W Międzyrzecu Podlaskim odsłonią rondo im. Jana Kołkowicza. Ten prozaik, dziennikarz, jeden z głównych współzałożycieli zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który zmarł w 2007 roku, pochodził z Międzyrzeca Podlaskiego.
Uroczystości z tym związane, które odbędą się 29 czerwca będą miały charakter państwowy. Planowana jest msza św. o godz. 11, podczas której przyznane będą odznaczenia państwowe. A obok kościoła z inicjatywy lubelskiego IPN odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Kołkowiczowi.
– Później przewidujemy promocję książki "Jan Kołkowicz. Dzieła zebrane" – zapowiada Anna Jeleszuk, przewodnicząca społecznego komitetu upamiętnienia działacza z Międzyrzeca.
W skład komitetu weszli jeszcze m.in. Zofia Romaszewska doradca prezydenta Andrzeja Dudy oraz były premier Jan Olszewski.
Również 29 czerwca rondo przy Skwerze Armii Krajowej zyska imię Jana Kołkowicza. Do wyboru było 18 propozycji przesłanych przez mieszkańców. Plebiscyt zainicjował burmistrz Zbigniew Kot w związku z obchodami 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. O wyborze zdecydowali w głosowaniu radni.
Kołkowicz był dziennikarzem, publicystą, prozaikiem, autorem szeregu felietonów i reportaży o tematyce społecznej, obyczajowej i politycznej.
– Był jednym z głównych współzałożycieli zrzeszenia Wolość i Niezawisłość, reaktywowanego po latach komunistycznych prześladowań na pierwszym po wojnie Ogólnopolskim Zjeździe WiN w Leśnej Podlaskiej w roku 1990 – wspomina Anna Jeleszuk. Był aktywnym społecznikiem, organizatorem budowy pomników WiN oraz tablic pamiątkowych.– Ratował i ocalał od zapomnienia wydarzenia oraz ludzi, którzy weszli w „smugę cienia”. Tropienie ich historii – Żołnierzy Wyklętych – traktował jako życiową misję i powinność. Pisał o nich z pasją i literackim kunsztem – dodaje Jeleszuk.