W Białej Podlaskiej powstanie regionalne Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. To pierwsza taka placówka w Polsce. Inwestycji za ok. 20 mln zł podejmie się bialskie stowarzyszenie Wspólny Świat
W regionalnym centrum ma powstać kompleks budynków, w których znajdzie się także gimnazjum, szkoła przysposabiająca do pracy i dom pomocy społecznej dla dorosłych autystów. Koncepcja architektoniczna jest już gotowa. Teraz potrzeba tylko uchwały Rady Miasta o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego.
- To raczej formalność, ale niestety taka procedura musi potrwać - przyznaje prezydent miasta Andrzej Czapski. Ale na początku 2015 r. stowarzyszenie powinno mieć już otwartą drogę do inwestycji. Budynki powstaną na terenie po Zajeździe u Radziwiłła przy ul. Powstańców. Miasto już rok temu za "symboliczną złotówkę” przekazało stowarzyszeniu tę działkę.
- Przez kilka lat próbowaliśmy to sprzedać, ale nabywcy nie znaleźliśmy, dlatego bez wahania przyjąłem propozycję stowarzyszenia - przyznaje Czapski.
- Obecnie nieruchomość nie nadaje się do zagospodarowania, a remont pochłonąłby pewnie więcej środków, niż zakłada nasza koncepcja budowy kompleksu - tłumaczy Anna Chwałek prezes stowarzyszenia Wspólny Świat.
Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem będzie pierwszym takim w Polsce. - Dzieci z autyzmem przybywa. Co roku przyjmujemy 20 nowych podopiecznych. Tymczasem w Polsce wciąż brakuje rządowych rozwiązań w kwestii wsparcia takich osób. Dlatego m.in. pomysł budowy centrum, bo musimy też brać odpowiedzialność za dorosłe osoby. Nie możemy na pewnym etapie zatrzymać ich rozwoju - podkreśla Chwałek.
Przy centrum powstaną też warsztaty terapii zajęciowej, gdzie autystycy będą przygotowani do pracy. - Mamy dobre wzorce z Belgii czy Francji, gdzie takie osoby pracują w zakładach cukierniczych lub przy uprawie warzyw - precyzuje Anna Chwałek. W przyszłości stowarzyszenie chce też tu organizować turnusy terapeutyczne dla dzieci i ich rodzin.
Skąd pieniądze na ten cel? - Przede wszystkim liczymy na fundusze unijne, ale bierzemy też pod uwagę wiele różnych źródeł finansowania. W najgorszym wypadku inwestycję zrealizujemy własnymi siłami, ale etapami - przekonuje szefowa stowarzyszenia.
Regionalne centrum to także szansa na nowe miejsca pracy. - Obecnie zatrudniamy ok. 100 specjalistów. W nowym kompleksie, znajdziemy miejsce dla ok. 300 osób z autyzmem, a za tym musi pójść większa liczba pedagogów - zapewnia Anna Chwałek.