Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

5 września 2012 r.
16:55
Edytuj ten wpis

Europejski Festiwal Smaku, czyli Zasmakuj w Prowansji

0 0 A A

W piątek (7.09) w samo południe startuje na Starym Mieście w Lublinie największy festiwal sztuki i dobrego smaku w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na placu Po Farze zagrają Haydamaky, Fanfary Transylwanii i Czesław Mozil, który zaśpiewa Miłosza. Wśród nowości jest Salon Literacki z Ernestem Bryllem, kino z Ordonką i pierwsza w Lublinie Noc Restauracji.

To już IV edycja Europejskiego Festiwalu Smaku, organizowanego przez Departament Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin i Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku. W tym roku festiwal zyskał silnego partnera. To Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, narodowa instytucja kultury.

– Występuję tu w podwójnej roli: jako dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza i jako żarłok – powiedział Paweł Potoroczyn podczas warszawskiej konferencji prasowej festiwalu w dniu 3 września. – Uwielbiam jeść. Po przełomie 1989 r. Polska przeszła także rewolucję kulinarną. Wróciła kultura jedzenia. W naszym Instytucie corocznie gościmy od pięciuset do sześciuset zagranicznych profesjonalistów kultury. Chcemy w nich pozyskać partnerów, którzy wyjadą pod wrażeniem naszej kultury, również kulinarnej. I będą chcieli do nas wrócić, żeby tu inwestować. Będziemy wspierać ten festiwal – tak długo, jak długo będzie nas karmić.

Smak muzyki

W piątek o godz. 20.30 na scenie ustawionej na placu Po Farze zagra ukraiński zespół "Haydamaky”. Nowy skład, nowa muzyka i mocne gitary gwarantują, że koncert, na którym Haydamaky zagrają muzykę z nowej płyty (premiera jesienią) rozgrzeje publicz-ność do czerwoności.

W sobotę o 20.30 na placu Po Farze powinni pojawić się fani filmów Emira Kusturicy. Fanfary Transylwanii to 10-osobowa orkiestra rodowitych cygańskich muzyków pochodzących z Cugir w Rumunii. – Zagrają tradycyjne utwory przekazywane z pokolenia na pokolenie (folklor cygański i rumuński), silnie zakorzenione w tradycji mołdawskiej oraz saksońsko-transylwańskiej i siedmiogrodzkiej. W repertuarze koncertowym mają także utwory znane z filmu "Czarny kot, biały kot” Emira Kusturicy oraz z repertuaru Gorana Bregovicia – mówi Olek Doroszenko z agencji "Wschodni Folk”.

Na finał w niedzielę o 20.30 na scenę wyjdzie Czesław Mozil. Zaśpiewa piosenki do tekstów Czesława Miłosza, będą także wielkie przeboje. Muzycy jadą do Lublina prosto z Danii, wszyscy są absolwentami Królewskiej Akademii Muzycznej. Zapowiada się wielkie widowisko z elementami teatralnej inscenizacji.

Smak kultury

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy nasycili festiwal duchowym smakiem. W piątek o 15 w klasztorze Dominikanów o godz. 15 abp Abel otworzy wystawę "Światło ikony”. W Sali Unii Lubelskiej, gdzie zobaczycie niezwykłe ikony, Maja Podleśna będzie pisać ikonę. Będzie można podpatrzeć, porozmawiać, towarzyszyć malarce ikon. Wystaw będzie aż 8.

Po raz pierwszy festiwal otwiera Salon Literacki, który mieści się w restauracji Old Pub. Codziennie o godz. 20 spotkacie poetów czytających swoje wiersze. W piątek przeczyta je Renata Bandos, w sobotę znakomity poeta Ernest Bryll, w niedzielę Sergiusz Sterna-Wachowiak, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Będzie także kino. W sobotę o godz. 18 w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN zobaczycie film "Szpieg w masce” z Hanką Ordonówną. Film koresponduje z wystawą "Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, której wernisaż rozpocznie się w sobotę o 19.45.

Scena Teatralna festiwalu otworzy się na wirydarzu klasztoru Dominikanów, gdzie w sobotę o godz. 19 rozpocznie się spektakl "Biała lokomotywa” według Edwarda Stachury. Wśród aktorów legendarny bard Mirosław Czyżykiewicz. Na ten spektakl, prezentowany na festiwalu przez Lubelski Salon Artystyczny bilety w cenie 25 zł będzie można kupić na godzinę przed spektaklem.

Festiwal będzie miał także "Czytanie Pana Tadeusza”. W sobotę przed koncertem Fanfar Transylwanii najsmaczniejsze kąski z Mickiewicza przeczytają m.in.: Ernest Bryll i Sergiusz Sterna-Wachowiak. Czytaniu potowarzyszą muzycy Fanfar. – Cieszę się z tego niezwykłego projektu – mówi Olek Doroszenko, menadżer zespołu.

Smak Prowansji

Będzie miał wymiar duchowy i cielesny. Wernisaż wystawy Andrzeja Koziary "Prowansja Van Gogh” odbędzie się w sobotę 8 września podczas Nocy Restauracji. Vincent pojawi się w kamienicy na Złotej 5 - na fotografiach Andrzeja. Będą niespodzianki, muzyka. Początek wernisażu po koncercie zespołu Fanfary Transylwanii. Andrzej Koziara to były zastępca redaktora naczelnego National Geographic Polska, dziś jest redaktorem naczelnym Magazynu Lubelskiego "Lajf”.

W ciągu trzech edycji Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie prezentowano wielokulturowość i dziedzictwo kulinarne regionu, przez pryzmat wydarzeń kulturalnych. Widzowie zobaczyli panoramę kuchni. Od tatarskiej, przez nadbużańską, ukraińską, ormiańską, olenderską, szwedzką, po rdzenną lubelską. Podczas tegorocznej edycji każdego dnia odbywać się będą kulinarne prezentacje miast i gmin, podczas których będzie można uczestniczyć w gotowaniu i degustowaniu potraw. Będą pokazy mistrzów, warsztaty dobrego smaku i dziesiątki degustacji. Zapraszamy.




Pozostałe informacje

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30