękacze od 30 lat
Nasz patronat
15 września 2024, 12:30

To ciasto doczekało się festiwalu. Sękacz robi furorę

Jest smaczny i wygląda tak pięknie, że doczekał się swojego festiwalu. A mowa o sękaczu. Będzie można go spróbować w niedzielę w Drelowie.

Jak odebrać przelew na telefon i czy jest on bezpieczny?

Jak odebrać przelew na telefon i czy jest on bezpieczny?

Jeszcze do niedawna przelewy na telefon wykonywała stosunkowo wąska grupa użytkowników. Obecnie jednak przybywa entuzjastów tej formy przekazywania środków – zwłaszcza że pozwala ona na szybkie przelanie pieniędzy nie tylko znajomym czy rodzinie, ale też dowolnej osobie – bez konieczności podawania numeru rachunku bankowego czy nawet swojego imienia i nazwiska.

Azoty do prokuratury. Będą kolejne zawiadomienia

Azoty do prokuratury. Będą kolejne zawiadomienia

Wewnętrzne kontrole i audyty prowadzone w Grupie Azoty, w tym Zakładach Azotowych w Puławach, skłaniają zarządy chemicznych spółek do informowania o ich wynikach prokuratorów. Chodzi o możliwość działania na szkodę firmy poprzez niekorzystne rozporządzanie mieniem.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w weekend zaprasza na turniej do hali MOSiR

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w weekend zaprasza na turniej do hali MOSiR

Polski Cukier AZS UMCS w lecie przeszedł rewolucję kadrową. W weekend będzie okazja, żeby zobaczyć, jak prezentuje się nowy skład zespołu z Lublina. Podopieczne trenera Krzysztofa Szewczyka rozegrają dwa mecze kontrolne w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli. Można już kupować bilety na imprezę w cenie 5 zł. Karnetowicze obejrzą spotkania bezpłatnie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium