Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

31 sierpnia 2016 r.
8:32

Czeczeni koczują na granicy w Brześciu. Próbują wjechać do Polski

97 18 A A
Wśród emigrantów z Czeczenii jest bardzo dużo kobiet z dziećmi. Fot. Irina Szepielewicz / Kurier Brzeski
Wśród emigrantów z Czeczenii jest bardzo dużo kobiet z dziećmi. Fot. Irina Szepielewicz / Kurier Brzeski

Rekordziści mają za sobą nawet 40 nieudanych prób wjechania do Polski. Nie mają jednak wiz, są automatycznie zawracani tam, skąd przyjechali

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Informację na temat sytuacji migracyjnej w Brześciu na Białorusi, gdzie koczują setki Czeczenów i obywateli innych republik byłego Związku Radzieckiego, przysłała nam Irina Szepielewicz, dziennikarka Kuriera Brzeskiego.

– Ci ludzie przyjeżdżają do Brześcia legalnie, gdyż między byłymi republikami ZSRR wizy nie obowiązują – napisała Szepielewicz. – Zgodnie z prawem bez zameldowania mogą tu przebywać około trzech miesięcy. Kwaterują się, po czym niemal codziennie próbują szczęścia kupując bilet do Terespola. Polskie służby odsyłają ich do Brześcia. Niektórzy mają za sobą już ponad 40 takich prób, co widać po pieczątkach w ich paszportach.

Zdaniem brzeskiej dziennikarki, Czeczeni są coraz bardziej zdesperowani. Dochodziło już do blokad tamtejszego przejścia granicznego. Brakuje im żywności. Koczują w jednym wynajętym pomieszczeniu po kilka rodzin. Stan sanitarny tych lokali jest alarmujący. Ci ludzie, a szczególnie dzieci, zaczęli coraz częściej chorować. Doszło do tego – pisze Szepielewicz – że tamtejsze służby kontaktując się z migrantami używają maseczek przeciwwirusowych.

– Migrantom pomaga miejscowa służba zdrowia, Czerwony Krzyż i nasza gazeta – pisze Szepielewicz. – Zorganizowaliśmy dowóz pitnej wody i skromnych posiłków zebranych przez proboszczów najbliższych cerkwi.

Irina podkreśla, że sytuacja w Brześciu wciąż się pogarsza. Z danych białoruskich służb granicznych wynika, że tylko w pierwszej połowie tego roku przybyło tam celem przedostania się do Unii Europejskiej ponad 18 tys. ludzi. Granica, którą jeszcze niedawno można było przekroczyć w 20 minut, teraz stała się wyzwaniem także dla „normalnych” podróżnych.

Z punktu widzenia polskich służb, w Terespolu problemu nie ma. – Sytuacja na tym przejściu jest stabilna – mówi ppłk Marta Pogoda z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Na bieżąco ją monitorujemy i nie widzimy zagrożeń.

Jeśli chodzi o potencjalne zagrożenia związane z tym, co dzieje się w Brześciu, ppłk Pogoda odesłała nas do Komendy Głównej SG.

– Każda z osób, która stawia się do odprawy musi być skrupulatnie sprawdzona i zweryfikowana, także w kontekście zagrożenia terrorystycznego – mówi ppor Agnieszka Golias, rzecznik KG SG. – Im większy napływ podróżnych, tym większa obowiązuje nas skrupulatność. Osoby czy rodziny, które zgłaszają, że nie mają wymaganych dokumentów, ale ubiegają się o status uchodźcy, kierowane są do odrębnego stanowiska. Pierwsze pytanie, jakie tam jest do nich kierowane dotyczy celu podróży.

Jak odpowiadają na to pytanie? Irina Szepielewicz zebrała w Brześciu szereg wypowiedzi Czeczenów i ze wszystkich, jakie nam przytoczyła wynika, że cel ich podróży to nic innego, jak poszukiwanie lepszego życia.

Tymczasem na międzynarodową ochronę mogą liczyć jedynie osoby, które w swoim kraju są prześladowane lub ich życie jest zagrożone. Wszystkie pozostałe, jeśli nie mają wiz, nie mogą być wpuszczone do Polski.

– Dzisiaj sytuacja z przybyłymi do Brześciaa „gośćmi” może wymknąć się spod kontroli – przestrzega białoruska dziennikarka. – Od rana ponad 200 osób zebrało się na szosie do przejścia samochodowego „Warszawski most”. Oznajmili, że będą tak trwać, dopóki nie usłyszy ich Europa.

Pozostałe informacje

Policjant w czasie wolnym zatrzymał złodzieja w Lublinie

Policjant w czasie wolnym zatrzymał złodzieja w Lublinie

Funkcjonariusz z Oddziału Prewencji Policji zatrzymał mężczyznę, który ukradł towar o wartości ponad 2000 zł. Złodziej próbował uciekać na rowerze, jednak po krótkim pościgu został zatrzymany. Okazało się, że 30-latek był poszukiwany do odbycia kary roku pozbawienia wolności.

Ośrodek wypoczynkowy puławskich Zakładów Azotowych trafi pod młotek

Azoty sprzedają ośrodek wypoczynkowy w Puławach

Puławskie Azoty wystawiły na sprzedaż ośrodek wypoczynkowy za basenem, brodzikami i całym wyposażeniem. Cena wywoławcza za działkę na os. Wółka Profecka to prawie 5 milionów złotych.

Robot leczy raka płuca w lubelskim szpitalu
foto
galeria
film

Robot leczy raka płuca w lubelskim szpitalu

Najnowszej generacji robot da Vinci zoperował chorą na raka płuca pacjentkę. To pierwszy tego typu zabieg w jednym z lubelskich szpitali.

Sebastian Rudol w tym sezonie zdobył już dwa gole

Sebastian Rudol (Motor Lublin): W piłce miarą prawdy jest efekt

Rozmowa z Sebastianem Rudolem, obrońcą Motoru Lublin

Tak bawiliście się z nami na lubelskim deptaku w halloween
galeria

Tak bawiliście się z nami na lubelskim deptaku w halloween

Czwartkowe popołudnie upłynęło nam pod znakiem wspólnej zabawy na lubelskim deptaku. Zabawne, pomysłowe, ale również straszne przebrania. Dobre humory i mnóstwo uśmiechu. Sprawdzajcie naszą fotogalerię i szukajcie siebie jeśli byliście, a jeśli nie, to patrzcie i żałujcie, że nie wpadliście.

Polski Cukier Start rozstrzygnął losy meczu z Arką w trzeciej kwarcie

Cudowny wieczór w Lublinie. Polski Cukier Start rozbił Arkę Gdynia

Polski Cukier Start Lublin po raz pierwszy w tym sezonie wygrał w hali Globus. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego w wielkim stylu pokonali AMW Arka Gdynia.

Lewart Lubartów czekał na zwycięstwo od 14 września

Przełamanie w Lubartowie, Lewart lepszy od Wisły II Kraków. "Postawiliśmy na solidną defensywę"

Sześć porażek z rzędu w lidze, w tym pięć za kadencji nowego trenera – Radosława Muszyńskiego. W czwartek kiepska passa Lewartu wreszcie dobiegła końca. Zespół z Lubartowa niespodziewanie pokonał u siebie rezerwy Wisły Kraków 2:1. Trzeba dodać, że to pierwsza, domowa wygrana beniaminka w sezonie 24/25.

Pijany Ukrainiec bez uprawnień mknął S17. Zatrzymali go inni kierowcy

Pijany Ukrainiec bez uprawnień mknął S17. Zatrzymali go inni kierowcy

Na drodze S17 w kierunku Lublina doszło do zatrzymania nietrzeźwego kierowcy, który prowadził Volkswagenem mając aż 3 promile alkoholu we krwi. Reakcja innych uczestników ruchu zapobiegła tragedii. 26-letni obywatel Ukrainy nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu – zostały mu one wcześniej odebrane za podobne przewinienie.

Wypadek na ekspresówce między Lublinem a Rzeszowem. Droga całkowicie zablokowana

Wypadek na ekspresówce między Lublinem a Rzeszowem. Droga całkowicie zablokowana

Do poważnych utrudnień dochodzi obecnie na trasie S19 miedzy Lublinem a Kraśnikiem i dalej Rzeszowem. Jak przekazuje policja zderzyły się trzy samochody osobowe. Ze wstępnych informacji wynika, że dwie osoby są poszkodowane. Trasa jest całkowicie nieprzejezdna.

W Lublinie chcą pamiętać. Miasto bierze się za konserwację mogił i pomników

W Lublinie chcą pamiętać. Miasto bierze się za konserwację mogił i pomników

W Lublinie zakończono renowację grobów Nieznanych Żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej. Aktualnie trwają prace przy Mogile Ułanów i krzyżu z Mogiły Legionistów, a wkrótce obejmą one pomnik poświęcony „Zaporczykom” na placu Zamkowym. Prace mają zakończyć się w listopadzie.

Studenckie inicjatywy oraz sami studenci nominowani do prestiżowej nagrody

Studenckie inicjatywy oraz sami studenci nominowani do prestiżowej nagrody

Długa jest tegoroczna lista nominowanych w konkursie nagród środowiska studenckiego „Pro Juvenes”, a na tej liście jest sporo akcentów lubelskich. Z głosowaniem należy się spieszyć.

zdjęcie ilustracyjne
LUBLIN

W tym przedszkolu dzieci zjedzą smaczniej i zdrowiej

W przedszkolu nr 19 w Lublinie na dzieci czekają pewne zmiany. Dzięki nim posiłki mają być zdrowsze i smaczniejsze. O zmiany poprosiły radne, a Ratusz zapowiada, że jeszcze w tym roku przedszkolaki zjedzą lepszy posiłek.

To łoś który został odłowiony w Międzyrzecu Podlaskim

Samorząd kupuje "broń" i przeszkoli urzędników

Po co powiatowi bialskiemu broń? Radny z PiS już zdążył pomyśleć, że do zabijania zwierząt. Ale starosta chce za jej pomocą podawać środki do uśpienia choćby łosi, które coraz częściej odwiedzają miasta.

Przybywający na cmentarz będą mogli na spokojnie odwiedzić groby swoich bliskich, dzięki nowo powstałemu parkingowi.

Prace przy cmentarzu na finiszu - koniec problemów z parkowaniem

Zakończenie prac przy cmentarzu komunalnym w Chełmie ma zniwelować problem z parkowaniem pojazdów.

Listopad miesiącem miodowym w Lublinie

Listopad miesiącem miodowym w Lublinie

Władze miasta wraz z lokalnymi restauratorami i miejskimi ośrodkami spróbują przedłużyć sezon turystyczny w stolicy Lubelszczyzny. W związku z tym ponownie organizują festiwal kulinarny „Kuchnia Inspiracji”. W tym roku wszystko będzie się obracać wokół miodu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium