Biłgoraj

22 października 2020 r.
14:31

Synagoga w Tarnogrodzie się zmienia dla książek

W bibliotece obecnie trwają prace wykończeniowe oraz przy wyposażania wnętrz
W bibliotece obecnie trwają prace wykończeniowe oraz przy wyposażania wnętrz (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków )

Niezbyt często się zdarza, że o urządzaniu biblioteki decyduje konserwator zabytków. Ale tak jest w tym przypadku. Trwa modernizacja budynku dawnej bożnicy, która jest siedzibą miejskiej biblioteki. Placówka odlicza dni do momentu, gdy wróci do niezwykłego wnętrza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trwają prace przy modernizacji i przebudowie dawnej bożnicy. Zabytkowy budynek jest dostosowywany do wymagań ochrony przeciwpożarowej. To ważne, bo XVII wieczna synagoga jest siedzibą miejskiej biblioteki publicznej.

– W ramach adaptacji zachowano generalną dyspozycję wnętrz, przy wprowadzeniu przekształceń w strefie babińca i poddasza, w sali modlitw wprowadzono antresolę obiegającą wnętrze. I etap robót budowlanych zakończono w maju. Obecnie trwają prace tzw. wykończeniowe oraz przy wyposażania wnętrz – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

– Oczywiście, że bardzo często tam zaglądam, jak by to mogło być inaczej. Coraz bardziej się cieszę. I czekam na koniec prac. Ale w tym roku to nie będzie. Może wiosną, może później. Trudno coś przewidywać – mówi Joanna Puchacz, szefowa tarnogrodzkiej biblioteki, z którą jest związana od lat 70. ubiegłego wieku. – W najbliższych dniach będziemy ogłaszać przetarg na wyposażenie. Projekt zakłada, że biblioteka będzie działała na parterze. Będzie specjalna przestrzeń dla dzieci. Na antresoli znajdzie swoje miejsce Muzeum Nożyczek. Będzie tu też strefa ciszy, miejsce gdzie w spokoju będzie można poczytać ale także posłuchać czegoś nie przeszkadzając innym. Na samą górę przeniesie się izba pamięci i będzie miejsce wystawiennicze.

Budynek tarnogrodzkiej bożnicy był użytkowany na potrzeby kultu religijnego oraz jako miejsce zebrań starszyzny kahału do czasów II wojny światowej. W czasie wojny został zdewastowany. Po wojnie był tu magazyn Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku synagoga stała się biblioteką.

Latem zeszłego roku pisaliśmy o wielkiej operacji logistycznej jaką była przeprowadzka księgozbioru do budynku dawnego gimnazjum.

– Ten budynek nie jest zły. W jednej sali mamy literaturę polską, w innej klasie obcą. W kolejnej klasie zorganizowałyśmy kwarantannę. Mamy tyle książek, że bez problemu te, które wracają od czytelników zamykamy na 14 dni. Były różne opinie ile powinna trwać kwarantanna, my stosujemy długą – opowiada szefowa biblioteki, która przyznaje, że ten rok to specjalny czas dla placówki nie tylko z powodu przeprowadzki do tymczasowej siedziby. – Czytelników mamy znacznie mniej, głównie młodych ludzi ubyło. Starsi czytają. Dla bezpieczeństwa zamiast pięciu książek wypożyczamy jednorazowo dwadzieścia. Niektórym to nie wystarcza nawet na miesiąc. Siedzą więcej w domu, nie mają już ochoty na telewizję, czytają. Niektórym dowozimy lektury – dodaje Joanna Puchacz, która chwali podejście burmistrza do problemów biblioteki i w ogóle kultury, dzięki czemu ma fundusze na nowości i dobra ofertę dla mieszkańców.

Trwająca rewitalizacja zabytkowej synagogi i modernizacja placówki to efekt dotacji, jakie dostał Tarnogród. Tylko z Instytutu Książki w Krakowie biblioteka ma blisko 2 miliony zł wsparcia. Drugie źródło to program „Rewitalizacja w Gminie Tarnogród”. Jak wyliczali samorządowcy, w efekcie na prace i zakupy było więcej pieniędzy niż wynosi roczny budżet inwestycyjny miasteczka. Na dodatek pieniądze są nie tylko na bibliotekę, ale także na remontowany Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Ten weekend z pewnością na długo zapamięta Dominik Kubera. Po bardzo dobrym występie w piątek w MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha „Domin” i Bartosz Zmarzlik zostali mistrzami Polski Par Klubowych

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt

Śląsk Wrocław nie poszedł za ciosem. Po domowej wygranej z Lechem Poznań ostatni zespół w tabeli PKO BP Ekstraklasy zremisował w meczu przyjaźni z Motorem 1:1. Gospodarze i tak mogą być zadowoleni, bo niewiele zabrakło, a w końcówce beniaminek z Lublina zgarnąłby pełną pulę.

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości opowiada nam Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium