Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

9 marca 2020 r.
9:18

"Małpki" rozpijają Polaków, więc wzrośnie akcyza. Producenci wódki atakują producentów piwa [zdjęcia]

97 40 A A

Lubelska fabryka Stock Polska rezygnuje z inwestycji wartych 30 mln euro i zatrudniania nowych pracowników. Powód? Rządowy plan podniesienia akcyzy na „małpki”, czyli wódkę sprzedawaną w małych butelkach. Przedstawiciele branży spirytusowej protestują przeciwko zmianom w prawie i odbijają piłeczkę w stronę browarników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka tygodni temu rząd poinformował, że zamierza podnieść akcyzę na wódkę sprzedawaną w butelkach do 300 ml, czyli tzw. „małpkach”. Dodatkowe opłaty mogą zostać nałożone już 1 kwietnia. Wszystko po to, by Polacy zaczęli mniej pić. Ustawodawcy powołują się przy tym dane firmy badawczej Synergion z których wynika, że w całym kraju każdego dnia sprzedawanych jest nawet 3 miliony „małpek”, z czego milion – tylko do południa.

Odpowiedzią branży spirytusowej jest m.in. ruszająca właśnie akcja „Pij odpowiedzialnie”, w ramach której będzie można zobaczyć bilbordy z informacją, że w 30 ml kieliszku wódki, 100 ml kieliszku wina i 250 ml kuflu piwa znajduje się ta sama ilość czystego alkoholu – 10 g. Przedstawiciele sektora organizują też konferencje, na których przedstawiają „Prawdziwe dane na temat konsumpcji alkoholu w Polsce”. W piątek w siedzibie Stock Polska w Lublinie przekonywali, że wzrost spożycia alkoholu to efekt „bezzasadnego uprzywilejowania branży piwowarskiej”, a podniesienie akcyzy to „kolejny atak na branżę spirytusową”.

– Na podstawie fałszywych informacji wykreowanych w mediach przez branżę piwowarską, rząd podejmuje błędne decyzje dotyczące rynku alkoholi – przekonuje Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. – Nierzetelny raport, który powstał na zlecenie producentów piwa wykreował w społeczeństwie fałszywe przekonanie, że to „małpki” rozpijają Polaków. Z liczb wynika jednak coś zupełnie innego: Polacy wypijają najwięcej alkoholu etylowego właśnie w piwie – twierdzi Włodarczyk.

Producenci mocniejszych trunków apelują o rezygnację z wprowadzenia opłaty za „małpki” i wycofanie się z uprzywilejowanego traktowania branży piwowarskiej m.in. przez umożliwienie jej reklamowania się.

W odpowiedzi browarnicy zarzucają konkurencji posługiwanie się zmanipulowanymi statystykami i dobieranie liczb do swojej wizji rozwoju rynku alkoholowego.

– Żonglowanie danymi sprzedażowymi, czyli porównywanie liczb bezwzględnych to manipulacja dość oczywista, bo każdy dorosły człowiek dostrzega i rozumie różnicę pomiędzy pół litra wódki, a pół litra piwa. Ale porównanie milionów z miliardami wygląda efektownie – ripostuje Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie. – Co się za tym jednak kryje? Przecież nie tylko ilość wypijanego płynu ma znaczenie, ale przede wszystkim sposób, w jaki konsumuje się piwo i wódkę. Są to zupełnie dwa różne modele konsumpcji. Według badań, wódka jest tym trunkiem, którym konsumenci najczęściej się upijają – dodaje Morzycki i tłumaczy, że podczas gdy konsumpcja piwa od ośmiu lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie, sprzedaż wódki w ostatnich latach solidnie rośnie. Spada natomiast zainteresowanie piwami mocnymi.

Przedstawiciele branży spirytusowej przekonują natomiast, że ze względu na plany rządu mogą być zmuszeni do rezygnacji z planowanych inwestycji. – Otrzymałem już aprobatę na wydanie 25-30 mln euro na budowę bardziej wydajnej destylarni w Lublinie. Wiązałoby się to z zatrudnieniem kilkudziesięciu nowych osób – dodaje Marek Sypek, dyrektor generalny Stock Polska. – Po informacjach o podniesieniu akcyzy rada nadzorcza wstrzymała się z inwestycją, aby poczekać na rozwój sytuacji. Biznes musi się przecież zwracać.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!