W piątek (7.09) w samo południe startuje na Starym Mieście w Lublinie największy festiwal sztuki i dobrego smaku w Polsce.
To już IV edycja Europejskiego Festiwalu Smaku, organizowanego przez Departament Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin i Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku. W tym roku festiwal zyskał silnego partnera. To Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, narodowa instytucja kultury.
– Występuję tu w podwójnej roli: jako dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza i jako żarłok – powiedział Paweł Potoroczyn podczas warszawskiej konferencji prasowej festiwalu w dniu 3 września. – Uwielbiam jeść. Po przełomie 1989 r. Polska przeszła także rewolucję kulinarną. Wróciła kultura jedzenia. W naszym Instytucie corocznie gościmy od pięciuset do sześciuset zagranicznych profesjonalistów kultury. Chcemy w nich pozyskać partnerów, którzy wyjadą pod wrażeniem naszej kultury, również kulinarnej. I będą chcieli do nas wrócić, żeby tu inwestować. Będziemy wspierać ten festiwal – tak długo, jak długo będzie nas karmić.
Smak muzyki
W sobotę o 20.30 na placu Po Farze powinni pojawić się fani filmów Emira Kusturicy. Fanfary Transylwanii to 10-osobowa orkiestra rodowitych cygańskich muzyków pochodzących z Cugir w Rumunii. – Zagrają tradycyjne utwory przekazywane z pokolenia na pokolenie (folklor cygański i rumuński), silnie zakorzenione w tradycji mołdawskiej oraz saksońsko-transylwańskiej i siedmiogrodzkiej. W repertuarze koncertowym mają także utwory znane z filmu "Czarny kot, biały kot” Emira Kusturicy oraz z repertuaru Gorana Bregovicia – mówi Olek Doroszenko z agencji "Wschodni Folk”.
Na finał w niedzielę o 20.30 na scenę wyjdzie Czesław Mozil. Zaśpiewa piosenki do tekstów Czesława Miłosza, będą także wielkie przeboje. Muzycy jadą do Lublina prosto z Danii, wszyscy są absolwentami Królewskiej Akademii Muzycznej. Zapowiada się wielkie widowisko z elementami teatralnej inscenizacji.
Smak kultury
Po raz pierwszy festiwal otwiera Salon Literacki, który mieści się w restauracji Old Pub. Codziennie o godz. 20 spotkacie poetów czytających swoje wiersze. W piątek przeczyta je Renata Bandos, w sobotę znakomity poeta Ernest Bryll, w niedzielę Sergiusz Sterna-Wachowiak, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Będzie także kino. W sobotę o godz. 18 w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN zobaczycie film "Szpieg w masce” z Hanką Ordonówną. Film koresponduje z wystawą "Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, której wernisaż rozpocznie się w sobotę o 19.45.
Scena Teatralna festiwalu otworzy się na wirydarzu klasztoru Dominikanów, gdzie w sobotę o godz. 19 rozpocznie się spektakl "Biała lokomotywa” według Edwarda Stachury. Wśród aktorów legendarny bard Mirosław Czyżykiewicz. Na ten spektakl, prezentowany na festiwalu przez Lubelski Salon Artystyczny bilety w cenie 25 zł będzie można kupić na godzinę przed spektaklem.
Festiwal będzie miał także "Czytanie Pana Tadeusza”. W sobotę przed koncertem Fanfar Transylwanii najsmaczniejsze kąski z Mickiewicza przeczytają m.in.: Ernest Bryll i Sergiusz Sterna-Wachowiak. Czytaniu potowarzyszą muzycy Fanfar. – Cieszę się z tego niezwykłego projektu – mówi Olek Doroszenko, menadżer zespołu.
Smak Prowansji
W ciągu trzech edycji Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie prezentowano wielokulturowość i dziedzictwo kulinarne regionu, przez pryzmat wydarzeń kulturalnych. Widzowie zobaczyli panoramę kuchni. Od tatarskiej, przez nadbużańską, ukraińską, ormiańską, olenderską, szwedzką, po rdzenną lubelską. Podczas tegorocznej edycji każdego dnia odbywać się będą kulinarne prezentacje miast i gmin, podczas których będzie można uczestniczyć w gotowaniu i degustowaniu potraw. Będą pokazy mistrzów, warsztaty dobrego smaku i dziesiątki degustacji. Zapraszamy.