Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

20 kwietnia 2021 r.
19:09

Białoruś likwiduje polską szkołę w Brześciu. "To świadczy o eskalacji konfliktu"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
8 4 A A
Wizyta uczniów i nauczycieli z Brześcia w Szkole Podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej
Wizyta uczniów i nauczycieli z Brześcia w Szkole Podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej (fot. Facebook)

W poniedziałek białoruski Sąd gospodarczy podjął decyzję o likwidacji polskiej szkoły w Brześciu. Jej wychowankowie odwiedzali często Białą Podlaską. Dyrektorka placówki Anna Paniszewa od 12 marca przebywa w areszcie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Bardzo nas zasmuciła i zmartwiła ta informacja – przyznaje Jolanta Mazuruk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej. Placówka od 2017 współpracowała z uczniami z Brześcia.

Sąd rozpatrzył wniosek prokuratora Brześcia o likwidację szkoły. Powód? „Poważne naruszenie ustawodawstwa, które spowodowało uszczerbek na państwowych i społecznych interesach". Przypomnijmy, że 10 marca prokuratura w Brześciu wszczęła sprawę karną wobec dyrektorki szkoły Anny Paniszewej. Zarzuty to m.in. rzekoma „rehabilitacja nazizmu” oraz „wzniecanie waśni narodowej i religijnej”.

Bowiem, według prokuratury, 28 lutego w szkole zorganizowano „nielegalną imprezę masową” z udziałem osób niepełnoletnich i młodzieży. Władze twierdzą, że doszło tam do wychwalania Romualda Rajsa „Burego”, odpowiedzialnego za rajdy na białoruskie wioski na Podlasiu w 1946 roku i śmierć cywili. Ale organizatorzy i polska strona kategorycznie zaprzeczają. Tego dnia zorganizowano tam uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych.

– Bardzo mnie zasmuciła ta informacja. To świadczy o eskalacji konfliktu, a nie jego normalizacji – zauważa poseł Dariusz Stefaniuk (PiS), który miał okazję poznać Annę Paniszewę. – Oczywiście, jako członek polsko-białoruskiej grupy parlamentarnej mam kontakt z ambasadorem Republiki Białoruś. Mogę wyrazić absolutną dezaprobatę dla takich działań władz białoruskich w stosunku do mniejszości polskiej – dodaje poseł.

Tej decyzji nie rozumie też dyrektor bialskiej szkoły. – Nasza współpraca bardzo dobrze się układała. Tamtejsi uczniowie i nauczyciele licznie nas odwiedzali. Organizowaliśmy wspólną integrację. Oni śpiewali u nas patriotyczne pieśni harcerskie – opowiada dyrektor Jolanta Mazuruk. – Podczas naszych wizyt w Brześciu woziliśmy uczniom polskie podręczniki i książki. Paliliśmy też znicze na grobach. Mieliśmy jeszcze plany co do kolejnych wizyt – przyznaje Mazuruk.

Z kolei poseł Robert Tyszkiewicz (PO), przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Białorusi, uważa, że polski rząd powinien „wreszcie ostro zareagować”. – Każdy funkcjonariusz reżimu, który uczestniczy w represjach, musi zostać objęty polskimi sankcjami. W przeciwnym razie szkoły polskie na Białorusi przestaną istnieć. Pora działać – podkreśla Tyszkiewicz.

W tej sprawie interweniował też prezydent Białej Podlaskiej. – Opierając się na partnerskich kontaktach naszych samorządów, zwróciłem się do pana Aleksandra Rogaczuka, Przewodniczącego Zarządu Miasta Brześć, ale także do pana Władimira Czuszewa, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej, z prośbą o osobiste zainteresowanie się sytuacją i wsparcie środowiska Polaków prowadzących naukę języka polskiego i kultywujących polską tradycję – podkreśla prezydent Michał Litwiniuk (PO), jednocześnie zauważając, że „w sprawach takich jak zatrzymanie pani dyrektor Paniszewej, rolę przewodnią odgrywają przedstawiciele dyplomacji państw”. – Trudno podejmować samorządowi inne działania, bowiem kreowanie polityki zagranicznej nie jest jego zadaniem i nie do jego przedstawicieli należy ingerencja w pracę powołanych w tym celu resortów i służb dyplomatycznych – stwierdza Litwiniuk.

Prezydent Andrzej Duda miał się spotkać we wtorek z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid. Jednym z tematów miała być właśnie sytuacja polskiej mniejszości na Białorusi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Przed zespołami z grupy czwartej III ligi 30. kolejka. Domowe spotkanie z Wisłoką Dębica czeka piłkarzy Świdniczanki. Reszta naszych ekip zagra na wyjazdach. Wszystkie spotkania z udziałem zespołów, z województwa lubelskiego rozpoczną się o godz. 17.

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Czas egzaminów w pełni. Ósmoklasiści z całej Polski dzisiaj zmierzy się z królową nauk.

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Nie udało się uratować życia 70-latka z Lublina, który w nocy wpadł do szamba.

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon

Studenci Politechniki Lubelskiej już pakują walizki: w najbliższy piątek ruszają na kolejną edycję zmagań w tegorocznych prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Tym razem będą rywalizować na torze Paul Armagnac w Nogaro, w południowej Francji.

Lublin - Miasto Poezji
23 maja 2024, 16:00

Lublin - Miasto Poezji

Przed nami święto poezji. Od 23 do 26 maja w Lublinie będzie XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Motto tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium