Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

24 czerwca 2022 r.
18:08

Kolejka przed granicą na 35 kilometrów! Zamkną przejście dla samochodów osobowych

77 5 A A
(fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Kolejka samochodów do przejścia granicznego w Dorohusku liczy już ponad 35 kilometrów. Korek zaczyna się od miejscowości Stołpie. Wiele wskazuje też na to, że będzie tak aż do końca czerwca. Dzisiaj Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek zamknie przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin dla samochodów osobowych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Uwaga, kto jedzie do Chełma z Lublina drogą krajową, nie jedźcie główną drogą przez Janów i Stołpie. Droga zablokowana przez ukraińskie auta i policję. Wjazd tylko od Rejowca i Włodawy. Tak samo zablokowany odcinek Chełm-Dorohusk przez ukraińskie auta. Dramat” – SMS-y tej treści rozsyłają sobie od rana polscy kierowcy samochodów ciężarowych.

– O godz. 8 rano w kolejce do przejścia granicznego w Dorohusku stało ponad 400 ciężarówek – podaje nadkom. Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Do popołudnia niewiele się zmieniło – korek do przejścia granicznego to nadal blisko 40 kilometrów.

– Szacowany czas oczekiwania na odprawę to 17 godzin, ale trzeba pamiętać, że są to dane szacunkowe. Stojące w kolejce auta mogą być wymijane np. przez ciężarówki transportujące produkty szybko psujące się, które mają pierwszeństwo odprawy – tłumaczy nadkomisarz.

Olbrzymi korek do granicy wynika nie tylko z tego, że na wjazd na Ukrainę czekają tiry, które po wwiezieniu towarów na teren Unii Europejskiej muszą tam wrócić.

– W kolejce na przejazd czeka też wiele aut osobowych, z całej Unii Europejskiej. Do końca czerwca mogą wjechać na Ukrainę na preferencyjnych warunkach wprowadzonych przez ukraiński rząd. W kwietniu zostały zniesione należności celno-podatkowe, te przepisy mają się zmienić od 1 lipca – dodaje Siemieniuk.

Ile takich samochodów wjechało już na Ukrainę? Polska Służba Celno-Skarbowa ani Straż Graniczna nie mają takich statystyk. Wiele aut (zwykle tych kupowanych na firmy) jedzie na lawetach.

Kolejna rzecz, która nie pomaga w rozładowaniu korka, to trwający remont płyty postojowej dla samochodów ciężarowych w Dorohusku na kierunku wywozowym z Polski.

– Apelujemy do kierowców, by w miarę możliwości wybierali inne drogi, na przykład przez Wierzbicę, choć teraz korkuje się także tam – mówi kom. Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. – Nasi funkcjonariusze cały czas są na miejscu, pilnujemy też, by miasto się nie zablokowało. Trasa jest przejezdna, kolejka samochodów blokuje tylko jeden pas ruchu.

Jak podkreśla nadkom. Marzena Siemieniuk, na wszystkich przejściach z Ukrainą jest bardzo duży ruch towarowy, do Unii Europejskiej jedzie bardzo dużo transportów z produktami rolno-spożywczymi, w tym transporty zbóż.

(fot. Google Maps)

4-5 dni w kolejce na wjazd do Polski

Jeszcze większy korek jest w drugą stronę – na wyjeździe z Ukrainy.

– Tu bazujemy na informacjach przekazywanych przez służby ukraińskie. Dziś o godz. 8 rano w kolejce stało 1750 ciężarówek. Szacowany czas oczekiwania na przejazd to pięć dni – podaje nadkom. Marzena Siemieniuk.

Tu korek wynika z faktu, że tiry przewożące transporty żywności, jak pszenica czy kurczaki, podlegają nie tylko kontroli celnej. Takie ładunki kontrolują też służby weterynaryjne, fitosanitarne, inspekcja handlowa.

– Tak jest od trzech miesięcy, codziennie korek ma 40 kilometrów – mówi kierowca, który kilka dni temu skontaktował się z naszą redakcją. Jak opowiada, ostatni raz przekraczał przejście graniczne w Dorohusku dwa tygodnie temu. Po tym doświadczeniu już na tej trasie nie jeździ. Podobnie jak wielu innych polskich kierowców. – Cztery dni stałem po ukraińskiej stronie, a jechałem na pusto. Dziś już nie można w takiej sytuacji przejechać bokiem. Ludziom w takiej kolejce puszczają nerwy, dochodzi do bijatyk. Ukraińska policja też nie pomaga. Na zakorkowaniu Dorohuska cierpią wszyscy. Musiało się tak stać, skoro całe ukraińskie zboże jedzie titrami zamiast na wagonach. Zero myślenia u naszego rządu – komentuje. I pyta: – Dlaczego kontroli fitosanitarnych nie może robić więcej ludzi? Gdzie są służby wojewody?

W odpowiedzi na nasze pytania Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie tłumaczy, że obecnie „granicznej kontroli fitosanitarnej podlegają tylko importowane z Ukrainy zboża, które są przeznaczone do siewu.” Tak jest od marca 2022 roku.

Pytany o liczbę inspektorów na poszczególnych przejściach WIORiN podaje: – Kontrole towarów pochodzenia roślinnego, podlegających granicznej kontroli fitosanitarnej, w województwie lubelskim są przeprowadzane w Dorohusku codziennie od godz. 8 do 20 i w Hrebennem od poniedziałku do soboty w godz. 8-15.

Obsada kadrowa w Dorohusku to czterech inspektorów, na zmianie obecny jest co najmniej jeden. W Hrebennem stała odsada to dwie osoby, a gdy zachodzi taka konieczność dodatkowo pracuje jeszcze jedna.

– Biorąc pod uwagę, że asortyment, który jest obecnie importowany z Ukrainy, tj. zboża konsumpcyjne, paszowe i żywność nie podlegają kontroli fitosanitarnej, nie ma potrzeby wydłużania czasu pracy inspektorów WIORiN w ww. oddziałach granicznych – przekonuje Teresa Wyłupek, dyrektorka rządowej instytucji. – Aktualnie wszystkie czynności kontrolne prowadzone przez inspektorów przebiegają sprawnie i nie powodują wydłużenia czasu oczekiwania.

Komunikat Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej

"Uwaga – ważna zmiana – zawieszenie ruchu osobowego w drogowym przejściu granicznym Dorohusk –Jagodzin.

Od dnia 27 czerwca 2022 r. w drogowym przejściu granicznym Dorohusk – Jagodzin zawiesza się ruch osobowy – odprawa graniczna prowadzona będzie wyłącznie wobec pojazdów ciężarowych oraz czasowo regularnych połączeń autobusowych.

Prosimy osoby przekraczające granicę państwową środkami transportu o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 7,5 tony o kierowanie się na inne przejścia graniczne (Zosin, Hrubieszów, Dołhobyczów)."

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty