![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![W Chełmie obecnie stacjonuje podległy 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej 1 Kołobrzeski batalion zmechanizowany, Chełmski dywizjon artylerii samobieżnej i 35 patrol rozminowania](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2016/2016-04/45e84149c8c8994f0622e20eb4a56a7f.jpg)
Zdaniem Sztabu Generalnego, chełmski garnizon pełni ważną rolę w systemie stacjonowania wojsk i jest zaliczany do perspektywicznych. Opinia ta została wyrażona w oficjalnej odpowiedzi na pismo w sprawie przyszłości tego garnizonu, które prezydent Chełma skierowała do szefa MON.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
![Artykuł otwarty](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/open-article.png)
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
„W Siłach Zbrojnych RP przyjęto priorytety ich rozwoju ukierunkowane na rozwijanie zdolności obronnych i potencjału bojowego jednostek wojskowych dyslokowanych w rejonie północnej i wschodniej Polski” – czytamy w piśmie ze sztabu Generalnego. Zostało w nim także podkreślone, że wszelkie analizy dotyczące zmian organizacyjnych i dyslokacyjnych w Siłach Zbrojnych dokonywane będą „z uwzględnieniem aspektów społecznych i ekonomicznych oraz warunków stacjonowania i szkolenia wojsk w garnizonach we współdziałaniu z władzami samorządowymi”.
Odpowiedź z MON nie zawiera niestety informacji o gotowych czy przygotowywanych decyzjach związanych z ewentualnym wzmocnieniem chełmskiego garnizonu. Pytany o to jeden z wyższych oficerów uczestniczących w przeprowadzonych w Chełmie niedawnych ćwiczeniach dowódczo-sztabowych, sprawę skwitował krótko: – Dodatkowy sprzęt i etaty będą, jak znajdą się na to pieniądze.
W swoim piśmie chełmscy samorządowcy starali się przekonać szefa MON, że właśnie Chełm jest jednym z miast najlepiej przygotowanych do rozbudowy garnizonu. Przypomnieli też dotychczasowe działania i obietnice złożone resortowi przez samorządy Chełma i sąsiednich gmin. Miasto zainstalowało przy jednostce wojskowej sygnalizację świetlną, zmodernizowało plac musztry, wyremontowało wojskowe łaźnie. Wyremontowano też drogi dojazdowe na strzelnicę w Srebrzyszczu.
Ponadto Chełm kusi też resort zwolnieniem z podatków i lokalnych opłat kompleksu Strzelnicy Garnizonowej w Srebrzyszczu, pomocą w pozyskaniu przez wojsko budynku na hotel lub internat, przekazaniem kilkudziesięciu działek pod budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne. W rachubę wchodzą też zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego pod kątem wojskowych potrzeb.
Dyskusja o potrzebie i możliwościach rozbudowy garnizonów położonych na wschodniej rubieży kraju trwa już od kilku lat. W przypadku Chełma, poza względami politycznymi i strategicznymi, przemawia za tym nie tylko istniejący garnizon i jego infrastruktura, ale również bliskość profesjonalnie urządzonej strzelnicy wojskowej oraz rezerwa terenów na potrzeby rozbudowywanych jednostek.
– Więcej żołnierzy przełoży się nie tylko na poprawę bezpieczeństwa, ale i rozwój miasta – podkreśla Fisz. – Zakwaterowanie nowych żołnierzy i ich rodzin będzie miało wpływ na gospodarczą koniunkturę.