Lotnicy podpisali porozumienie z Muzeum Południowego Podlasia. Ma to pomóc przy organizacji izby pamięci, która powstaje przy ulicy Sidorskiej. Dokładnie tam, gdzie gotowy jest już mural upamiętniający tradycje lotnicze miasta.
Zarówno izba, jak i mural, to część zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego. – W ten sposób zwieńczamy wiele lat ciężkiej pracy. Wcześniej sala tradycji z pamiątkami była w jednym z budynków na lotnisku – przypomina płk. dypl. pil. Wiesław Sokołowski, prezes bialskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.
Ale gdy teren lotniska przejęło wojsko, lotnicy musieli się stamtąd wyprowadzić. Wówczas miasto użyczyło im lokal przy ulicy Sidorskiej. – Znajdzie się tam nie tylko ekspozycja pamiątek. Izba ma służyć celom edukacyjnym, bo jedna z sal będzie audiowizualna. Planujemy zapraszać młodzież na lekcje – zapowiada Sokołowski. Obecnie lotnicy umieszczają tam swoje zbiory w gablotach.
W czwartek stowarzyszenie podpisało w tej sprawie porozumienie z Muzeum Południowego Podlasia. – Wśród mieszkańców jest olbrzymie zainteresowanie lotnictwem – zauważa dyrektor Rafał Izbicki. – Nasza współpraca będzie się opierać na wsparciu stowarzyszenia i działaniach edukacyjnych – zapewnia.
Oficjalne otwarcie izby zaplanowano na 12 września. – Program będzie ciekawy. Najprawdopodobniej pojawi się orkiestra wojskowa, będzie też przelot samolotów nad miastem – zaznacza prezes bialskiego oddziału stowarzyszenia. Święto lotnictwa ma na stałe zagościć w kalendarzu miejskich imprez.
Przypomnijmy, że do 2000 roku na terenie lotniska działał 61. Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy, jednostka wojskowa Sił Powietrznych RP. W końcowym stadium funkcjonowania jednostka szkoliła pilotów śmigłowców. Wcześniej szkolono tu także na Iskrach.