Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

5 września 2012 r.
16:55
Edytuj ten wpis

Europejski Festiwal Smaku, czyli Zasmakuj w Prowansji

W piątek (7.09) w samo południe startuje na Starym Mieście w Lublinie największy festiwal sztuki i dobrego smaku w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na placu Po Farze zagrają Haydamaky, Fanfary Transylwanii i Czesław Mozil, który zaśpiewa Miłosza. Wśród nowości jest Salon Literacki z Ernestem Bryllem, kino z Ordonką i pierwsza w Lublinie Noc Restauracji.

To już IV edycja Europejskiego Festiwalu Smaku, organizowanego przez Departament Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin i Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku. W tym roku festiwal zyskał silnego partnera. To Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, narodowa instytucja kultury.

– Występuję tu w podwójnej roli: jako dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza i jako żarłok – powiedział Paweł Potoroczyn podczas warszawskiej konferencji prasowej festiwalu w dniu 3 września. – Uwielbiam jeść. Po przełomie 1989 r. Polska przeszła także rewolucję kulinarną. Wróciła kultura jedzenia. W naszym Instytucie corocznie gościmy od pięciuset do sześciuset zagranicznych profesjonalistów kultury. Chcemy w nich pozyskać partnerów, którzy wyjadą pod wrażeniem naszej kultury, również kulinarnej. I będą chcieli do nas wrócić, żeby tu inwestować. Będziemy wspierać ten festiwal – tak długo, jak długo będzie nas karmić.

Smak muzyki

W piątek o godz. 20.30 na scenie ustawionej na placu Po Farze zagra ukraiński zespół "Haydamaky”. Nowy skład, nowa muzyka i mocne gitary gwarantują, że koncert, na którym Haydamaky zagrają muzykę z nowej płyty (premiera jesienią) rozgrzeje publicz-ność do czerwoności.

W sobotę o 20.30 na placu Po Farze powinni pojawić się fani filmów Emira Kusturicy. Fanfary Transylwanii to 10-osobowa orkiestra rodowitych cygańskich muzyków pochodzących z Cugir w Rumunii. – Zagrają tradycyjne utwory przekazywane z pokolenia na pokolenie (folklor cygański i rumuński), silnie zakorzenione w tradycji mołdawskiej oraz saksońsko-transylwańskiej i siedmiogrodzkiej. W repertuarze koncertowym mają także utwory znane z filmu "Czarny kot, biały kot” Emira Kusturicy oraz z repertuaru Gorana Bregovicia – mówi Olek Doroszenko z agencji "Wschodni Folk”.

Na finał w niedzielę o 20.30 na scenę wyjdzie Czesław Mozil. Zaśpiewa piosenki do tekstów Czesława Miłosza, będą także wielkie przeboje. Muzycy jadą do Lublina prosto z Danii, wszyscy są absolwentami Królewskiej Akademii Muzycznej. Zapowiada się wielkie widowisko z elementami teatralnej inscenizacji.

Smak kultury

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy nasycili festiwal duchowym smakiem. W piątek o 15 w klasztorze Dominikanów o godz. 15 abp Abel otworzy wystawę "Światło ikony”. W Sali Unii Lubelskiej, gdzie zobaczycie niezwykłe ikony, Maja Podleśna będzie pisać ikonę. Będzie można podpatrzeć, porozmawiać, towarzyszyć malarce ikon. Wystaw będzie aż 8.

Po raz pierwszy festiwal otwiera Salon Literacki, który mieści się w restauracji Old Pub. Codziennie o godz. 20 spotkacie poetów czytających swoje wiersze. W piątek przeczyta je Renata Bandos, w sobotę znakomity poeta Ernest Bryll, w niedzielę Sergiusz Sterna-Wachowiak, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Będzie także kino. W sobotę o godz. 18 w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN zobaczycie film "Szpieg w masce” z Hanką Ordonówną. Film koresponduje z wystawą "Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, której wernisaż rozpocznie się w sobotę o 19.45.

Scena Teatralna festiwalu otworzy się na wirydarzu klasztoru Dominikanów, gdzie w sobotę o godz. 19 rozpocznie się spektakl "Biała lokomotywa” według Edwarda Stachury. Wśród aktorów legendarny bard Mirosław Czyżykiewicz. Na ten spektakl, prezentowany na festiwalu przez Lubelski Salon Artystyczny bilety w cenie 25 zł będzie można kupić na godzinę przed spektaklem.

Festiwal będzie miał także "Czytanie Pana Tadeusza”. W sobotę przed koncertem Fanfar Transylwanii najsmaczniejsze kąski z Mickiewicza przeczytają m.in.: Ernest Bryll i Sergiusz Sterna-Wachowiak. Czytaniu potowarzyszą muzycy Fanfar. – Cieszę się z tego niezwykłego projektu – mówi Olek Doroszenko, menadżer zespołu.

Smak Prowansji

Będzie miał wymiar duchowy i cielesny. Wernisaż wystawy Andrzeja Koziary "Prowansja Van Gogh” odbędzie się w sobotę 8 września podczas Nocy Restauracji. Vincent pojawi się w kamienicy na Złotej 5 - na fotografiach Andrzeja. Będą niespodzianki, muzyka. Początek wernisażu po koncercie zespołu Fanfary Transylwanii. Andrzej Koziara to były zastępca redaktora naczelnego National Geographic Polska, dziś jest redaktorem naczelnym Magazynu Lubelskiego "Lajf”.

W ciągu trzech edycji Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie prezentowano wielokulturowość i dziedzictwo kulinarne regionu, przez pryzmat wydarzeń kulturalnych. Widzowie zobaczyli panoramę kuchni. Od tatarskiej, przez nadbużańską, ukraińską, ormiańską, olenderską, szwedzką, po rdzenną lubelską. Podczas tegorocznej edycji każdego dnia odbywać się będą kulinarne prezentacje miast i gmin, podczas których będzie można uczestniczyć w gotowaniu i degustowaniu potraw. Będą pokazy mistrzów, warsztaty dobrego smaku i dziesiątki degustacji. Zapraszamy.




Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30