Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni przekazała miastu koncepcję architektoniczną odbudowy pałacu Radziwiłłów. Ale nie wiadomo kto będzie inwestorem, bo na odbudowę szacowaną na blisko 50 mln złotych, fundacji nie udało się pozyskać środków unijnych.
O tym ambitnym projekcie mówi się w Białej Podlaskiej już od września 2015 roku. Wtedy powiązana z senatorem Grzegorzem Biereckim gdyńska fundacja podpisała list intencyjny z władzami Białej Podlaskiej.
– Po dwóch latach starań o pozyskanie funduszy unijnych na odbudowę pałacu, doszliśmy to wniosku że to opcja mało realna – przyznaje Maciej Bąk, prezes fundacji. – Projekt udało nam się doprowadzić do wersji komercyjnej. Wiemy, że możliwa jest działalność konferencyjno-hotelarska w obiekcie, która przyniesie potencjalnemu inwestorowi oczekiwany dochód – zaznacza Bąk.
Fundacja przekazała właśnie miastu opracowaną koncepcję odbudowy pałacu z wytycznymi konserwatorskimi i architektonicznymi. – Dostajemy dokument, który posłuży nam do konsultacji z mieszkańcami i radą miasta – podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk.
Jego zdaniem, taki obiekt nie może powstać wbrew woli bialczan. – Następnie, musi zostać wytyczona działka, na co konserwator się zgadza, a później ogłoszony przetarg – zapowiada prezydent.
Gdyńska fundacja zamierza wystartować w tym przetargu. – Jesteśmy potencjalnymi inwestorami, ale proces przetargowy jest konieczny – zaznacza Bąk.
Powstała w 2014 fundacja jak dotąd nie ma na swoim koncie podobnych projektów. – To nasz główny projekt obecnie – nie ukrywa prezes.
Za to już od 2014 roku fundacja prowadzi działalność poręczeniową w ramach współpracy ze Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową im. Franciszka Stefczyka. To poręczenia spłaty kredytu lub pożyczki zaciąganej przez członków Kas.
– W naszej koncepcji mamy analizę wykonaną przez eksperta z branży hotelowej który policzył to wszystko i stwierdził że taka działalność się opłaca – zauważa Maciej Bąk.
Obiekt hotelowo-konferencyjny dysponowałby 100 pokojami. – W środku znajdzie się reprezentacyjna sala rycerska, która może też służyć lokalnej społeczności. Do tego strefa SPA i Wellness, restauracja i kawiarnia – wymienia szef fundacji.
Jego zdaniem odbudowany pałac mógłby stać się wizytówką miasta. – My jako miasto nie jesteśmy w stanie wyłożyć takich środków czy zaciągnąć kredyt na odbudowę. Poza tym, sama odbudowa nie załatwia sprawy, pozostaje kwestia utrzymania obiektu, jego administracji. Niech mieszkańcy się wypowiedzą czy tego chcą – podkreśla prezydent.
Miasto póki co przystępuje do kolejnego etapu rewitalizacji parku Radziłowskiego, gdzie kiedyś zlokalizowana była rezydencja magnacka Radziwiłłów. Była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sam pałac ostatecznie rozebrano jednak w 1883 roku. Na miejscu zachowały się m.in. brama wjazdowa, wieża, oficyny czy kaplica zamkowa. Miasto zabiega teraz o przyznanie statusu Pomnika Historii zabytkowemu zespołowi dawnej rezydencji Radziwiłłów.