Biznes

21 maja 2020 r.
6:26

Miała być ucieczka przed marazmem w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. Co wyszło z obietnic?

Dziś w LPNT w procesie inkubacji jest 21 spółek. Dla porównania, w styczniu 2019 roku było ich 18. Z kolei najemców komercyjnych jest 82, przy czym 71 prowadzi pod adresem przy Dobrzańskiego jedynie tzw. biura wirtualne
Dziś w LPNT w procesie inkubacji jest 21 spółek. Dla porównania, w styczniu 2019 roku było ich 18. Z kolei najemców komercyjnych jest 82, przy czym 71 prowadzi pod adresem przy Dobrzańskiego jedynie tzw. biura wirtualne (fot. Maciej Kaczanowski)

– Mamy pomysły na to, żeby ten park żył – zapowiadały przed rokiem władze Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Jak ustaliliśmy, jeden z nich to wynajęcie pomieszczeń w budynku… Zarządowi Dróg Wojewódzkich. – To mija się z ideą tego miejsca – komentują związani z LPNT przedsiębiorcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że w LPNT nie dzieje się dobrze, pisaliśmy już rok temu. Część działających tam przedsiębiorców, prowadzących tzw. startupy, skarżyła się na brak woli współpracy ze strony nowych władz spółki. Po naszej publikacji prezes Marcin Wieczorek i członek zarządu Paweł Bryda (w ubiegłym tygodniu zrezygnował z tej funkcji, tłumacząc to względami osobistymi) zaprzeczali tym zarzutom. Zapowiadali też, że niebawem przedstawią swoje plany na to miejsce.

– Mamy pomysły na to, aby ten park w końcu żył. Tu jest ponad 10 tys. mkw., ale w części budynku jest pustynia. Chcemy zmienić ten marazm – mówił wówczas Bryda.

Jednym z pomysłów było utworzenie w niewykorzystywanych powierzchniach LPNT Centrum Nauki wzorowanego na warszawskim „Koperniku”. Według zapowiedzi, miało ono powstać w iście ekspresowym tempie, do końca ubiegłego roku. Inwestycja okazała się jednak wcale nie taka prosta do realizacji i na jej powstanie trzeba będzie poczekać jeszcze co najmniej pół roku. Niedawno rozpoczęły się prace związane z montażem wystaw adresowanych do dzieci i młodzieży.

Drogowcy w laboratoriach?

W ostatnich dniach wśród pracowników parku rozniosła się wieść, że w budynku miałby znaleźć siedzibę Zarząd Dróg Wojewódzkich, który obecnie mieści się przy ul. Turystycznej. W tej sytuacji spółce, w której większościowym udziałowcem jest samorząd województwa, za wynajem płaciłaby instytucja… podległa temu samemu samorządowi.

– To nietypowy sposób na poprawę stanu finansowego spółki. Zwłaszcza, że urząd ma przenieść się do części, w której znajdowały się laboratoria i gdzie obowiązywały jedne z najwyższych stawek – mówi jeden z naszych rozmówców.

Informacje o bliskich finalizacji rozmowach między LPNT a ZDW potwierdziliśmy w dwóch niezależnych źródłach.

Prezes parku z pytaniami w tej sprawie odsyła nas do Urzędu Marszałkowskiego.

– Na ten moment nie możemy udzielić odpowiedzi na to pytanie z uwagi na prowadzone negocjacje z dużym potencjalnym kontrahentem – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka.

Naturalna rotacja

– Park miał mieć swoją misję. Jednym z głównych zadań było wspieranie startupów, ale obecny zarząd wydaje się nie odnajdować w tej materii. Takich firm jest tam coraz mniej. Owszem, cześć z nich upada. Ale wiele z tych, które się utrzymują, szuka dla siebie bardziej przyjaznego miejsca. A park zaczyna wracać do schematu, w którym zajmował się głównie wynajmem powierzchni – mówi nam jeden z działających w LPNT przedsiębiorców. Chce pozostać anonimowy.

Urząd Marszałkowski zaprzecza, by w parku ubywało startupów.

– LPNT prowadzi Inkubator Technologiczny, którego zasadą jest, że firmy mogą przebywać w nim maksymalnie 2 lata. Po tym okresie przechodzą na wynajem komercyjny. Następuje więc naturalna rotacja – tłumaczy rzecznik Małecki.

Prorektor nie komentuje

Być może stąd się biorą takie sygnały.

– Nie dotarły do mnie żadne skargi ze strony działających w parku przedsiębiorców – zapewnia prezes Marcin Wieczorek. – Wspieramy startupy, wiele z nich w naszych laboratoriach robi innowacyjne projekty. Zasady współpracy są bardzo jasno określone i w dwuletnim okresie inkubacji spółki dostają bardzo korzystne stawki najmu. Są jednak zaszłości z ubiegłych lat, które są przez nas prostowane. Niektóre z firm po dwóch latach powinny przejść na stawki komercyjne. Być może stąd takie sygnały.

LPNT jest własnością samorządu województwa w prawie 97 proc. Pozostałe 3 proc. akcji należy do Uniwersytetu Przyrodniczego. Będący przedstawicielem uczelni w radzie nadzorczej spółki prorektor ds. nauki, wdrożeń i współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Zbigniew Grądzki nie chciał wczoraj rozmawiać o sytuacji w parku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W pierwszej rundzie Start pokonał Zastal 91:92

W czwartek PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Orlen Zastal Zielona Góra

Sytuacja w ligowej tabeli koszykarzy lubelskiego PGE Start jest bardzo dobra. Duży wpływ na to miała wygrana w ostatniej kolejce z Treflem Sopot. „Czerwono-czarni” pokonali wówczas mistrza Polski 88:87.

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone
edukacja

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone

Nowe boiska, dobrze wyposażone pracownie i zdolni nauczyciele nie wystarczą. Do utrzymania istniejącej sieci szkół i przedszkoli w Puławach potrzebni są uczniowie. A dzieci w mieście rodzi się coraz mniej, co może zmusić samorząd do trudnych decyzji.

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej
NASZ PATRONAT

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej

Najlepsi młodzi geografowie z całej Polski spotkają się w Lublinie, by zawalczyć o tytuł laureata 51. Olimpiady Geograficznej. Od 10 do 13 kwietnia w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica rozegra się wielki finał, którego stawką będzie nie tylko prestiż, ale i szansa na reprezentowanie Polski na międzynarodowej arenie.

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!
festiwal
30 maja 2025, 19:00

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!

Po rocznej przerwie na mapę lubelskich festiwali powraca Lublin Jazz Festival, który przez wiele lat kształtował jazzową scenę oraz wyznaczał nowe kierunki. Znamy pierwszych wykonawców. Są to: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet oraz Dust Bunny.

Andrzej Duda oraz premier Estonii Kristen Michal

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym

To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

Krzesimir Dębski
koncert
7 maja 2025, 19:00

„Nowe w Starym” – koncert pełen emocji w Teatrze Starym w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wyjątkowy koncert, który na pewno, na długo pozostanie w naszej pamięci. W ramach cyklu „Nowe w Starym” wystąpi grupa składająca się z samych znakomitości: Krzesimir Dębski, Czesław „Mały” Bartkowski, Tadeusz Sudnik, Kolor Karol Gadzało oraz Michał Michalec.

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

UE podjęła w środę decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Stawki w wysokości do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro. Niektóre cła zaczną obowiązywać od połowy kwietnia. To odpowiedź na decyzję Donalda Trumpa o objęciu stali i aluminium dodatkowymi taryfami.

Przeprowadzka z Lubartowa do magazynów w Niemcach ma rozpocząć się po długim weekendzie majowym, a zakończyć do 19 maja
biznes

Koniec z produkcją w Lubartowie. Producent worków na smieci przenosi sie do Niemiec

Znany producent worków na śmieci, lubartowska Stella Pack, przenosi ich produkcję poza miasto: do przestronnych hal firmy Panattoni Park w podlubelskich Niemcach.

zdjęcie ilustracyjne

"Większa równowaga społeczna". Skoro będzie Rada Kobiet, to radny Gontarz chce Rady Mężczyzn

Radny Tomasz Gontarz (PiS) wystąpił do prezydenta Krzysztofa Żuka z propozycją powołania Rady Mężczyzn – nowego organu doradczego przy władzach miasta. Pomysł nawiązuje do planowanej Rady Kobiet, nad którą miasto już pracuje.

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy

Bezpieczeństwo radiacyjne albo inżynieria druku 3D. Prawo, albo bezpieczeństwo wewnętrzne. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Stworzenie basenu jest już niewątpliwie dużym osiągnięciem, jednak aby na długo cieszyć się jego urokami konieczna jest należyta troska o zachowanie czystości. Baseny niezależnie od tego gdzie się znajdują, czy w zadaszeniu czy na świeżym powietrzu wymagają stałego czyszczenia. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, choć ta także odgrywa wielką rolę. Odpowiednie oczyszczanie z zabrudzeń takich jak liście, owady i piasek, zapobiega zatykania się systemów filtracyjnych i przedłuża ich żywotność. Utrzymanie czystości w basenie pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu pH i jakości wody, co zmniejsza konieczność używania dużej ilości środków chemicznych. Chroni również użytkowników przed bakteriami i patogenami, dzięki czemu mogą oddawać się wodnym zabawą. Przedstawiamy urządzenia, które pomogą Ci w tym zadaniu, a dbanie o czystość stanie się łatwe i przyjemne.

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegóły dotyczące formowania jednostek wojskowych w Wólce Gościeradowskiej i Poniatowej. Resort zdradził plany związane z infrastrukturą oraz sprzętem w odpowiedzi na pytania posłanki Anny Baluch (PiS).

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?
galeria

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. I to jeszcze nie wszystko. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują równo za miesiąc, a biletów już prawie nie ma.

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W czwartek na Placu Litewskim i przy ul. Gospodarczej odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do wspólnego oddania hołdu 96 ofiarom tragedii z 2010 roku.

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium