Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 października 2017 r.
12:09

Jest już koncepcja odbudowy pałacu Radziwiłłów. Kto będzie inwestorem?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Prezes gdyńskiej fundacji przekazał miastu koncepcję odbudowy pałacu Radziwiłłów. A czy ktoś się podejmie odbudowy?
Prezes gdyńskiej fundacji przekazał miastu koncepcję odbudowy pałacu Radziwiłłów. A czy ktoś się podejmie odbudowy? (fot. Ewelina Burda)

Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni przekazała miastu koncepcję architektoniczną odbudowy pałacu Radziwiłłów. Ale nie wiadomo kto będzie inwestorem, bo na odbudowę szacowaną na blisko 50 mln złotych, fundacji nie udało się pozyskać środków unijnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym ambitnym projekcie mówi się w Białej Podlaskiej już od września 2015 roku. Wtedy powiązana z senatorem Grzegorzem Biereckim gdyńska fundacja podpisała list intencyjny z władzami Białej Podlaskiej.

– Po dwóch latach starań o pozyskanie funduszy unijnych na odbudowę pałacu, doszliśmy to wniosku że to opcja mało realna – przyznaje Maciej Bąk, prezes fundacji. – Projekt udało nam się doprowadzić do wersji komercyjnej. Wiemy, że możliwa jest działalność konferencyjno-hotelarska w obiekcie, która przyniesie potencjalnemu inwestorowi oczekiwany dochód – zaznacza Bąk.

Fundacja przekazała właśnie miastu opracowaną koncepcję odbudowy pałacu z wytycznymi konserwatorskimi i architektonicznymi. – Dostajemy dokument, który posłuży nam do konsultacji z mieszkańcami i radą miasta – podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk.

Jego zdaniem, taki obiekt nie może powstać wbrew woli bialczan. – Następnie, musi zostać wytyczona działka, na co konserwator się zgadza, a później ogłoszony przetarg – zapowiada prezydent.

Gdyńska fundacja zamierza wystartować w tym przetargu. – Jesteśmy potencjalnymi inwestorami, ale proces przetargowy jest konieczny – zaznacza Bąk.

Powstała w 2014 fundacja jak dotąd nie ma na swoim koncie podobnych projektów. – To nasz główny projekt obecnie – nie ukrywa prezes.

Za to już od 2014 roku fundacja prowadzi działalność poręczeniową w ramach współpracy ze Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową im. Franciszka Stefczyka. To poręczenia spłaty kredytu lub pożyczki zaciąganej przez członków Kas.

– W naszej koncepcji mamy analizę wykonaną przez eksperta z branży hotelowej który policzył to wszystko i stwierdził że taka działalność się opłaca – zauważa Maciej Bąk.

Obiekt hotelowo-konferencyjny dysponowałby 100 pokojami. – W środku znajdzie się reprezentacyjna sala rycerska, która może też służyć lokalnej społeczności. Do tego strefa SPA i Wellness, restauracja i kawiarnia – wymienia szef fundacji.

Jego zdaniem odbudowany pałac mógłby stać się wizytówką miasta. – My jako miasto nie jesteśmy w stanie wyłożyć takich środków czy zaciągnąć kredyt na odbudowę. Poza tym, sama odbudowa nie załatwia sprawy, pozostaje kwestia utrzymania obiektu, jego administracji. Niech mieszkańcy się wypowiedzą czy tego chcą – podkreśla prezydent.

Miasto póki co przystępuje do kolejnego etapu rewitalizacji parku Radziłowskiego, gdzie kiedyś zlokalizowana była rezydencja magnacka Radziwiłłów. Była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sam pałac ostatecznie rozebrano jednak w 1883 roku. Na miejscu zachowały się m.in. brama wjazdowa, wieża, oficyny czy kaplica zamkowa.  Miasto  zabiega teraz  o przyznanie statusu Pomnika Historii zabytkowemu zespołowi dawnej rezydencji Radziwiłłów.

Pozostałe informacje

Zaginął Kazimierz Poleszuk. Rodzina i policja apelują o pomoc

Zaginął Kazimierz Poleszuk. Rodzina i policja apelują o pomoc

Zaginął 86-letni Kazimierz Poleszuk z Lublina. Mężczyzna wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił.

"Cień wielkiej góry" to cień wielkiej tragedii lublinian sprzed lat

"Cień wielkiej góry" to cień wielkiej tragedii lublinian sprzed lat

To miało być spełnieniem marzeń młodych, lubelskich alpinistów. Himalaje i zdobycie dziewiczych szczytów. Dla Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązka była to niestety wyprawa po śmierć. Zginęli. O tej tragedii – o czym nie każdy wie - przypomina znany utwór Budki Suflera „Cień wielkiej góry”.

Wsparcie zwierzaków podczas walentynkowego koncertu

Wsparcie zwierzaków podczas walentynkowego koncertu

14 lutego o godz. 18:00 w ACKiM UMCS Chatka Żaka odbędzie się Walentynkowy Koncert Charytatywny „Prawnicy i Medycy na rzecz zwierząt”. Organizatorami są Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie oraz Lubelska Izba Lekarska.

Owczarki zagryzły człowieka. Sad skazał właściciela

Owczarki zagryzły człowieka. Sad skazał właściciela

– To była okrutna śmierć. Nie ma wątpliwości co do winy oskarżonego – stwierdził sąd po rozpatrzeniu sprawy Jerzego B., właściciela dwóch owczarków belgijskich, które blisko trzy lata temu zagryzły człowieka.

Zdobądź dotację i „złap deszczówkę”

Zdobądź dotację i „złap deszczówkę”

Rusza nabór do kolejnej edycji programu „Złap deszczówkę”. To wsparcie budowy przydomowych instalacji. Wnioski można składać od 17 lutego, a dofinansowanie może pokryć do 70 proc. kosztów inwestycji.

Rodzinne ferie w Lublinie. Skorzystają młodsi i starsi

Rodzinne ferie w Lublinie. Skorzystają młodsi i starsi

Miasto przygotowało kolejną propozycję na zimowy wypoczynek dla najmłodszych mieszkańców. „Rodzinne ferie jak z bajki” to cykl bezpłatnych atrakcji dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i dziadków. W programie znalazły się m.in. seanse filmowe, warsztaty zielarskie oraz zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej.

10-letnia Nina zachowała zimną krew. Docenił ją sam komendant

10-letnia Nina zachowała zimną krew. Docenił ją sam komendant

10-letnia Nina zaimponowała policjantom. Dostała podziękowania od komendanta ze Świdnika.

Teraz przetarg, później szybki remont. Na Lipińskiego będzie równo jak po stole

Teraz przetarg, później szybki remont. Na Lipińskiego będzie równo jak po stole

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie ogłosił przetarg na remont ulicy Karola Lipińskiego. Prace obejmą odcinek od ul. Północnej do bloku nr 7 i potrwają 90 dni.

E-wizyta i teleporady — nowoczesne podejście do opieki zdrowotnej

E-wizyta i teleporady — nowoczesne podejście do opieki zdrowotnej

W dobie postępu technologicznego e-wizyta staje się nie tylko ułatwieniem, ale także kluczowym elementem nowoczesnej opieki medycznej. Dzięki telemedycynie pacjenci mogą uzyskać pomoc medyczną bez konieczności osobistej wizyty w placówce. W artykule przedstawiono, jakie korzyści niesie ze sobą ta forma kontaktu z lekarzem oraz jak prawidłowo skorzystać z dostępnych usług.

Jakie akcesoria do smartfonów wybrać?

Jakie akcesoria do smartfonów wybrać?

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, która nie korzysta ze smartfona. Urządzenia te są niezwykle popularne, służą nie tylko do odbierania połączeń, ale także do rozrywki, kontaktu z bliskimi oraz do pracy. Ze smartfonów korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Producenci oferują liczne akcesoria, które ułatwiają korzystanie z urządzeń. Które z nich warto mieć? Na co zwrócić uwagę, wybierając akcesoria dla swojego smartfona?

Przemysław Kusiak (z piłką) to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Matematyka pokonała Alco w meczu na szczycie Konferencji A

Chociaż w minioną sobotę w rozgrywkach LNBA odbyły się tylko dwa spotkania, to jednak oba były bardzo ciekawe.

Potrzeba dawców. Brakuje trzech grup krwi

Potrzeba dawców. Brakuje trzech grup krwi

Coraz bardziej kończy się zapas trzech grup krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie poszukuje honorowych dawców.

Czy warto robić kurs na drona, jeśli nie planujesz pracy w tej branży?

Czy warto robić kurs na drona, jeśli nie planujesz pracy w tej branży?

Drony stały się nieodłącznym elementem współczesnego świata technologii. Ich precyzja i zaawansowana technologia sprawiają, że znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Jednak co zrobić, gdy nie planujesz kariery w tej branży? Czy mimo to warto zainwestować w kurs na drona? Odpowiedzi na te pytania mogą zaskoczyć.

Klub radnych PiS zawiązał komitet społeczny

Burza wokół likwidacji przejazdu. Radni PiS zawiązują komitet społeczny

Zamiast kolizyjnego przejazdu tunel pod torami – te plany bialskich urzędników wywołują ostry sprzeciw mieszkańców osiedla Za Torami. Chce im pomóc klub radnych PiS, który właśnie zawiązał społeczny komitet.

Bransoletki marki Bonore – elegancki i uniwersalny prezent na Walentynki

Bransoletki marki Bonore – elegancki i uniwersalny prezent na Walentynki

Bransoletkę wykonaną z określonego kruszcu, jak również w indywidualnie nadanym tonie możesz podarować bliskiej osobie na prawie każdą okazję. Nie zawsze jednak od razu wiemy, po jaki model sięgnąć, by sprawić bliskiej osobie mnóstwo radości. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrana przez Ciebie bransoletka będzie tak symbolicznym, jak i uniwersalnym prezentem to koniecznie weź pod uwagę dobór produktów zebranych na Bonore. Te bransoletki to elegancja, kunszt i subtelność ujęta w atrakcyjnym dodatku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium