Uczniowie i przedszkolaki z Chełma będą się uczyć ekologii. To kosztuje, ale część pieniędzy już zaoferował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z takich zajęć skorzystają po raz pierwszy.
- Przekonaliśmy się, że ich wiedza dotycząca m.in. pomników przyrody znajdujących się w Chełmie jest naprawdę niewielka - mówi Krystyna Wojtalik, dyrektor placówki. - Dlatego zdecydowaliśmy, że zorganizujemy specjalne lekcje, na których będziemy o tym mówić. Dodatkowo, w ramach specjalnych zajęć informatycznych nasi uczniowie będą przygotowywać prezentacje multimedialne na temat ochrony przyrody w naszym powiecie. Co jeszcze? Będą też mieli za zadanie oprowadzić swoich rodziców po mieście i pokazać im poznane pomniki przyrody.
Zupełnie inny pomysł na spożytkowanie dotacji z WFOŚiGW ma Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1. - Z pomocy funduszu korzystamy już od kilku lat. To bardzo udana współpraca - wyjaśnia Małgorzata Łańcucka, wicedyrektor szkoły.
- Przez ten czas zorganizowaliśmy m.in. konkurs recytatorski "Przyroda w poezji”, konkursy ekologiczne i zbiórkę surowców wtórnych. Uczniowie chętnie uczestniczyli również w międzyszkolnym konkursie Eko-Moda. Dlatego chcemy kontynuować dotychczasowe działania.
Ta ostatnia inicjatywa szczególnie przypadła do gustu 13-letniej Karolinie. - Brałam udział w takim pokazie rok temu - opowiada Karolina - Do zrobienia stroju użyłam różnokolorowych papierków. Pomagała mi siostra, a gdy prezentowałam go na scenie, kibicowała mi cała rodzina. Bardzo mi się podobało, dlatego w tym roku również zgłoszę się do konkursu.
Z kolei Gimnazjum nr 2 postawiło na organizację wycieczek dla swoich uczniów.
- Za pieniądze z funduszu dofinansujemy czterodniowy wyjazd do Zakopanego - mówi Anna Jonak, nauczycielka biologii. - Planujemy też wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego. Jestem pewna, że tak jak w poprzednich latach uczniowie chętnie wezmą w nich udział. Będzie też kilka konkursów, m.in. na temat wiedzy ekologicznej.